05:24 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Krimi
lühendatud link
Savisaare protsess (32)
23 0 0

Neljapäeva Savisaare protsessi istung kätkes endas kohtualuse varalise seisundi analüüsi: prokurör Steven-Hristo Evestus tutvustas uurijate arvamusi ja seisukohti, et kui palju Savisaar on raha teeninud ja kui palju kulutanud.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Prokurör meenutas sissejuhatuseks, et 22. septembril leidis kapo Edgar Savisaare kodu läbiotsimisel enam kui 200 000 euro väärtuses sularaha. Nimetatud summa on tänase seisuga arestitud. Täpsemalt öeldes võeti ära 186 000 eurot ja 300 000 Eesti krooni sularaha.

Vaatluses, mida uurijad sooritasid, oli käsitletud Tallinna linnapea Edgar Savisaare vara ning tema sissetulekuid ja väljaminekuid, vahendab portaal Pealinn. Varana olid ära märgitud Hundisilma talu, ja korter Lasnamäel, sõidukeid tema nimel ei olnud, küll aga mitmed pangakontod.

Analüüsides sissetulekuid ja väljaminekuid, leiti vahe 214 000 eurot. Uurijad väidavad oma analüüsis, mida prokurör täna esitles, seega, et Savisaare kulud olid perioodil 2011-15 suuremad kui tulud. Samuti tuvastasid uurijad Savisaarega seotud OÜst Fixor Holding 10 000 eurose dividendide maksmise Savisaare Šveitsi pangaarvele.

Samamoodi olid uurijad vaadelnud Siret Kotka-Repinski ja Savisaare abi Moonika Batrakova sissetulekuid ja väljaminekuid, sest mõlemad olid tegelenud Hundisilma majandamiskuludega, mille eest Savisaar omakorda maksis neile sularahas. Uurijate arvates ei klappinud ka siin summad, ehk siis kulutati rohkem kui teeniti.

Prokurör asus seejärel tutvustama episoode, mida süüdistusmaterjalides käsitletakse Savisaarele omistatava rahapesu eelkuriteona. Süüdistuses heidetakse ette, et Savisaar olevat linnapeana oma ametiseisundit ära kasutanud oma hea tuttava Alexander Kofkini eelistamiseks tolle ärides Tallinnas. Kõneks on Savisaare hea tuttava, ärimees Alexander Kofkini kiirtoitlustusketi ehk viinerimüügikioskite rajamine Tallinna, mida väidetavalt olevat asutud rajama ilma linnaplaneerimisametit teavitamata. Samuti käsitles prokurör Steven-Hristo Evestus uurijate kirjavahetust riigiametitega, näiteks muinsuskaitseameti ja tehnilise järelevalve ametiga, mille kaudu püüdsid uurijad leida ebakõlasid Alexander Kofkiniga seotud Meritoni hotelli püstitamisel Tallinnas. Süüdistuse väitel olevat Savisaar kasutanud rahapesu, tasumaks Sulev Seppikult saadud laenu.

Maksuamet on vastanud samas kapo päringule, et maksuvõlgnevusi Savisaarel ei ole. Majanduslike huvide deklaratsioonis oli Savisaar ära märkinud Kofkinilt saadud 500 000 kroonise laenu pikendamist.

Teema:
Savisaare protsess (32)
Tagid:
kulud, tulud, kohus, Kofkin, Siret Kotka, Edgar Savisaar

Peamised teemad