11:04 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Krimi
lühendatud link
11110

Eesti ja Venemaa topeltkodakondsusega Sergei Lõhmus on pärit Petserist, kus Eesti 1990. aastate keskpaigast aktiivselt Eesti passe jagas. Kinnipidamise asjaolud ja süüdistuse sisu ei ole teada.

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Moskva Lefortovo kohus pikendas riigireetmises süüdistatava Sergei Lõhmuse vahi all pidamist kahe kuu võrra. Sellest teatas agentuurile "Interfax" kohtu pressisekretär Ksenia Pervovlasenko.

Sergei Lõhmus arreteeriti tänavu augustis. Ajalehe "Pskovskaja Gubernja" (v.k. - "Псковская губерния") andmetel lõpetas Venemaa julgeolekuteenistuse FSB poolt kinni peetud Pihkva oblasti Petseri elanik Sergei Lõhmus 2011. aastal Pihkvas Venemaa kinnipidamisasutuste ameti õigusinstituudi. Viimasel ajal töötas ta kohalikus saeveskis ja aeg-ajalt ka Peterburis turvamehena.

Tal on nii Eesti kui ka Venemaa kodakondsus.

Muid andmeid topeltkodakondsuse omaniku kinnipidamise kohta ei ole avaldatud. Teadaolevalt süüdistatakse Lõhmust Venemaa kriminaalkoodeksi §-s 275 ettenähtud kuriteo - "Riigireetmine" toimepanemises. Kriminaalasja materjalid on salastatud.

Kuna Lõhust süüdistatakse riigireetmise, mitte spionaaži käsitleva paragrahvi järgi, järeldas meedia, et eeluurimine peab teda Venemaa kodanikuks.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti ja Nõukogude Venemaa vahelise 1920. aasta Tartu rahulepinguga anti osa Venemaa põlisaladest - Ivangorod koos lähiümbrusega (nüüdne Leningradi oblasti Ivangorod) ja suurem osa Petserimaa territooriumist (nüüdne Pihkva oblasti Petšora rajoon) Eestile.

1944. aastal tagastati need territooriumid Vene NFSV-le. Sellest ajast alates on Moskva pidanud Tartu lepingut ajalooliseks dokumendiks, millel puudub juriidiline jõud.

Eesti ei ole riigi tasandil Venemaale territoriaalseid nõudmisi esitanud, kuid on seejuures 1990. aastate keskpaigast jaganud aktiivselt oma kodakondsust Pihkva ja Leningradi oblastis asuvate endiste "Eesti alade" elanikele.

Erinevate allikate andmetel jagati kohalikele elanikele üle 10 000 Eesti passi.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Tartu tähistab Tartu rahu aastapäeva
Eesti säilitab tõenäoliselt õiguse pretendeerida Ivangorodile
Kapo pidas kinni oma endise töötaja
Kohus ei vabastanud riigireetur Simmi vanglast
Tagid:
FSB, riigireetmine, Lefortovo, Petseri, Venemaa

Peamised teemad