10:52 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Krimi
lühendatud link
47 0 0

Helsingis Östersundomis elav naine on toonud paari aasta jooksul Eestist ja mujalt Baltimaadest salakaubana Soome ligi 400 segaverelist koerakutsikat ning müünud neid veebikuulutuste kaudu

TALLINN, 13. august — Sputnik. Pettused, salakaubavedu ja loomakaitse-alased kuriteod pandi toime aastatel 2014-2016. Neile on tulnud hiljem lisa. Sellise info jälile jõudsid politsei teatel Helsingi politseijaoskond ja Lõuna-Soome halduspiirkonna loomaarst.

Koeri on müüdud veebikuulutuste kaudu mitmesaja euro eest ning majanduslikku kasu on saadud sadades tuhandetes eurodes.

Tallinna uus varjupaik
© Sputnik / Вадим Анцупов

Müüja on ostjatele väitnud, et tegemist on Soomest pärit või ametlikult maale toodud kutsikatega, kes on vaktsineeritud ja kiibistatud. Ta on esitanud muu hulgas koerte kohta ELi passi ja muud ametlikena paistvad Eesti päritolu dokumendid. Tegelikult toodi koerad maale ebaseaduslikult ja paljudel koertel on olnud parvoviirus, mistõttu on koerad surnud vahetult pärast nende müümist, rääkis Helsingi politseijaoskonna kriminaalkomissar Hannu Kortelainen, vahendab portaal Eestinen.

Lisaks on kutsikad väidetavalt olnud jackrusselli või kääbustaksi järglased, kuid hiljem on selgunud, et see ei vasta tõele. Müüja ei teadnud isegi kõikide koerte vanemaid ega seda, mis oludest on koerad tulnud.

Eesti loomapiinamise juhtum jõudis Soome meediasse >>

Politsei tuletab meelde, et koertevabrikutest pärit või välismaalt toodud koertega on seotud suured riskid. Neil võib olla selliseid haigusi, mida soome koertel ei ole ja mis kujutavad suurt riski nii koertele kui inimesele, hoiatab Lõuna-Soome halduspiirkonna loomaarst Sari Haikka.

Politsei ja loomaarst on mures koertevabrikute ja salakaubaveo osatähtsuse suurenemise pärast. Paljud koera ostu planeerivad inimesed ei selgita eelnevalt välja asjaolusid ning soodustavad sellega ebaseaduslikku ja loomade olukorda kahjustavat tegevust.

Makse sularahas ning see, et koera saab kohe kaasa näitavad, et tegemist võib olla koertevabrikuga, kus loomade tingimused on tavaliselt halvad.

Paljud inimesed tahavad omale kiiresti odavat koera, mida Soomest ei saa. Soomeski on koertevabrikuid, aga ei müüda väikseid segaverelisi koeri. Tõukoerad maksavad Soomes keskmiselt 1000-2000 eurot. Tunnustatud kasvatajad küsivad, millisesse peresse koer läheb ja tahavad tutvuda perega enne koera loovutamist. Lisaks saab tavaliselt näha koerte ema.

Kuigi välismaalt toodud odava koera soetamise lihtsus ja odavus on meelitavad, tuleks võtta arvesse, et odava koera soetamine võib minna ostjale kalliks maksma. Tavaliselt ei saada müüjat hiljem kätte ega panna teda vastutama, mistõttu peab ostja ise maksma ebaseadusliku koera läbivaatuse, mis on 200-400 eurot, samuti ussiravi, vaktsineerimise ja kiibistamise eest, sõnab Haikka.

Tagid:
salakaup, veterinaar, loomaarst, politsei, koer, Helsinki, Soome, Eesti

Peamised teemad