09:05 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Krimi
lühendatud link
6910

Hispaania rahvuskaardivägi vahistas üheksa väidetavalt kuritegelikku organisatsiooni juhtinud inimest, kes "peaaegu uute autokummide" pähe arengumaadesse vanu rehve müüsid.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. Hispaania Rahvuskaart selgitas Europoli ning Lõuna-Ameerika ja Aafrika õiguskaitseorganite toel välja, kuhu kaovad vanad autokummid, mida seaduskuulekad Euroopa kodanikud taaskäitlusse annavad. Rahvusvaheline kuritegelik organisatsioon müüs neid uute pähe eri maailmaosade vaestes riikides.

Haigete hobuste lihaga kaubeldi kõikjal Euroopas >>

Paljud eurooplased püüavad oma autode rehve nõutust sagedamini vahetada, andes vanad kummid tasuta või raha eest rohkearvuliste erafirmade kätte ümbertöötlemiseks. Nii talitavad sakslased, prantslased ja ka Balti riikide elanikud. Kuid nagu selgus, ei saadeta sugugi kõiki vanu kumme ümbertöötlusse – kurjategijad leidsid neile palju tulusama rakenduse.

Hispaania politsei avastas ja peatas Europoli sõnul kriminaalse grupeeringu tegevuse, kes kogus rehve ja need siis ebaseaduslikult "vähekasutatute" pähe Ameerika, Euroopa ja Aafrika riikidesse maha müüs. Vanade kummide müügist 20 riiki teeniti ligi 2 miljonit Eurot puhaskasumit.

Uurijad leiavad, et 9 vahi alla võetut (lisaks on mitmed tagaotsitavaks kuulutatud) saatsid viimase viie aasta jooksul ebaseaduslikult kolmandatesse riikidesse umber 200 000 vana rehvi. Tegelikkuses oli arv veelgi suurem, kuid dokumentide alusel suutis politsei vaid nende kummide teekonda jälgida.

Tehti kahjutuks narkoraha bitcoinide abil puhastanud grupeering >>

Kuritegelikud organisatsioonid ei pelga prügi

Loodud võrgustik ostis või kogus elanikele osutatava tasuta teenusena vanu kumme mitmes EL riigis, nagu Hispaania, Poola, Saksamaa, Prantsusmaa, Bulgaaria ja Portugal. Tehingutest Balti riikide territooriumil juttu ei olnud.

Eesti võib lahendada Euroopa vanarehviprobleemi, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Seejärel, vastupidiselt ametlikele plaanidele kumme ümber ei töötatud, vaid hoopis müüdi peale vastavat sorteerimist edasi paljudesse vaestesse riikidesse, nagu Boliivia, Kolumbia, Kongo, Dominikaan, El Salvador, Ghana, Mauritaania, Panama, Paraguai, Puerto Rico ja Senegal.

Europol meelitab kurjategijaid koju postkaartidega >>

"Ebaseaduslik jäätmekäitlus on tõsine kuritegu…, mis toodab miljoneid kuritegelikku tulu," teatas "kummimaffia" paljastamist Europoli esindaja Jari Liukku, "Euroliidus tegelevad sellega enamasti suured rahvusvahelisel tasemel organiseeritud jõugud, mida toetavad seaduslikud kommertsstruktuurid, korrumpeerunud ametnikud ja finantsasutused, kes raha pesevad."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
autokummid, jäätmekäitlus, ebaseaduslik, krimi, rehvid, auto, rahvuskaart, Europol, arenguriigid, Hispaania

Peamised teemad