20:02 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Krimi
lühendatud link
79 0 0

Harju maakohus peab reedel eelistungi endise piimakuninga Oliver Kruuda süüasjas. Oma pika ettevõtjakarjääri jooksul korduvalt maksuameti huviorbiiti sattunud Kruuda pidasid maksupolitseinikud nüüd kohtusse jõudnud süüdistustega seoses kinni 2016. aasta augustis.

TALLINN, 16. veebruar — Sputnik. Lisaks Kruudale on kohus saatnud kohtu alla veel ka Allan Viirma, Rein Lepassoni, Jaanus Rütsepa ning Hjalmar Konno, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Oliver Kruuda peeti maksukuriteos kahtlustatavana kinni >>

Oma pika ettevõtjakarjääri jooksul korduvalt maksuameti huviorbiiti sattunud Kruuda pidasid maksupolitseinikud nüüd kohtusse jõudnud süüdistustega seoses kinni 2016. aasta augustis.

Siis kuulus talle veel ka kõrvuni võlgadesse ja piimatootjate pahameelelaviini alla mattunud piimatööstus Tere, mille pank Kruudalt lõpuks jõuga käest võttis ja Farmi piimatööstusele müüs.

Pankrotihaldur võttis kontrolli Tere piimatööstuse üle
© Sputnik / Александр Кряжев

Relvastatud maksupolitseinikud saabusid Tere kontorisse, lappasid seal mitu tundi dokumente ja vedasid kaasa arvuteid. Tere toonane omanik Oliver Kruuda pääses arestimajast järgmisel õhtul, väljudes sealt pimeduse varjus koos Tere nõukogu esimehe ja juristi Allan Viirmaga. Nüüd, poolteist aastat hiljem peavad aga Kruuda ja Viirma kohtu ette astuma.

Koos nendega süüdistatakse maksupettuses ka Tere endist teenustejuhti ja mitut Kruuda firmat juhtinud Rein Lepassoni, Tere raamatupidajat ja Kruuda isiklike finantsasjade korraldajat Hjalmar Konnot ning Tere finantsosakonnas töötanud Jaanus Rätsepat. Kõik nad on Kruuda usaldusisikud ja prokuratuuri hinnangul kaasaaitajad maksukuriteos, mille toimepanija oli Kruuda, kirjutas Postimees.

"Kogu skeemi juhtis ja koordineeris Kruuda, teda aitasid selles tema lähedased: kes andis juriidilist nõu, kes pidas raamatupidamisarvestust, kes täitis tehnilisemaid ülesandeid – tegi ülekandeid ja hoolitses paberimajanduse eest. See oli ikka suhteliselt õlitatud kaadervärk," rääkis süüdistuse kohtusse saatnud prokurör Martin Tuulik.

Riigile süüdistuse järgi 125 000 eurot kahju tekitanud käibemaksupettust korraldas Kruuda Tuuliku sõnul kahe episoodina 2015. aasta märtsis ja mais. Täpsemalt peteti sisendkäibemaksuga ehk tehingutega, mille käigus firma midagi ostab ja vähendab selle pealt käibemaksukohustust. Käibemaksu sellistelt tehingutelt saab aga riigilt tagasi.

Tuulik võtab pettuse kokku nii: ühest pankrotipesast ostis Kruuda kontrolli all olnud ettevõte, kus tal ametlikult ühtegi positsiooni polnud, välja tehaseseadmed hinnaga, mida edasiste tehingute käigus hakati suurendama ja mille arvelt tekkis Terel võimalus arvestada sisendkäibemaksu suuremas ulatuses, kui oleks tegelikult tohtinud.

EMTA pidas kinni neli eriti suures maksupettuses kahtlustatavat >>

Nimelt ostis ettevõte OÜ Dairy Trading House, mille juhatuses oli Kruuda rahaasjade korraldaja Rein Lepasson, Kruuda pankrotistunud ettevõtte Paide Piim pankrotipesast jäävee tootmise süsteemi ja vaakumauruti ning müüs need edasi Terele juba märksa kallimalt.

Pankrotihaldur võttis kontrolli Tere piimatööstuse üle
© Sputnik / Александр Кряжев

"Pankrotipesast seadmed välja ostnud firma jättis oma maksukohustuse täitmata. Tere oleks võinud ka ise need seadmed osta, igasugune majanduslik loogika sellel jadal puudus. See oli Kruuda ja Tere huvides, et lülitada tehingusse sisse vahelüli, kes jätab oma maksukohustused täitmata. Maksuõiguslikult on see suhteliselt keeruline konstruktsioon," selgitas Tuulik.

Kapo pidas kinni Eesti Raudtee liiklusdirektorit >>

Teine Kruudale süüks pandav tegu on prokuratuuri hinnangul 250 000-eurone tulumaksupettus, mida korraldati 2015. aasta jaanuarist 2016. aasta juunini. Tuuliku sõnul oli Terel sõlmitud laenuleping firmaga, millele tegi Tere regulaarselt väljamakseid, kuid igasugune reaalne majandustegevus laenusaajal puudus ja raha läks Kruuda isiklikuks otstarbeks.

Sellega tekitas Kruuda prokuröri sõnul ettevõtlusega mitte seotud kulusid, millelt tulnuks tasuda tulumaksu. Tuulik tõi isiklike kuludena muuhulgas esile krediitkaardi kulude hüvitamist ja oma poja motospordi toetamist.

AS Tere kontoris korraldati läbiotsimine. Ettevõtja Oliver Kruuda peeti kinni kahtlustatuna maksukuriteos, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti 2016. aasta augustis.

Kahtlustus maksukuriteos esitati kuuele isikule, kelle seas on ka Kruuda, ütles maksu- ja tolliameti pressiesindaja Kaarel Kallas.

Kõik kahtlustatavad peeti kinni, neist neli, sealhulgas ka Kruuda, on Tere töötajad, täpsustas Kallas.

Korruptsioonis süüdistatavale Keskerakonna eksjuhile Edgar Savisaarele tehakse uus terviseekspertiis
© Sputnik / Андрей Петров

Keskkriminaalpolitsei pidas kuritegeliku ühendusse kuulumises kahtlustavana kinni üle kümne inimese, kes arvatavasti panid toime erinevaid majandusalaseid ning varavastaseid kuritegusid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti neljapäeval.

Rahvusringhäälingu uudisteportaali andmetel on kinnipeetute seas ka tuntud ärimehed Hubert Hirv ja Pavel Gammer ning kahtlustatavate hulgas on ka tuntud vandeadvokaat Viktor Särgava ning endise politseiniku ja rahapesu andmebüroos töötanud mehe.

Keskkriminaalpolitsei pidas kinni ärimehed Hubert Hirve ja Pavel Gammeri >>

Rahvusringhäälingu uudisteportaali andmetel on kinnipeetute seas ka tuntud ärimehed Hubert Hirv ja Pavel Gammer ning kahtlustatavate hulgas on ka tuntud vandeadvokaat Viktor Särgava. Keskkriminaalpolitsei pidas teiste hulgas kinni ka oma kunagise kolleegi, rahapesu andmebüroos üle kümne aasta töötanud Aivar Orukase, samuti kunagise kaitsepolitseiniku Viljar Subka.

Tagid:
krimi, majandus, maksupettus, süüdistus, kohus, Tere AS, Oliver Kruuda, Tallinn, Eesti

Peamised teemad