11:39 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Krimi
lühendatud link
52 0 0

Politsei- ja piirivalveameti töötajad kontrollisid teisipäeval, 13. märtsil kahte Raplamaal asuvat ehitusobjekti. Ühelt neist, Rapla riigigümnaasiumi ehituselt, avastati kuus seal seadusliku aluseta töötanud Ukraina kodanikku.

TALLINN, 21. märts — Sputnik. Lääne prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalvetalituse juht Margo Peters kinnitas, et teisel kontrollitud objektil illegaalselt töötavaid inimesi ei tuvastatud, kirjutab Raplamaa Sõnumid.

Seadusliku aluseta töötamine tähendab, et ettevõtjad on jätnud välismaalas­test töötajad politsei- ja piirivalveametis nõuetekohaselt registreerimata ja põhimõtteliselt võib seda käsitleda musta tööjõu kasutamisena.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam >>

Et tööjõu suhtes kehtivate piirangute tingimustes raha kokku hoida, kutsus Eesti tootjaettevõte DGM Shipping AS tööle Ukraina kodaniku, kuid esimene taoline kogemus osutus ettevõtte jaoks ebaõnnestunuks, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Euroopa Liidus võib ebaseaduslikult tööl olla kuni 10 miljonit ukrainlast, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Ukraina kodanik Jevgeni Derkatš käis Eestis tööl, naasis koju ja avaldas portaalis liva.com.ua artikli pealkirjaga "Kuidas ma Euroopas tööl käisin". Selles kirjeldas ta raskeid töötingimusi Eesti ettevõttes.

Derkatš teatas ka probleemidest dokumentidega. Nii olevat ta justkui sõitnud Eestisse tööle üksnes kutsekirja ja biomeetrilise passiga: ukrainlasele seletati, et viisat pole vaja vormistada.

Pärast paari töövahetust, pajatab Derlatš, viidi ta Eesti Politsei- ja Piirivalveametisse, et isikutunnistuse alusel vormistada ID-kaart, kuna ilma ID-kaardita pole võimalik saada pangakaarti. Politsei- ja Piirivalveametis teatati talle, et ID-kaart antakse välja vaid juhul, kui tal on käes elamisluba – ja ilma tööviisata, passi ja kutsumise alusel töötada ei tohi.

Euroopa Liidus illegaalse töötamise eest on ette nähtud deporteerimine ja viieaastane EL-i sisssesõidukeeld. "Ühesõnaga, heitusin ja mõtlesin: tarvis kiiremas korras Ukrainasse koju tagasi sõita," ütleb Jevgeni.

"Me kannatasime nii kõvasti Venemaa-vastaste sanktsioonide pärast, et otsustasime tööjõu arvelt kokku hoida. Me tasusime maksud kolme siiakutsutud Ukraina kodaniku eest, mispeale saabus ainult üks – Jevgeni Derkatš," lausus portaalile Sputnik Eesti DGM Shipping AS-i turundusjuht Aljona Protassova.

Ta lausus, et 2017. aasta 3. oktoobril saatis Derkatš kõik oma passiandmed ja sama aasta 5. oktoobril esitas ettevõte dokumendid tööloa saamiseks, tasudes 48 euro suuruse riigilõivu. Derkatš ise aga siirdus Eesti Vabariigi konsulaati Dnipris tööloa tarvis vajalike dokumentide esitamiseks.

Poolas leiti vabrik, kus töötasid orjad Ukrainast >>

Protassova väitel sai tööleping Ukraina töölise ja DGM Shipping AS-i vahel allkirjastatud 13. novembril 2017. aastal, misjärel Eesti firma töötaja viis mehe isikukoodi samiseks vastavasse asutusse Roosikrantsi tänavas. Seejärel registreeriti Jevgeni Derkatš Maksu- ja Tolliametis. Niiviisi tohtis Jevgeni Derkatš ametlikult Eesti Vabariigi territooriumil töötada.

Politoloog rääkis kolmest inimgrupist Ukrainas, kes kasutavad jõustunud viisavabadust Euroopaga, meenutas „Poola torumehe" meemi ja kunagist kogemust Balti riikides, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Raadio Sputnik eetris selgitas projekti „Ikka Euraasia" (vene keeles — "Однако-Евразия") peatoimetaja Semjon Uralov, et Ukrainas võib eristada kolme inimgruppi, kes 11. juunil kehtima hakanud Euroopa Liidu viisavabadusega alustavad aktiivset liikumist Ukrainast välismaale.

Ukrainlased tõttavad Poola majandust päästma >>

Politoloog märkis, et nõukogudejärgsest ruumist väljarännanud võetakse välismaal mittelegaalse tööjõuna hea meelega vastu, sest nad on haritud, kuulekad ja juhitavad. Ühest küljest kardavad migrandid tööst ilma jääda, teisest küljest on nad alalises väljasaatmise hirmus ja sellest tulenevalt "madalamad kui muru".

Tagid:
töölised, illegaal, ebaseaduslik, ehitus, riigigümnaasium, politsei, Lääne prefektuur, Ukraina, Eesti

Peamised teemad