22:44 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Krimi
lühendatud link
25 0 0

Justiitsministeerium koostöös Eesti ajalehtede liiduga kutsub taas ajakirjandustudengeid üles kirjutama ja avaldama korruptsiooniteemalisi artikleid. Konkursile on eriti oodatud lood, mis pööravad tähelepanu korruptsioonivastase tegevuse kitsaskohtadele ja seni kasutamata võimalustele.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu märkis, et möödunud aastal konkursile esitatud artiklite mitmekesisus viitab sellele, et noored suudavad avada korruptsiooni temaatikat värske nurga alt, edastab Justiitsministeerium.

Muuseumis aset leidnud korruptsioonijuhtumist kirjutanud tudeng võitis konkursi >>

"Seetõttu oleme ajakirjandustudengitele teemafookuse valikul andnud vabad käed. Korruptsioonile võib oma artiklis läheneda nii selle laiema tähenduse järgi, milleks on näiteks usalduse kuritarvitamine, kui ka kitsama määratluse järgi, nagu ametikoha kasutamine isiklikuks otstarbeks," ütles minister.

"Näiteks eelmise aasta võidutöö näitas, et korruptsioon ei ole pelgalt suurte asutuste probleem," ütles Reinsalu ja lisas, et oluline on artikliga avada mõnda uut teemat või anda olulist lisandväärtust juba kajastatud teemale.

Konkursi eesmärk on innustada ja toetada korruptsioonialast uurivat ajakirjandust ning korruptsioonialast mõttevahetust ning toetada seeläbi korruptsioonialase teadlikkuse tõusu Eestis, eelkõige kohalikul tasandil, ja tunnustada ajakirjanduse üliõpilasi.

Oma artikli võivad konkursile esitada kõikide Eesti kõrgkoolide ajakirjandustudengid. Eelduseks on, et artikkel on avaldatud Eestis ilmuvas ajalehes eesti või mõnes muus keeles 2018. aastal. Konkursile esitatakse originaaltekst ühes korrektse eestikeelse tõlkega. Konkursi auhinnafond on 1000 eurot.

Korruptsioonivastase teo tiitli pälvis Keskkriminaalpolitsei >>

Konkursi hindamiskomisjoni kuuluvad Eesti Ajalehtede Liidu tegevdirektor Mart Raudsaar, Tartu Ülikooli ajakirjanduse professor Halliki Harro-Loit, Ekspress Grupi uuriva ajakirjanduse juht Tarmo Vahter, Postimehe uuriva toimetuse juhataja Risto Berendson, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi lektor Priit Hõbemägi ning justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt. Komisjoni erinaine on justiitsministeeriumi analüüsitalituse nõunik Kätlin-Chris Kruusmaa.

Justiitsministeeriumi ja ajalehtede liidu poolt korraldatud ajakirjandustudengite korruptsiooniteemaliste artiklite konkursi võitis Kadri Kuulpak oma Postimehes avaldatud artikliga "Muuseum avastas kuni poole miljoni euro eest ehituspraake", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Üleeuroopalise uuringu andmeil olid suurima korruptsiooniriskiga Eesti omavalitsused Tallinn ja Vaivara, väikseima riskiga aga Harku vald ja Maardu linn, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Korruptsiooniriski indeks ei viita tegelikule korruptsioonile, vaid näitab, kui läbipaistvalt ja avalikult omavalitsus riigihankeid korraldab, selgitab justiitsministeerium.

Noored on valmis korruptiivse käitumiseks >>

Uuring hõlmab 2009.–2015. aastal ELi riikides ja Norras tehtud riigihankeid, mille piirmäär ületas 130 000 eurot. Eesti indeks oli 0,33, ELi keskmine aga 0,28 (skaalal 0–1). Kõige suurema korruptsiooniriskiga Eesti omavalitsused olid Tallinn (0,4) ja Vaivara (0,33), kõige väiksem risk – indeksi väärtus 0,05 – oli Harku vallas.

Tagid:
konkurss, tudengid, artikkel, altkäemaks, korruptsioon, Eesti ajalehtede liit, Justiitsministeerium, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad