23:09 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Krimi
lühendatud link
3610

Kogu Euroopa Liidus tekib salasigarettide käitlemisest igal aastal kokku umbes 10 miljardit eurot kahju. Salasigarettide tõkestamine on nii maksu- ja tolliameti (MTA) kui ka ELi ülene prioriteet kuritegevuse vastases võitluses järgmisteks aastateks

TALLINN, 12. veebruar — Sputnik. Tollitöötajad leidsid Eesti-Vene piiril kontrollitud maasturist ligi 50 000 salasigaretti.

Ametnikud suunasid 25-aastase Venemaa kodaniku juhitud BMW X5 kontrolli laupäeva, 10. veebruari öösel kella 1.57 ajal, kui sõiduk saabus Venemaalt piiripunkti, edastas Kuku raadio. Tollikontrolli käigus leiti sõiduki kerekonstruktsioonidesse peidetuna 48 860 Valgevene maksumärkidega sigaretti. Lisaks avastati sõidukist elektrišokirelv.

Tolliametnikud konfiskeerisid salakauba ning keelatud eseme. Autojuhile määrati rahatrahv, talle väljastatud Poola Schengeni viisa tunnistati kehtetuks, ühtlasi kehtestati talle kaheks aastaks sissesõidukeeld ning ta lahkus tagasi Venemaa Föderatsiooni.

Salasigarettide turg kasvab>>

2017. aastal avastas Maksu- ja tolliamet kokku 15,4 miljonit ebaseaduslikult Eestisse toimetatud salasigaretti ning esialgse prognoosi kohaselt võib salasigarettide poolt mullu tekitatud aktsiisikahju ulatuda 30 miljoni euroni.

MTA peadirektori asetäitja Rivo Reitmanni sõnul kannab Eesti kui ELi välispiiri äärne riik olulist vastutust ELi inimeste tervise ja majanduse kaitsmisel ning üheks ohustavaks teguriks siinjuures on salasigarettide kaubandus.

Uurimine selgitab Sakalalt leitud salakauba omanikku>>

"Eesti on paljuski transiitriik salasigarettide teel ELi turule, kuid osa salasigarette müüakse ka siin. Viimaste andmete järgi oli salasigarettide osakaal Eesti siseturul ligikaudu 15 protsenti, mille müügist tekkinud tulu kahjustab ausat konkurentsi," rääkis Reitmann. "Ainult järelevalve ning siia saabuvate salasigarettide avastamisega me salasigarette turult päris välja juurida ei suuda, selleks on vaja ka inimeste abi."

MTA alustas esmaspäeval, 12. veebruaril koostöös Philip Morris Eestiga salakaubanduse vastast kampaaniat, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust ja juhtida tähelepanu salasigarettide müügi taga peituvale kuritegelikule ahelale.

"Salasigarettide müügiahelat iseloomustab tavapärane kuritegeliku ahela struktuur, kus kõige rohkem teenivad salakauba müügist ahela tipus olevad kurjategijad, kasutades ära hierarhias madalamal astmel tegutsevaid müüjaid. Nagu muudki kurjategijate võrgustikud, tegutsevad ka salasigarettide müüjad konspireeritult," lisas Reitmann.

Philip Morris Baltikumi juhi Mindaugas Dacys sõnul on pikaajaline koostöö salaturuvastases võitluses Philip Morrise ning Eesti Maksu- ja Tolliameti vahel näidanud ameti pühendumust ja tööd salasigarettide kaubanduse vastases võitluses.

"Siiski on salasigarettide osakaal 15% ja jätkuvalt probleem ausatele ettevõtjatele ning valitsusele, kes kaotab maksutulu. Salakaubandus vajab tähelepanu ja avalikkuse parem informeeritus ning toetus mängivad olulist osa illegaalse tegevuse vähendamisel."

Kampaania eesmärk on aidata luua olukord, kus kellegi jaoks ei tuleks uudisena see, et salasigarettide ahelas turustatakse ka järgi tehtud sigarette, milles sisalduva üle puudub igasugune kontroll, salasigaretid on kättesaadavad ka alaealistele ning kurjategijatele liikunud raha võrra jäävad riigi poolt pakutavad teenused arendamata.

Kodusadamas maksumärkideta>>

"Kuid ennekõike tahame teavituse abil anda edasi sõnumi, et salasigarettide müük on reeglina seotud organiseeritud kuritegevusega ning müügikohad võivad kaasa tuua kuritegevuse kasvu naabruskonnas. Seetõttu on oluline, et inimesed seda märkaksid ja meile ka sellest teada annaksid," rääkis Reitmann.

MTA-le saab saata vihjeid salakauba kohta telefonile 800 4444 või e-posti aadressile vihje@emta

Tagid:
sigarett, salakaubavedu, salakaup, tollikontroll, piiripunkt, MTA, Eesti

Peamised teemad