21:49 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Krimi
lühendatud link
64 0 0

Politoloogid ja avalikkuse esindajad mõistsid hukka kallaletungi Venemaa keskvalimiskomisjoni juhile Ella Pamfilovale ja pidasid seda katseks destabiliseerida olukorda Venemaal enne ühtset valimispäeva.

TALLINN, 8. september — Sputnik. Ühiskonnategelased ja eksperdid on veendunud, et kallaletung Venemaa Keskvalimiskomisjoni (KVK) esimehele Ella Pamfilovale väärib tingimusteta hukkamõistu ega tohi jääda tagajärgedeta. Venemaa siseministeerium teatas sissemurdmisest Pamfilova Moskva lähistel Istras asuvasse maamajja ööl vastu 6. septembrit. Kurjategija lõi Pamfilovat korduvalt elektrišokirelvaga ning põgenes. Uurimise võttis oma kontrolli alla siseminister Vladimir Kolokoltsev.

KVK pressiteenistusest märgiti, et Pamfilova tervislik seisund võimaldab tal avalikel üritustel osaleda. KVK juht ise kinnitas ajakirjanikele, et pärast toimunud kallaletungi on temaga kõik korras. 

Venemaa presidendi juures asuva inimõiguste nõukogu juht Mihhail Fedotov nimetas seda rünnakut väga tõsiseks kuriteoks ja kutsus üles võtma Pamfilovale riikliku kaitse alla. Politoloog Dmitri Gussev mõistis raadiole Sputnik antud intervjuus kallaletungi Pamfilovale samuti hukka ja seostas seda eelseisvate valimistega.

"See on loomulikult kuritegu riigitegelase vastu. Võiks rääkida röövist ja nii edasi, kuid muidugi destabiliseerib see olukorda riigis ja muudab niigi närvilised valimised, sealhulgas Moskvas, veelgi närvilisemaks /.../. Kallaletung faktiliselt häältelugemiskomisjoni juhile on katse avaldada survet valimistulemustele. Lisaks on see märk nendele, kes püüavad õhutada Moskvas rahutusi, mis on inimesed juba nii ärevile ajanud, et nad on hakanud mööda maju kallaletunge sooritama," märkis Dmitri Gussev. 

Venemaa Keskvalimiskomisjoni juhiga toimunut kommenteeris raadio Sputnik eetris ka Rahvusvahelise uusimate riikide instituudi direktor, politoloog Aleksei Martõnov.

"Ma ei seostaks seda vahejuhtumit pühapäeval toimuva ühtse valimispäevaga. KVK täidab nende valimiste suhtes ainult järelevalvefunktsiooni. Ühtse valimispäevaga korraldamisega tegelevad vastavad valimiskomisjonid föderatsioonisubjektides ja vastavalt toimuvate valimiste tasemele moodustatud komisjonid.

Ma seostaksin neid ekstreemseid tegusid pigem Ella Aleksandrovna kindla positsiooniga (seista vastu — toim.) katsetele destabiliseerida sisepoliitilist olukorda ja kasutada selleks valimisi - ühtset valimispäeva, Moskva Linnaduuma teemat ja nii edasi. Selles mõttes on Pamfilova üsna kindlal ja leppimatul positsioonil /.../. Jumal tänatud, kõik on elus ja terved," märkis politoloog.

Pühapäeval, 8. septembril, on 85 Venemaa regioonis ühtne valimispäev. 16 regioonis valitakse otsevalimistel kubernere, 13-s seadusandliku kogu saadikuid, 22 halduskeskuses toimuvad linnaduuma valimised ja kolme regiooni pealinnas kohaliku omavalitsuse valimised. Lisaks toimuvad eelvalimised Riigiduumasse neljas ühemandaadilises ringkonnas.

Lugege Lisaks:

Samal teemal

Eesti kindrali väited Venemaa kallaletungist ajasid Baranetsi naerma
Välisministeeriumis anti hinnang Venemaa kodaniku vahistamisele Kosovos
Keskvalimiskomisjoni juht andis Putinile üle presidendi tunnistuse
Tagid:
hukkamõistmine, kallaletung, Ella Pamfilova, keskvalimiskomisjon, Venemaa

Peamised teemad