22:24 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Krimi
lühendatud link
8310

Uue andmelekke tulemusena on avalikustatud ulatuslik süsteem, mille kaudu Läänes pestakse miljardeid Venemaalt tulnud eurosid, kirjutab Süddeutsche Zeitung. Süsteem võimaldas korrumpeerunud poliitikutel, kurjategijatel ja ettevõtjatel raha pesta, makse vältida ja oma varandust varjata. Kasusaajate hulgas on president Putini hea sõber, väidab ajaleht.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. Keerulise rahapesuskeemi abil kanti mitme aasta jooksul Venemaalt Läände miljardeid eurosid, vahendas portaal Inosmi Saksamaa ajalehe Süddeutsche Zeitung.

Ajavahemikul 2005 kuni 2014 laekus Saksamaal asuvatele kontodele ligi 190 miljonit eurot. Süsteem võimaldas korrumpeerunud poliitikutel, kurjategijatel ja ettevõtjatel raha pesta, makse vältida ja oma varandusi varjata. Ilmselt tuli osa rahast Venemaa suurimatest pettustest. Pettusest saadud kasum on umbes 80 miljonit dollarit, mille salapärastel asjaoludel avastas hiljem surnud jurist Sergei Magnitski.

Mitme miljoni dollari suuruses Moskva Šeremetjevo lennujaama pettuses osalenud ettevõtted kandsid samuti raha võrku kuuluvatele ettevõtetele. Seda kinnitavad pangadokumendid, mis on korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevust uuriva projekti (OCCRP) ja Leedu uudisteportaali 15min.lt käsutuses. Ajaleht Süddeutsche Zeitung uuris dokumente koos 20 teise meediaväljaande, sealhulgas Briti Guardiani, Šveitsi Tages-Anzeigeri ja Austria Profili esindajaga.

Va banque: Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus>>

Lihtsamalt seletades toimis süsteem nagu pesumasin: nii ebaseadusliku kui ka seadusliku päritoluga raha kanti võrgustikku umbes 70 ühepäevaettevõttest, mida juhtis ilmselt Moskva investeerimispank Troika Dialog. Raha kanti mõlemas suunas, sealhulgas sama ettevõtte erinevate kontode vahel.

Ülekannete eesmärk oli sageli väljamõeldud. Näiteks olid kirjelduses "köögi- ja puuviljad", "ehitusmaterjalid" või "külmutatud heeringas". Paljudel juhtudel ei müüdud kaupu üldse. See on rahapesu levinud vorm.

"Ebaseaduslik makse varjatakse, nagu oleks see seotud kauba saatmisega," selgitas kohtuekspert Louise Schelly Riikidevahelise terrorismi, kuritegevuse ja korruptsiooni uurimiskeskusest. Al-Qaida (Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon – toim.) asutaja Osama bin Laden kasutas raha ülekandmiseks samasugust skeemi.

Danske rahapesuskandaal>>

Lekkinud dokumentideks on kirjavahetus, lepingud, arved ja informatsioon üle 1,3 miljoni pangaülekande kohta. Peamiselt on tegemist Leedu pankadega Snoras ja Ukio. Dokumentide järgi kanti kümnete miljonite suurune summa ka Venemaa presidendi Vladimir Putini sõbra tšellist Sergei Roldugin firmale. Roldugin ise, kelle nimi figureeris ka Panama dokumentides, teabenõudele ei vastanud.

Ühe Baierimaa ettevõtte arvele laekus samuti umbes 48 miljonit dollarit, mille päritolu Saksa ettevõtte juht selgitada ei suutnud. Rahapesuga tegelevad operatiivtöötajad on juba aastaid väitnud, et Saksamaal pestakse laialdaselt Venemaalt tulnud raha, näiteks kinnisvara-, hasartmängu- ning muude kahtlaste ärivaldkondade ettevõtete kaudu.

Tagid:
rahapesuskandaal, Venemaa, Leedu, rahapesu, pank

Peamised teemad