13:34 14. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1403
  • RUB77.4814
Coco Chanel.

Coco Chanel töötas natside luure heaks

© Wikipedia / Time / Getty
Elustiil
lühendatud link
3510

Prantsuse eriteenistuste salastatuse pitseri alt vabanenud dokumentidest selgub, et madam Chanel oli Abwehri agentide nimekirjas, kuigi ajaloolased oletavad, et ta ise ei pruukinudki sellest teada.

TALLINN, 17. märts — Sputnik. Üks kuulsamaid 20. sajandi prantslannasid, moekunstnik Coco Chanel oli Teise maailmasõja ajal Saksa sõjaväeluure agentide nimekirjas. See tõsiasi tuli ilmsiks, kui kolmapäeval avalikustati tolleaegsete eriteenistuste arhiividokumendid, teatab RIA Novosti.

Chaneli toimikus sisaldub prantsuse vastupanuliikumisele adresseeritud kiri anonüümselt allikalt Madridis. Selles on öeldud, et Chanel, keda peetakse „kahtlaseks", oli aastail 1942-1943 armusuhetes parun Hans Günther von Dincklage`iga, kes töötas Prantsusmaal Saksa saatkonna atašeena ning on kahtlustatav natslikus agitatsioonitegevuses ja spionaažis.

Prantsuse eriteenistuste arhiivi vastutav varahoidja Frederic Queguineur selgitas ajakirjanikele, et sakslaste luure (Abwehr) võttis Coco Chaneli oma agendina arvele, ta võis olla kas informaator või täita mingit eriülesannet sakslaste heaks. Jääb aga teadmata, kas madam Chanel ise oma staatusest teadis.

Sõja puhkedes pani Chanel oma moemaja ja kauplused kinni. Pärast nõo areteerimist sidus ta end Saksamaa võimudega, Prantsusmaa vabastamise järel sai süüdistuse kollaboratsionismis ja saadeti maalt välja.

Varem on ajaloolased kahtlustanud Chaneli selles, et ta mitte ainult ei hankinud Abwehrile vajalikku informatsiooni, vaid osales agaralt ka enam kui kümnes luureoperatsioonis.

 

 

Peamised teemad