06:30 11. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1077
  • RUB70.4627
Illustreeriv foto

Politseile teatati sadadest investeerimispettuse kõnedest

© Pexels
Krimi
lühendatud link
7501

Eestis on välismaalt tehtavate investeerimissoovitusi pakkuvate petukõnede kohta politseile teada antud möödunud aastal mitmesajal juhul, suurimat kahju kandnud ohver kaotas petuskeemiga mitukümmend tuhat eurot.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Möödunud aastal esines Eestis pealetükkivaid petukõnesid, milles veendi inimesi erinevatesse ettevõtetesse ja krüptovaluutadesse investeerima.

"Eelmisel aastal oli Põhja prefektuurile teatatud juhtumeid 200 ringis," ütles politsei- ja piriivalveameti (PPA) põhja prefektuuri kriminaalbüroo kelmuste ja küberkuritegude talituse juht Hannes Kelt BNS-ile, edastab Pealinn.

Kas Euroopa Kontrollikoja liikmete peale võib mürki võtta>>

Kui pettur on ettemaksu kätte saanud, siis libakuulutaja kaob ja üürihuviline on oma rahast ilma
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Paljud nendest teadetest on olnud heade kodanike poolt, kes on tundnud kelmuse ära ja soovisid ka üldsust hoiatada. Oli ka juhtumeid, kus inimesed kaotasid oma raha ehk siis inimesed investeerisid oma raha selliste kõnede tagajärjel, kuid hiljem oma alginvesteeringut või teenitud kasumit välja võtta ei olnud enam võimalik. Kahjud ulatusid mõnest sajast eurost mitmekümne tuhandeni," lisas Kelt.

Politsei teatel ei ole selle skeemi järgi tegutsevaid isikuid Eestis kinni peetud.

Riik võimaldab 100 000 inimesel saada teada oma geneetilised riskid>>

"Hetkel teadaolevalt ei ole tegu Eestis pesitsevate kurjategijatega, mistõttu on politseil tagantjärgi väga vähe võimalik teha raha tagasisaamiseks," märkis Kelt.

Suur roll on siin inimestel endal.

Valitsuse eelarvepoliitika pärsib ettevõtete investeeringuid, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

"Soovitan jääda suuri investeeringuid tehes kriitiliseks ja mitte alluma suurtele kasumilubadustele. Investeerimine oma olemuselt ei ole garanteeritud kasumiga tegevusvaldkond ning enne varakäsutust tuleb kindlasti konsulteerida selle ala spetsialistiga," sõnas kelmuste ja küberkuritegude talituse juht.

Soome Helsingin Sanomati teatel on Soomes viimastel aastatel langenud valdavalt Hong Kongi päritolu väitvate telefonipetturite ohvriks ligi 70 soomlast, kes on kaotanud keskmiselt 70 000 eurot.

Tavaliselt tuleb kõne inglise keelt kõnelevalt isikult, kes väidab end olevat mõne välismaa firma esindaja ning pakub ohvritele suure garanteeritud tootlusega investeerimisvõimalusi.

Õige aeg investeerida põllumajandustootmisse>>

Soome politsei teatel on petuskeem laialdane kogu Euroopas ning nende ohvrid on kaotanud kümneid miljoneid eurosid.

Ka BNS-i kontorisse on viimastel kuudel helistanud isikud, kes väidavad, et asuvad Hong-Kongis ja soovivad inimest investeerima meelitada. Nende küsitlemise järel on ilmnenud, et tegelikult paiknevad nad Indias Bangalores ja kasutavad valenimesid.

Tagid:
investeering, telefonivestlus, PPA, politsei, pettur, kurjategia, Eesti

Peamised teemad