05:37 18. August 2019
Kuula otse
 • USD1.1076
 • RUB73.3855
Edgar Savisaar

Savisaar: olen erakonnale sponsoreid otsinud otse, mitte sidrunitega

© Sputnik / Вадим Анцупов
Krimi
lühendatud link
Savisaare protsess (32)
3021

Tänasel pressikonverentsil ütles kohtu all olev Keskerakonna endine juht Edgar Savisaar, et tema pole kunagi rääkinud ärimeestega neljast sidrunist, nagu mõni reformierakondlane, vaid on küsinud ausalt ja otse võimaluste kohta Keskerakonda sponsoreerida

TALLINN, 22. august — Sputnik. Peamiselt keskendus Eesti ajaloo teeneterikkaim ning prominentseim kohtualune Savisaar oma sõnavõtus asjaolule, miks tema arvates on käimasolev kohtuprotsess poliitiline, vahendab portaal Pealinn.

"See lugu on kestnud kuus aastat," rääkis Savisaar. "Kui sel oleks sisu olnud, oleks väga kiiresti sellega tegutsetud."

Kohtuprotsessi arhitektid on Savisaare sõnul endine riigi peaprokurör Norman Aas ja endine kapo asedirektor Erik Heldna, kes tänaseks riigi teenistusest ärisse lahkunud. "Nüüd, kui asjaolud hakkasid (kohtus) selguma, pani ta kaabet kapost," imestas Savisaar Heldna kohta. "Miks ta ei oodanud ära (protsessi) tulemusi?" laiutas ta üllatunult käsi.

Savisaar nentis, et see protsess on mõjutanud oluliselt Eesti poliitmaastikku. On toimunud pööre keskerakonnas, ja pööre terves Eestis.

"Tooksin välja kolm põhjust, miks mind tahetakse karistada," rääkis Savisaar. Esimesena nimetas ta kapo aastate tagust öist sissetungi linnavalitsusse, kus salapolitsei töötajad jäid kogemata pealtkuulamistehnikat kas üles pannes või maha monteerides turvakaamerate vaatevälja ja sattusid sealtkaudu ka meediasse.

Teiseks nimetas Savisaar meeleavaldusi riigiprokuratuuri ees. Kolmanda karistamise põhjusena aga mullu TTVs vändatud seriaali "Savisaare protsess". "Need on põhjused, miks mind tegelikult hakati karistama," väitis Keskerakonna eelmine esimees.

Lisaks taunis ta veel kauplemist tunnistajatega enda kohtuasjas. "14 tunnistajale esitati kahtlustused, et neid survestada, andmaks ütlusi minu vastu," märkis Savisaar. "Enamik neist on tavalised linnaametnikud, nende sellisel viisil protsessi tirimine pole õige ja on põhjendamatu."

Keskerakonna eksjuht ja Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaar
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Edasi leidis Savisaar, et kohtus esinenud tunnistajatest, kes pidanuks justkui kaitsema prokuratuuri positsioone, said üllatuslikult hoopis toed kaitsjate ja kohtualuste jaoks.

Viimase momendina juhtis Savisaar tähelepanu kapo teabehangetele: "Ma ei tea tänase päevani, miks mind teabehanke raames jälitama hakati. Me pöördusime kohtuniku poole, et meile tutvustataks nende dokumentidega selle kohta. Kohtunik sellest keeldus, leides, et see polevat protsessi osalistele vajalik. Sel ajal olin Eesti suurima opositsioonierakonna juht. Õigusriigi seisukohalt on oluline jälitamise asjaolud avalikkuse ette tuua. Ma avan, et see võiks kogu Eesti demokraatia suhtes kasulik olla."

Probleem seisneb selles, et teabehangetega luuratakse riiklikult ohtlike isikute, nagu spioonide jt järele. Savisaare telefoni pealtkuulamine pidanuks käima n-ö tavalise jälitustegevuse raames, sest mingi riigivastase süüteo kahtlustust pole Savisaarele kunagi esitatud.

Teema:
Savisaare protsess (32)
Tagid:
kohus, KaPo, Keskerakond, Edgar Savisaar

Peamised teemad

 • Sajandi palavaim juulikuu läks Eestist mööda, illustreeriv foto

  Nagu selgub, elas maakera rahvastik tänavu üle inimkonna ajaloos teadaolevalt kõige palavama juulikuu. Euroopa ja USA ilmastikuteadlased on ühel meelel, et kõiki soojarekordeid kogu maailma ulatuses võib lugeda peaaegu terve Celsiuse kraadi võrra ületatuks.

  24
 • Листовка Партии реформ и флажок Эстонии

  Laupäeval erakonna suvepäevade kogunenud Reformierakonna juhatus otsustas teha ettepaneku riigikogu erakorralise istungi kokkukutsumiseks, et teha ettepanek avaldada peaminister Jüri Ratase valitsusele umbusaldust.

  58
 • Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev

  Kui palju lapsi istub uuel õppeaastal esimest korda koolipinki, millistes pealinna koolides tehakse remonti ja kas linn on valmis Ukrainast pärit koolilaste sissevooluks, rääkis Sputnik Eestile Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

  36