16:45 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Krimi
lühendatud link
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
101 0 0

Swedbanki nõukogu vabastas tegevjuht Birgitte Bonneseni vahetult enne neljapäeval toimuvat aktsionäride koosolekut ametist, teatas pank.

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Nõukogu nimetas tegevjuhi kohusetäitjaks senise finantsjuhi Anders Karlssonivahendus ERR.

"Viimaste päevade arengud on pannud panga tohutu surve alla. Seetõttu otsustas nõukogu Birgitte Bonneseni ametist vabastada," ütles nõukogu esimees Lars Idermark.

Nõukogu algatas ka uue tegevjuhi otsimise.

Bonnesen oli varem Swedbanki Balti operatsioonide juht.

Läbi Swedbanki Eesti üksuse liikus kümne aasta jooksul 135 miljardit eurot kõrge riskiga klientide raha, seisab panga enda siseraportis, mis on jõudnud Rootsi ringhäälingu kätte, vahendas Sputnik Eesti varem.

Kuu aega tagasi analüüsisid Rootsi avaõigusliku televisiooni SVT ajakirjanikud andmeid Swedbanki pangaülekannete kohta, mis toimusid aastail 2007 – 2015, ja jõudsid järeldusele, et mõned neist on seotud teatud arvetega, mis olid avatud Danske Banki Eesti filiaalis, keda süüdistatakse ulatuslikus rahapesus.

Swedbankist käis läbi 135 riskantset miljardit>>

Skandaalist Danskega teatas Sputnik Eesti juba läinud 2018. aasta suvel. Siis sattusid peaaegu kõik residentide ülekanded viimase kümne aasta jooksul Danske Banki Eesti osakonnas kogusummas 200 miljardit eurot kahtluse alla. Tulemusena tegi Eesti Finantsinspektsioon Danske Bankile ettekirjutuse kaheksa kuu jooksul Eesti osakond sulgeda.

Norra endise prokuröri poolt Swedbankile koostatud raporti kohaselt olid aastatel 2008-2018 olulised puudused Swedbanki kõrge riskiga mitteresidentide ärile rakendatavates rahapesu vastaste kohustuste rakendamises.

Swedbank summa osas kommentaare anda ei soovinud. Pank ütles SVT-le, et siseraport on järjekordne näide sellest, kuidas Swedbank on kaasanud pangavälist abi, selleks et selgitada kas panka on varasemalt kasutatud rahapesuks. Pank lisas, et raport on antud kasutuseks regulaatoritele ja ka panga palgatud konsultatsiooniettevõttele Forensic Risk Alliance, mis uurib samuti võimaliku rahapesu Swedbankis.

Danske rahapesuskandaal >>

Varem on Swedbanki juhtkond eitanud igasuguseid sidemeid rahapesus kahtlustatavate ettevõtetega, kuid Rootsi SVT ajakirjanike poolt tõstetud kära osutus sedavõrd jõuliseks, et kuu aega tagasi alustasid Rootsi ja Eesti finantsinspektsioonid nende Swedbankile esitatud süüdistuste ühist läbivaatamist, mille tulemustest oleneb suurel määral selle panga saatus Eestis.

Swedbankis kahtlustatakse Danskega seotud rahapesu>>

Juhul kui suurimad pangad langetavad otsuse rahapesuskandaali pärast Eestist lahkuda, tuleb riigipangal tõsiselt pingutada, et paanikat vältida, leiab Eesti majandusteadlane Vladimir Vaingort.

Säärane stsenaarium on tõenäoline, juhul kui Baltimaades tegutsevad suurimad Rootsi pangad Swedbank ja SEB, kes hõlmavad Eestis üle 50% turust, riigist lahkuvad. Seesugust muret on väljendanud Eesti Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ning samas võtmes on sõna võtnud ka Läti finantsjärelevalve juht Peters Putninš.

Vaingort täheldas, et juhul kui niisugune sündmustekäik tõesti aset leiab, toob see muidugi kaasa olulisi kaotusi, eriti kui tolle otsuse langetavad mõlemad pangad. On ju Skandinaavia pangad rahalises mõttes küllaltki kindlustatud finantsinsasutused, millest annavad tunnistust nende madalad hoiuseintressid.

Teema:
Swedbanki rahapesuskandaal (19)
Tagid:
raha, Danske Bank, Swedbank

Peamised teemad