18:47 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Krimi
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
5510

Euroopa Parlamendis andis kolmapäeval, 21. novembril tunnistuse Danske panga endine töötaja ja selle Eesti filiaalis toimunud rahapesu paljastanud vilepuhuja Howard Wilkinson.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Danske panga endine töötaja ja vilepuhuja Howard Wilkinson rääkis europarlamendis, et Eestis töötas justkui kaks erinevat finantsinspektsiooni. Kui 2013. aastal võttis finantsinspektsioon Danske pangaga ühendust seoses mustas nimekirjas olevate Vene klientidega, siis pank ei võtnud neid tõsiselt. 25. aprilli Eesti FI ja Danske Eesti vahelise kohtumise protokoll näitab, et nende koostöö on olnud väga konstruktiivne ja mingeid etteheiteid ei ole. Mis juhtus 18 päevaga, edastab Pealinn.

"Rahapesu ei tunne piire, seega Euroopa Parlamendist paremat kohta sellest rääkimiseks pole," sõnas Wilkinson.

Ta tõi välja, et Danske rahapesuga on seotud vähemalt kümme panka. See skandaal ei puuduta ainult Danske panga Eesti filiaali ja emapanka Taanis. Raha tuli Venemaalt, läbis Eesti, Leedu ja Taani pankasid ja lõpetas dollaritena USA pankades, kuhu see "puhtaks pestuna" jõudis.

Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult>>

Kas finantsinspektsioon kontrollib või kaitseb?

Wilkinson rääkis, et regulaatorite — finantsinspektsiooni roll on oluline.

Ühe näitena esitles ta europarlamendis väljavõtet Taani finantsinspektsiooni sisemeilist, mis saadeti Danske panga kõrgelt juhatuse liikmelt. Seal kirjas öeldi, et Taani finantsinspektsioon on aidanud panka kriitilises olukorras.

"Kui panga kõrge direktor ütles, et Taani finantsinspektsioon on neid aidanud, siis võib öelda, et finantsinspektsioon aitas neid. Nüüd tekib küsimus, kas finantsinspektsiooni roll on aidata pankasid?"

Kaljulaid: Danske asjas tegid vigu nii Eesti kui Taani järelevalved>>

Taani riigiprokurör: tegemist on ühe tõsisema Euroopa rahapesuskandaaliga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Lisaks oli tal näiteks Taani finantsinspektsiooni töötaja kiri, kus ta selgelt ütles välja, et teda "absoluutselt ei huvita, mis toimub Eestis". Tema töö on kaitsta Danske panka. Wilkinson rõhutas, et jutt käis aitamisest ja kaitsmisest.

"Kas seda ütlevad EL-i seadused? Kas seda ootategi regulaatoritelt?" küsis Wilkinson.

Wilkinson osutas Eesti finantsinspektsioonile. Talle tundus, et Eestis töötas justkui kaks erinevat finantsinspektsiooni. Üks alustas tööd 2014. aastal ja teine eelnes erines esimesest.

Wilkinson rääkis, et 7. aprillil 2013 sai ta teada, et Eesti finantsinspektsioon (FI) võttis ühendust Taani omaga ja mainis mustas nimekirjas olevaid Vene kliente. Eesti FI ütles, et nad võtsid Danske pangaga ühendust kaks korda, aga neile jäi mulje, et pank ei võtnud neid tõsiselt.

Koostöö muutus kolme nädalaga heaks

"Kolme nädalaga muutus midagi maagiliselt," rääkis Wilkinson. "25. aprilli Eesti FI ja Danske Eesti vahelise kohtumise protokoll näitab, et nende koostöö on olnud väga konstruktiivne ja mingeid etteheiteid ei ole. Mis juhtus 18 päevaga?"

Lisaks tõi Wilkinson välja Eesti FI rolli, mis oli tema meelest "üsna šokeeriv läbikukkumise näide".

Prokuratuur avas seoses Danske rahapesukahtlusega menetluse>>

Ta rääkis, et ettevõte A avas 2012. aasta juunis arve Danske Eesti filiaalis. 2013. anti selles Eesti FI-le teada. 2. ja 18. juulil esitas FI sellele ettevõttele küsimusi. 25. septembril suleti ettevõtte A arve, kui sama ettevõttega seotud teiste ettevõtete arved olid ikka pangas avatud. Wilkinsoni sõnul oli finantsinspektsioon võinud väga lihtsalt näha internetist otsides, et need ettevõtted on omavahel seotud, kuid seda ei tehtud.

Samuti tõi Wilkinson välja, et pidi Danske pangast lahkudes alla kirjutama konfidentsiaalsuslepingule, mis tegelikult keelab tal paljastamast seda rahapesu.

Danske rahapesuskandaal>>

Euroopa Parlament kutsus tunnistusi ja soovitusi andma ka Howard Wilkinsoni advokaadi Stephen Kohni.

Kuna vilepuhujatel puudub Taani ja ka Euroopa õiguste järgi efektiivne kaitse, võib Wilkinsoni ees oodata kriminaalasi. Seetõttu andis Kohn erikomisjonile soovitusi, kuidas vilepuhujate kaitset Euroopas parandada, teatas USA vilepuhujate organisatsioon National Whistleblower Center.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Tagid:
Danske Bank, finantsinspektsioon, Euroopa Parlament, Howard Wilkinson

Peamised teemad