01:07 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Krimi
lühendatud link
Streik!! (20)
36 0 0

Kui seni on teada, et prokuratuur on käivitanud kriminaaluurimise Rakvere lihakombinaadi eksjuhi Teet Soormi osas, siis tegelikult käib menetlus ka ettevõtte omanike suhtes.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Detsembri lõpus alustas riigiprokurör Marek Vahing kontrollimist, kas vastavad tõele HKScan Estonia endise juhatuse esimehe Teet Soormi väited hiigelsuure maksupettuse kohta, vahendab Pealinn viitega BNSile ja ajalehele Eesti Ekspress. Soorm rääkis ülekuulamisel keskkriminaalpolitseis, et Soome emafirma viis Eestist välja erakordselt kopsakaid summasid. Mitte miljoneid, vaid kümneid miljoneid eurosid. See oli aastatepikkune tegevus. Ja maksud jäid maksmata.

"Kahtlustust kellelegi esitatud ei ole," ütles prokuratuuri pressiesindaja Harry Tuul Eesti Ekspressile.

Lihakombinaadi soomlastest promod pole uue uurimise kohta teinud ühtegi avaldust. Võimalik, et nad ei teagi sellest. Ja kui teavadki, siis ei tuleks sellised avaldused kasuks firma mainele.

HKScan on avalik ettevõte, tema aktsiatega kaubeldakse Helsingi börsil. Halvad uudised mõjutavad aktsia hinda ja seetõttu pelgavad börsifirmad niisuguseid kriminaaluurimisi. Küll aga lahkus äsja ametist Soome emafirma finantsjuht Tuomo Valkonen. Tema viimane tööpäev oli möödunud nädalal.

Rakvere Lihakombinaat on asunud streikijaid ähvardama>>

Soormi järel HKScani Eesti haru juhiks nimetatud Anne Mere tunnistas, et maksuamet tunneb tõesti HKScani tegemiste vastu huvi, viimase kirja maksuametist sai ta eelmisel nädalal. Mere ütleb aga, et ei tea prokurör Vahingu uurimisest midagi, kuigi peaks ju asjaga kursis olema.

Eesti riik nõuab ettevõtetelt tulumaksu tasumist vaid siis, kui kasum dividendidena välja makstakse.

HKScan ei võtnud Eestist kordagi dividende, aga sai siit miljoneid eurosid mängleva kergusega. Ja maksuvabalt. Nipp oli ülilihtne ja selle avastamiseks ei pea omama siseinfot, piisab vaid aastaaruannete lugemisest, seal on kõik kenasti mustvalgel kirjas.

Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajad alustasid streiki>>

Eesti kasum "laenati" emafirmale, kusjuures igal aastal toimus "laenu" pikendamine. Näiteks 2010. aastal oli emaettevõtte võlg 9 miljonit eurot ja tagasimaksetähtajaks 2012. aasta lõpp. Aasta hiljem on laenujääk endiselt 9 miljonit eurot, aga tagasimakse tähtaeg 2013. aasta lõpp. Ja veel aasta hiljem ikka 9 miljonit eurot, kuid nüüd oli tärmin 2014. aasta lõpp, kirjutab Eesti Ekspress, lisades, et "iga vähegi mõtlev inimene mõistis, et sisuliselt oli kasum välja võetud ja selle pealt pidanuks tasuma tulumaksu. Aga seda ei makstud."

Rakvere Lihakombinaadi tapamaja töötajad streikovad endiselt

Sputnik Eesti kirjutas varem, et Rakvere Lihakombinaadi tapamaja töötajad alustasid 6. detsembril kell 7.30 tähtajatut streiki töötajate palkade tõstmiseks.

Ettevõtte töötajad nõuavad streigiga tapamaja töötajate põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra tagasiulatuvalt alates 1. veebruarist ja lisaks 16 protsenti põhipalga tõstmist 1. juulist. Lisaks nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudetaks. Tapamaja töötajate senine netopalk on ligikaudu 750 eurot kuus. See koosneb põhipalgast ja lisatasudest.

HKScan Estonia juht Anne Mere ütles, et juhatus on töötajate esindejatega läbirääkimisi pidanud juba eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses. Mere sõnul vaatab ettevõte esimese kvartali jooksul üle palgapoliitika ning palgafondi suurendatakse 5%. Selle põhjal tehakse II kvartalis muudatused ning selgub kellel, millal ja kui palju palk muutub.

Streik!!>>

HKScan on Soome peakontoriga Põhjamaade lihatootja, mis toodab ja turustab sea-, veise, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite. Möödunud aastal teenis kontsern 1,8 miljardi euro suuruse käibe juures 18 miljonit eurot kahjumit. Eestis kuulub HKScani kontsernile Rakvere Lihakombinaat ja Tallegg.

Esmaspäeva, 5. märtsi seisuga streigib endiselt 21 Rakvere Lihakombinaadi tapamaja töötajat. Ametiühinguliikmeid on ettevõtes 115.

Oma palganõuetega soovivad välja tulla ka teised lihakombinaadi osakonnad peale tapamaja, teatas Eesti Ametiühingute Keskliit.

© Sputnik / Светлана Бурцева, Владимир Новиков
Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajad streigivad.
Teema:
Streik!! (20)
Tagid:
maksud, streik, lihatööstus, HKScan, EAKL, prokuratuur, Soome, Eesti

Peamised teemad