08:26 24. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1123
  • RUB71.0887
Soomes läheb moodi väikeste 50-ruutmeetriste ilma elutoata majade ehitus, illustratiivne foto

Uus mood Soomes: väike, ilma elutoata maja

© Pixabay/ WDnet
Elustiil
lühendatud link
15722

Soomes läheb moodi väikeste 50-ruutmeetriste ilma elutoata majade ehitus, mille saab koos krundiga kätte alla kahesaja tuhande euro eest

TALLINN, 12. mai — Sputnik. Uue elustiili eestvedaja on Soome noor arhitekt Juuso Horelli, kes on ühe sellise maja enda jaoks valmis projekteerinud, see on ehitamisel ning teda järgivad paljud teised. Valkeakoski linn on asjast nii suures vaimustuses, et tellis terve kvartali selliseid maju, vahendab uudisteportaal Eestinen viitega ajalehele Helsingin Sanomat.

Maju esitletakse augustis toimuval väikeste majade näitusel. Valkeakoski linna kodulehel on kirjas, et näituseks saab valmis 15 väikest maja ja üks ridaelamu. Valkeakoski linnapea Jukka Varonen ütles Helsingin Sanomatele, et kui linnas oli 2014. aastal üle 41% majapidamistest ühe inimesega, siis pole vaja ehitada 300-ruutmeetriseid maju. 

Majavalmistajad on täheldanud samasugust väikeste majade suunda. Näiteks Omatalo juht Tapio Pitkänen ütles, et nüüd huvitavad inimesi just väiksed majad, mis on alternatiiv kortermajade üürikorteritele. Omatalo väiksem maja on 48-ruutmeetrine. Omatalo müüb igal aastal üle viiekümne alla 90-ruutmeetrist maja. Eesmärk on pakkuda maja sama raha eest, mis muidu kuluks korteriüüri maksmiseks.

Eramajade ehitamisega tegeleva firma Kastelli ärijuht Jukka Vaaramo ütles, et uute majade suurus väheneb igal aastal umbes ühe ruutmeetri võrra. Möödunud aastal oli eramajade keskmine suurus 140 ruutmeetrit. Praegu nõutakse kõige enam 70-90-ruutmeetriseid maju. Suhtumine on selline, et 80-ruutmeetrist maja ei peeta enam väikseks.

Soomlased ostavad Tallinnas aktiivselt kinnisvara, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Üks põhjus suhtumise muutumisel on, et pered on väiksemad. Teine põhjus on selles, et inimesed tahavad oma majas edasi elada ka siis, kui lapsed on suured ja kolinud mujale. Põhjus on ka ruumi efektiivsem kasutamine ja koristamise lihtsus. Noorem põlvkond ei taha elamisse investeerida palju raha. Võetakse vaid esmavajalik. 

Valkeakoski tahab elamumessil tõsta esile uuelaadset ehitamist, mille keskmes pole enam sadade ruutmeetrite suurused lossid. Projekt on suunatud soodsale hinnale, rohelisele energiale ning võimalusele maju seest muuta. Väiksed majad sobivad ka paremini linnakeskkonna väikestele kruntidele.

Valkeakoskil asub ka 29-aastase arhitekti Juuso Horelli enda maja, kuhu ta asub elama oma naise ja väikse lapsega. Maja suurus on 67 ruutmeetrit ja sellest perele piisab. Majas pole elutuba, selle asemel on palju erinevaid tube ja soppe, mille keskel on suurem avatud ruum.

Tagid:
väike, mood, maja, arhitektid, Juuso Horelli, Valkeakoski, Soome

Peamised teemad