12:55 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Krimi
lühendatud link
42 0 0

Audit toob välja, et Eesti Rahva Muuseumil on mitmeid probleeme: korruptsioonioht, puuduvad dokumendid, ERM-i eelarvest on tasutud MTÜ ERM-i Sõprade Seltsi palgakulusid jne

TALLINN, 22. august — Sputnik. Eesti Päevalehe ja kultuuriministeeriumi koostöös avaldatud Eesti Rahva Muuseumi (ERM) auditi kohaselt ei ole muuseumil õnnestunud planeeritud määras omatulusid teenida, mis võib ettevõtmise eelarve riski alla seada, vahendas portaal Pealinn viitega BNS-le.

"Auditist selgus, et ERM-is ei ole omatulu teenivad üksused saavutanud prognoositud ja oodatud tulemusi, mistõttu esineb risk, et riigieelarveline raha ei lähe kogu mahus muuseumi põhitegevusele ning osa planeeritud tegevusi ei pruugi realiseeruda tasakaalus eelarve piires," kommenteeris kultuuriministeeriumi kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits lehele.

Eesti rahva Muuseum Tartus
© REUTERS / INTS KALNINS

"ERM on auditisse oma kommentaarina lisanud veenvad andmed, et toitlustuse tulem on positiivne ja muuseumile tervikuna kasulik, seega puudub vajadus midagi muuta," märkis ERM-i direktor Tõnis Lukas oma vastuses audiitorite kriitikale.

Jalahoop Neitsi Maarja kujutisele on ühtlasi jalahoop Eesti ajaloole >>

Kokku 106 lehekülge auditit ja protsessianalüüse toovad esile ERM-i praegused probleemid. Audit leiab, et muuseumi üldised probleemid tulenevad selle liiga kiirest kasvust, kuid toob esile ka konkreetsemaid muresid. Üks neist seostub korruptsiooniohuga.

Audiitorfirma Grant Thornton Baltic OÜ korraldatud audit märgib veel üht tõsisemat probleemi: ERM-i dokumendihalduse süsteemis puudub osa dokumente ja seetõttu pole ülevaadet kehtivatest lepingutest. Audit toob veel esile, et ERM-is makstakse samaväärsetel ametikohtadel töötavatele inimestele märksa erinevat töötasu.

Peale eelmainitud puuduste tuvastati riigihangete lepingumahtude ületamist, kirjalike lepingute sõlmimata ja riigihangete tegemata jätmist. Näiteks polnud lepingute ja hangetega korrektselt kaetud ERM-i uue hoone avapidu, mis läks möödunud aasta septembris ühtekokku maksma ligi 290 000 eurot.

Audit märgib, et ERM on ostnud Eesti üliõpilaste seltsilt (EÜS) möödunud aastal 8124 euro eest liputeemalisi kaupu. Ohuna viidatakse sellele, et nii ERM-i direktor Tõnis Lukas kui ka avalike suhete juht Kaarel Tarand on EÜS-i liikmed ja ERM-i poolelt ka kuluarvete kooskõlastajad.

Praeguses ERM-i hankekorras polegi aga muuseumi huvide konflikti vältimise põhimõtteid ja regulatsiooni üldse kirjas. Auditeerijatele antud vastuses lubab ERM edaspidi olukorda parandada ja korraldada sellealase koolituse, et edasisi võimalikke huvide konflikte vältida.

Eesti Rahva Muuseum
© REUTERS / INTS KALNINS

Mis puudutab avalikkuse ees juba möödunud suvel laiemalt käsitletud ERM-i köögihanget, mille puhul kahtlustati, justkui oleksid hanketingimused olnud otseselt ühele tootjale suunatud, siis vastvalminud audit leiab, et sellega oli kõik korras.

Samuti on segane lugu MTÜ-ga ERM-i Sõprade Selts. See peaks olema muuseumi heaks tegutsev selts, mis korraldab konverentse, näitusi, üritusi ja annab välja trükiseid. Audit küll ei taha kuidagi kahtluse alla seada ERM-i sõprade seltsi vajalikkust, kuid arusaamatust tekitab, miks on seltsi rahastamine seotud ERM-i eelarvega.

Näiteks on seltsi palgakulusid tasutud juba pikemat aega ERM-i eelarvest ja ka Svjata Vatra esinemise seltsi korraldatud Tartu jaanitulel maksis 3200 euroga kinni ERM. Audit toob esile, et sellega on riigi raha kasutatud ebasihipäraselt ja on oht, et ERM-i tegevusega mitteseotud kulusid tuleb maksustada lisatulumaksuga.

Veendumaks, et auditis toodud puudused on kõrvaldatud, korraldab kultuuriministeerium 2018. aastal muuseumis järelauditi. Peale selle tellib ministeerium uue aasta alguses ERM-i restorani ja kohviku kohta veel ühe kulude-tulude analüüsi, mis annaks ülevaate kogu 2017. aastast.

Tagid:
audiit, Eesti Rahva Muuseum, ERM, Kultuuriministeerium, Kaarel Tarand, Tõnis Lukas

Peamised teemad