04:54 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Krimi
lühendatud link
42 0 0

Ripoli terrorirakukese uurijate käsutuses on ütlusi andev asjaosaline. Just tema ütlused aitasid uurimisel esimese 72 tunni jooksul edusamme teha ja välja selgitada imaam Abdelbaki es-Satti võtmeroll. Selle mehe nimi on Mohamed Houli Chemlal, teatab La Repubblica erikorrespondent Barcelonas Carlo Bonini.

TALLINN, 21. august – Sputnik. "Selle mehe nimi on Mohamed Houli Chemlal," teatab La Repubblica erikorrespondent Barcelonas Carlo Bonini, vahendab portaal Inopressa. Väljaande andmetel on see 21-aastane mees pärit Melilhast, edastab portaal Inopressa. "Ta on ainuke Alcanare lõhkeaine keldritöökaojas toimunud plahvatuses ellujäänu," öeldakse artiklis. Niipea, kui tema tervislik seisund seda võimaldas, fikseeriti Chemlali ütlused Kataloonia politsei — Mossos d'Esquadra — uurijate poolt ja nendest sai oluline suunanäitaja.

Ajakirjanik selgitab: "Vaid Mohamed teadis, kes selles majas plahvatuse ajal viibisid ja palju mehi seal oli. Ainult temal sai meelde tulla, et peale tema oli seal veel kolm meest. Ta isegi suunas ekspertide-kriminalistide tööd rusude ja lõhkenud gaasiballoonide vahel (neid oli varutud 120 tükki), et üles leida see, mis kolmest plahvatuses söestunud inimkehast alles oli jäänud.

Sputnik France
Barcelona: me ei karda!

 

Mohamed mäletab hästi, kes nad olid, nii et Kataloonia politsei sai ametlikult teatada, et kuigi DNA testid ei ole veel lõppenud, "identifitseeritakse vähemalt kaks kolmest tagaotsitavast mehest kahtlemata Alkanaris avastatud inimkehade jäänuste järgi."

Nagu rääkis Boninile hästi informeeritud luureallikas, oli kolme päeva jooksul fakt, et Chemal nõustus koostööks juurdlusega, üheks paremini varjatud saladuseks. Kuigi see inimene oli jätkuvalt vahistatute hulgas, ei avaldatud üle 36 tunni isegi tema isikut.

Barcelona
© Sputnik / Хавьер Луэнго

Nüüd on saladus avalikustatud ja täna, teisipäeval, astub Mohamed koos teiste vahistatutega Madridis Hispaania terrorismivastase rahvuskohtu Audienca Nacional kohtuniku ette, et tema politseis tehtud ülekuulamisprotokollid saaks formaalselt Rambla tänaval toimunud terroriakti uurimistoimikusse võtta, teatab korrespondent.

Lisaks õnnestus tuvastada, et enamik terrorirakukese 12 mehest sõitsid selle aasta juuli teisel poolel Marokosse ja naasid sealt augusti esimesel poolel. Peaaegu kõik nad on pärit M"rirtist, 30-tuhande elanikuga linnakesest riigi keskosas.

Tuvastati ka imaam es-Satti liikumine Belgias. "Kaks aastat (2010. aastast kuni jaanuarini 2012) oli ta Castellone vanglas Kataloonia lääneosas (see seletab ilmselt, miks läheduses paiknev Alcanar valiti lõhkeaine tootmise keldrilabori asupaigaks). Es-Satti elas 2016. aasta märtsis kolm kuud Belgias, Brüsseli lähedal asuva Vilvorde linnakese islami enklaavis, kust suundusid Süüriasse kõige olulisemad Belgia võitlejate vood, et Islamiriigi* ridadesse astuda.

Mis puutub furgoonautosse, mida Rambla tänaval kasutati, siis on selle kohta tohutu hulk toimikumaterjali, märgib Bonini. "Eelkõige sõrmejäljed – neid avastati roolil, käigukangil, esipaneelil," öeldakse artiklis. "Tõsi küll, renditud sõidukist avastatud sõrmejäljed ei pruugi pärineda sellelt isikut, kes autot viimasena juhtis, kuid politseinikud on veendunud, et arvestades jälgede hulka ja paiknemist, on seekord tegemist just selle juhusega."

© Associated Press
Terrorirünnak Barcelonas.

Järelikult võivad sõrmejäljed saada oluliseks tõendiks, et autot juhtis just see mees, keda selles kahtlustatakse — Younes Abouyaaqoub. Ta on alles vabaduses ja teda jälitatakse juba kaks päeva pikki Kataloonia — Prantsusmaa piiri, öeldakse artiklis.

* Islamiriik (ISIS) – Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

Tagid:
terrorirünnak, uurija, kriminalist, kahtlusalune, ekspert, Barcelona

Peamised teemad