11:59 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Elustiil
lühendatud link
16423

Vilniuse ametisolev linnapea teatas, et tal ei ole vastuväiteid seksuaalvähemuste aktsiooni „Balti uhkus“ raames gei-paraadi korraldamisele Leedu pealinnas. Venelaste liit aga esines Vene Draamateatris avaldusega gei-aktivistide vastu.

ТАLLINN, 29. mai — Sputnik. Seksuaalvähemuste esindajate sparaad „Balti uhkus" (Baltic Pride) toimub Leedu pealinnas 18. juunil, kirjutab Läti Sputnik.

Leedu geide liiga on korraldanud paraade varemgi, kuid iga kord on neil tekkinud probleeme politsei ja omavalitsusega, kuna Vilniuse endine linnapea Artūras Zuokas leidis, et linn selliseid pidustusi ei vaja. Tema mantlipärija Leedu pealinna juhi ametipostil Remigijus Šimašius astub seevastu aktiivselt välja Leedu seksuaalvähemuste õiguste kaitseks ja teatas, et ei tee ürituse korraldajatele takistusi, ehkki ta ise paraadil ei osale.

„Balti uhkuse" raames toimb 18. juunil Vilniuse kesklinnas suurvürst Gediminase prospektil rongkäik loosungi alla „Me oleme inimesed, aga mitte propaganda!" Pärast seda on kavandatud miiting Bernardinai aias, seejärel aga toimub Loftase tehases kontsert, kus astuvad üles Eurovisiooni tähed — Iisraeli esimene Euroopa laulukonkursil võidu saavutanud transseksuaalist lauljatar Dana International ja Donny Montell, kes on esindanud Leedut Eurovisioonil kaks korda, 2016. aastal Stockholmis tõi ta riigile üheksanda koha.

„Balti uhkusel" räägivad LGBT-liikumise esindajad kogu maailmast Vene Draamatreatris oma võitlusest võrdõiguslikkuse eest. Esinejate hiulgas on endine Islandi peaminister Jóhanna Sigurðardóttir ja tema naine (Sigurðardóttir on ajaloos esimene samasooliste abielu sõlminud valitsusjuht), homofoobide poolt elajalikult tapetud Ameerika üliõpilase Matthew Shepardi vanemad ja Uganda seksuaalvähemuste õiguste eest võitleja Dennis Wamala.

Leedu venelaste liit väljendas teravat protesti konverentsi korraldamise vastu daamateatri ruumides ja alustas allkirjade kogumist ürituse teise, neutraalsemasse kohta üleviimiseks.

„Leedus ei ole jäänud just eriti palju meile, venelastele armsaid kohti, kuid Vene Draamateater on üks meie peamistest väärtustest, seetõttu on meile absoluutselt vastuvõtmatu homoseksuaalide konverentsi korraldamine teatris," ütles Leedu venelaste liidu esimees, seimi liige Sergei Dmitrijev.

70,3% Leedu elanikkonnast on gei-paraadi toimumise vastu ja 69,8% leedulastest kinnitab, et nende lähemas tutvusringkonnas ei ole LGBT-d. Eurobaromeetri 2015. aasta küsitluses paluti Euroopa Liidu elanikel hinnata skaalal ühest 10-ni, kuidas vastaja ennast tunnneks, kui üks tema kolleegidest oleks gei, lesbi või biseksuaal. Hinde ühest neljani valisid Leedus 44% küsitletuist — see on kõige kõrgem näitaja kogu Euroopa Liidus.

LGBT-kolleegide vastu olid ka rumeenlased (42%), bulgaarlased (37%) ja lätlased (34%). Küsitluse andmetel ei oleks 79% leedulastest rahul, kui nende lapsel oleks armusuhe samast soost isikuga, ja see on kõige kõrgem näitaja EL-is, nagu uuring kinnitab.

Riias toimuvad gei-paraadid igal aastal Elisabeti tänaval (Elizabetes iela). Homofoobia vastu võitlemise päeval 17. mail saatis Läti LBGT ühing „Mosaiik" kõigile välismaistele saatkondadele Riia, sealhulgas Venemaa saatkonnale vikerkaaarevärvides lipud.

USA, Suurbritannia, Taani ja Rootsi suursaatkonnad toetasid aktsiooni ja ehtisid oma saatkonnahooned Lätis vikerkaarelippudega.

 

 

Peamised teemad