18:18 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Krimi
lühendatud link
7220

Kohus saatis ligi kaheks aastaks vanglasse kriminaalses joobes autot juhtinud mehe. Rakvere politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Joel Alla sõnul näitab juhtum, kui oluline on märkamine ja sekkumine.

TALLINN, 15. november — Sputnik. Politsei tabas möödunud laupäeval Lääne-Virumaal Tapa vallas raskes joobes autojuhi. Kuna mees oli ka varem joobes sõitmisega politseile vahele jäänud, mõistis kohus talle liitkaristuseks ühe aasta ja kümne kuu pikkuse reaalse vangistuse, vahendas Pealinn viitega BNS-le Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindajat.

Perearst roolijoodikutest: õudne, aga see on vaid jäämäe tipp >>

Laupäeva hilisõhtul sai politsei kõne liiklejalt, kes märkas Tapa vallas sõidukit ning kahtlustas, et selle juht on joobes. Loetud minutite pärast pidasid Rakvere politseinikud kinni sõiduauto Volkswagen, mille roolis oli joobes 38-aastane mees. Politseinikud tuvastasid mehel kriminaalse alkoholijoobe ning lisaks ei olnud tal ka kehtivat juhtimisõigust.

Rakvere politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Joel Alla sõnul näitab juhtum, kui oluline on märkamine ja sekkumine.

"Üks kõne võib olla kriitilise tähtsusega. Veel kord suur tänu sellele hoolivale inimesele, kes joobes juhist koheselt teada andis. Sellised kõned aitavad meie liiklust turvalisemaks teha ja ära hoida võimalikke raskeid liiklusõnnetusi," sõnas Alla.

Maanteeamet: autorool ja alkohol ei kuulu kokku >>

"Muret tekitab aga see, et autos oli kaks reisijat, kes mitte ei takistanud joobes juhti rooli istumast, vaid olid vabatahtlikult nõus sellise juhiga sõites oma elu ohtu seadma. Auto juhtimine joobeseisundis on vastutustundetu tegu ning sellised sõidud võivad lõppeda väga traagiliselt," lisas Alla.

Viru Ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Ain Tali sõnul oli mees vähem kui kuu aega tagasi tunnistatud joobeseisundis juhtimise eest süüdi ning talle mõistis kohus karistuseks kümme kuud vangistust tingimisi ühe aasta ja kuuekuulise katseajaga. "Kuna isik ei teinud varem mõistetud karistusest õigeid järeldusi, taotlesin kohtus reaalse vangistuse mõistmist," lisas Tali.

Sel aastal pidasid Ida prefektuuri politseinikud kinni üle 1001 joobes juhi, neist üle 160 kõrvaldati liiklusest tänu numbrile 112 laekunud kõnedele. Ida prefektuuris kinni peetud juhtidest 453 olid kriminaalses joobes. Joobes sõidukijuhid põhjustasid Lääne- ja Ida-Virumaal tänavu 53 liiklusõnnetust, milles hukkus üks inimene ja sai vigastada 22 inimest.

Ligi kolmandik täiskasvanud eestimaalastest on alkoholi liigtarvitajad. Nende seas on 50 000-60 000 inimest, kes on alkoholist sõltuvuses – see on uue, haldusreformijärgse suure Pärnu linna jagu rahvast, märkis Tervise Arengu Instituudi direktor Annika Veimer, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti täna.

Politsei sattus septembris Harjumaal silmitsi harva esineva juhtumiga, kui jalgrattaga liiklusõnnetusse sattunud 11-aastasel poisil tuvastati joove. Õnnetus juhtus Rae vallas Peetri alevikus, kus alkoholijoobes 11-aastane poiss sõitis jalgrattaga ja kukkus. Kiivrita laps sai vigastada ning kiirabi viis ta Tallinna lastehaiglasse.

Kui sõidukijuht on tarvitanud alkoholi üle liiklusseaduses lubatud piirmäära ehk vahemikus 0,2-1,49 promilli, võib teda väärteokorras karistada kuni 1200-eurose trahvi, kuni 30-päevase aresti või juhtimisõiguse äravõtmisega kuni üheks aastaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Liiklusõnnetus Läänemaal: 17-aastane lubadeta juht oli joobes >>

Kui juht on narkojoobes või enam kui 1,5-promillises alkoholijoobes, saab kohus teda kriminaalkorras karistada kas 30-500 päevamäära suuruse rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistusega. Lisakaristusena võib kohus võtta ka juhtimisõiguse kuni kolmeks aastaks. Samuti saab konfiskeerida sõiduki kui kuriteo toimepanemise vahendi.

Tagid:
joobes, roolijoodik, autojuht, alkohol, kohus, politsei, Joel Alla, Tapa, Lääne-Virumaa, Eesti

Peamised teemad