12:49 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Krimi
lühendatud link
14010

Politsei on kelmuses kahtlustatavana üle kuulanud kokku kaheksa inimest, neist kuus meest ja kaks naist, kellele heidetakse ette isikuandmete väljapetmist ja teiste inimeste nimel kiirlaenu võtmist.

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. Ohvriks on selles asjas enda teadmata laenuvõtjate kõrval ka kiirlaenu andnud ettevõtted, sest laenuvõtjatest jäeti ekslikult maksujõuline mulje, ütles Lääne ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Liivi Reinhold BNS-ile, vahendas Pealinn.

Märtsist saab ID-kaardi PIN-koode asendada ainult PPA teeninduses >>

"Kahtlustuse järgi peteti mitmekümnelt inimeselt välja nende id-kaardi, mobiil-id või pin-kalkulaatori andmed, kasutades ettekäändeks tasuvat tööpakkumist või abipalvet sularaha väljavõtmisel. Selleks võeti heausklike inimeste andmeid ja neile väljastatud seadmeid kasutades nende nimel kiirlaene kokku üle saja tuhande euro," rääkis Pärnu politseijaoskonna eriasjade uurija Kati Vaher.

"Kahest vahi alla võetud mehest on üks varem sarnase kelmuse eest juba karistatud," ütles prokurör Merike Lugna. "Teda ning teist vahi alla võetud meest peame praegu skeemi võtmeisikuteks ning meil on põhjust arvata, et vabaduses jätkaksid nad sisse harjutatud skeemi: leiaksid uusi ohvreid ja võtaksid uute inimeste nimel üha uusi laene. Et seda võimalust välistada, palusin kaks kahtlustatavat vahi alla võtta. Kohus rahuldas taotluse," rääkis prokurör.

"Praeguseks kogutud tõendite põhjal on meil alust arvata, et üle Eesti võib taolise kelmuse ohvriks langenuid olla veel. Seega palume kõigil, kellele viimase kaheksa kuu jooksul on pakutud rahateenimise võimalust või kes on lasknud oma kontot kasutada võõrastel inimestel ning saanud pärast seda laenuandjailt nõudekirju ise laenu taotlemata, anda sellest politseile teada. Samuti palume numbril 112 teada anda neil, kelle dokumendid on jäänud järelevalveta ja selle tagajärjel on nende teadmata sõlmitud mõni laen," selgitas uurija Kati Vaher.

"On ääretult oluline, et inimesed ei annaks kolmandatele isikutele andmeid, mida võidakse nende vastu kurjasti ära kasutada. Inimene peab alati ise teadma ja ise kontrollima oma pangakontol toimuvat ja rahaasju üldiselt. Seda tasub arutada ka oma lähedastega, kes ei pruugi olla kursis, et selliseid andmeid pahatahtlikult ära kasutades võivad nad endi teadmata sattuda kelmuse ohvriks," lisas Vaher.

Mitu inimest on Põhja prefektuurile teatanud, et nad langesid venekeelsete investeerimiskelmide küüsi. Sageli pakutakse inimestele telefoni teel aktsiaid ning lubatakse võimatut – garanteeritud kasumit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Ministrid arutasid krediitkaardipettuste vastase võitluse tõhustamist >>

2017. aastal teatati ainuüksi Põhja prefektuurile 200 petukõnest. Nendega survestati inimesi investeerima krüptovaluutasse ja ettevõtetesse. Kelmide sihikul on just eakad, sest nad oskavad suurema tõenäosusega vene keelt ning ei pruugi olla arvutiga sina peal.

"Mai lõpus helistasid välismaa numbrilt eaka mehe telefonile ja Skype'i vene keeles rääkivad mees ja naine. Kelmid pakkusid talle tulusaid aktsiaid ning abi makse tegemisel. Selleks palutakse inimesel paigaldada arvutisse programm, näiteks TeamViewer või AnyDesk, mis võimaldab kelmidel võtta arvuti üle kontroll. Seejärel suunatakse inimene internetipanka makset sooritama," kirjeldas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Hannes Kelt üht hiljutist juhtumist.

Kui pettur on ettemaksu kätte saanud, siis libakuulutaja kaob ja üürihuviline on oma rahast ilma
© Sputnik / Вадим Анцупов

Mullu märtsis Brüsselis toimunud justiitsministrite kohtumisel saavutati läbimurre mittesularahaliste maksevahenditega seotud pettuste ja võltsimiste vastase võitluse direktiivi eelnõu osas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul kasutame igapäevastes tehingutes üha vähem nö tavalist raha ja enamik maksab oma igapäevaste ostude eest pangakaardiga ning piiriüleste teenuste eest (näiteks lennureisid, hotellimajutus) makstakse pea eranditult krediitkaardiga.

"Mittesularahaliste maksevahendite kasutamine on muutunud igapäevaseks, aga samamoodi on ka kurjategijad kolinud virtuaalmaailma. On vältimatu, et astume sellise kuritegevuse vastu tõhusate karistusmeetmega, vastasel juhul on sellisel kuritegevusel potentsiaali juba aastaks 2020 mitmekordistuda," ütles Reinsalu.

Samal teemal

Novembris langesid ettevõtted enam finantspettuste ohvriks
Laste hambaravi hüvitamine võimaldab pettusi
Uus pettus Soomes: teated Prisma nimel
Lääne-Virumaal tegutsevad kelmid
Samoa petukõnede ohvriks on langenud 2400 eestimaalast
Tagid:
kiirlaen, ühiskond, krimi, kuritegu, pettus, PPA, kelmid, ID-kaart

Peamised teemad