04:41 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Krimi
lühendatud link
Savisaare protsess (32)
15 0 0

Savisaare protsessi tänane istung jätkas süvenemist Tallinna kioskikaubanduse ajaloo finessidesse. Nii oli prokurör kutsunud kohtusse kioskiketi Coffee In ühe juhi, aga ka rea endisi linnaametnikke, saamaks teada, kas Alexander Kofkinit linnas äri ajamisel mingil kombel eelistati

TALLINN, 7. september — Sputnik. Põhjus, miks kohtus on eile ja täna süvenetud Tallinnas 2008. a aset leidnud kioskikonkursi tagamaadesse, seisnebki selles, et prokuratuuri versiooni kohaselt olevat mainitud konkursi võitnud Estkompexim Tallinnas kuidagi eelisseisundis olnud. Seda linnapea Edgar Savisaare eestvõttel, kes prokuratuuri nägemuse järgi olevat Kofkini äri Tallinnas soodustanud ja saanud väidetavalt vastu hüvesid, nagu näiteks Hispaania reisi ja endale rahastust Sveitsi firma kaudu, edastab Pealinn.

Kioskiketi Coffee In ühe juhi Arvi Vaaderpassi tunnistusest võis aru saada, et Estkompexim, kes oli 2008. a linna välja kuulutatud kioskikonkursi võitnud, otsustas algsed viini vorstikeste kioskid ära müüa. Meedia toonase turmtule all kujunes nende maine nimelt kehvapoolseks. Seega said Estkompexim ja toona ligi paarikümmet kohvimüügikioskit omanud Coffee In 2011. a kokkuleppele, et Coffee In võtab viini vorstikeste kioskid üle.

"Alguses oli kioskiäri tulus, hiljem kui ajakirjandus hakkas neid putkadeks tituleerima, imago langes ja minu äri edukus nende kioskitega seonduvalt vähenes," rääkis Vaaderpass kohtus põhjusest, miks saada lahti viini vorstikesi reklaamivast välimusest. "Esitasime (linnale) oma nägemuse, kuidas need võiksid välja näha," rääkis Vaaderpass kioskite välisilme muutmisest. "Alguses ei nõustutud. De facto tegime ära. Linnaarhitekti häiris agressiivne punane värv."

Lisaks andis kohtus tunnistuse Kofkini kioskeid projekteerinud arhitekt Eero Jürgenson. Üldiselt tõdes ta, et tegemist oli tavapärase tööga. Mõnevõrra lisas uusi asjaolusid kioskite linnapilti lisandumise küsimusse. Kesklinna vanema asetäitjana töötanud Kaia Sarnet. Ta tõdes, et segadust oli ka linna ametiasutustes seoses kioskitega rohkesti, sest varem puudusid linnaasutustel ju selliste toitlustuskohtadega kogemused. Näiteks valitses mitmeti pidi arusaamine küsimuses, kas kioskeid kui kergehitisi võis püsti panna ka ilma ehitusloata.

Vastates Alexander Kofkinit kaitsva advokaadi Aivar Pilve küsimusele tõdes Kaia Sarnet, et mingil ajal ei pidanud kioskitele kui kergehitustele mingeid ehituslubasid andma, järgmisel hetkel hakati ehituslubasid aga nõudma.

"Kus täpselt oli murdepunkt, seda ei mäleta," lisas Sarnet.

Prokurör rõhub viinerikioskite püstitamise tagamaid uurides ja tunnistajaid küsitledes peamiselt kahele punktile. Sellele, et kioskid rajati prokuratuuri hinnangul ehitusloata ja mõned neist riigimaale. Seni küsitletud tunnistajad, sealhulgas ka näiteks kesklinna valitsuses ettevõtluse korraldamisega tegelenud, Marika Pärn, pole aga keegi öelnud, et linnapea Savisaar survestanuks kioskikonkurssi võitma mõnda kindlat firmat. Või et keegi oleks üldse öelnud, et valida tuleb tingimata Estkompexim. Osalejaid oli konkursil teisigi, miks aga just Estkompexim toona muljet avaldas — sest samasugused kioskid tegutsesid teistes Euroopa linnades, kogu kontseptsioon oli seega mujal ammu läbi mängitud ja end ära tõestanud. Samas püüdsid meie kohalikud ettevõtjad aga alles kioskikaubanduses n-ö jalgratast leiutada. Nii suhtuti linnaametites tõrjuvalt näiteks varianti, et tänavatoitu oleks keegi Estkompeximi konkurentidest pakkunud autohaagistest.

Esialgu oli konkurss kavandatud toimuma linnaosade põhiselt, seejärel aga jõudsid linnaametnikud järeldusele, et linnaosad ei tule aja puuduse tõttu toime ja konkurss muudeti ülelinnaliseks.

Tänane kohtupäev kulubki suuremas osas ära kioskikaubanduse praeguseks ajaloo hõlma vajunud tagamaade lahkamisele.

Teema:
Savisaare protsess (32)
Tagid:
kioskikaubandus, kohus, Kofkin, Edgar Savisaar

Peamised teemad