02:45 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Elustiil
lühendatud link
12740

Portaal Sputnik Eesti käis ekskursioonil Tallinna Hipodroomil, kuni seda pole veel jõutud linnast välja kolida, et hobumaailmaga tutvust teha ja neid uhkeid loomi lähemalt tundma õppida

TALLINN, 16. juuli — Sputnik, Angelina Mandrõka. Pealinna hipodroomi ajalugu ulatub Esimest maailmasõja järgsesse aega. Rühm linlasi otsustas rajada hipodroomi Tallinna läänepoolsele piirile, kuid aja jooksul on linn kasvanud ja nüüd paikneb see otse kesklinna külje all.

Külastajatele avas Tallinna Hipodroom oma uksed 1923. aastal. Tänavu sügisel pühitseb ta 94. aastapäeva ning tuleval aastal on ta juubilar. Juba pikka aega on räägitud sellest, et hipodroom tuleb tingimata linnapiiridest minema kolida. Ilmselt kõige lähemal ajal see juhtubki, hipodroomi praegusele asukohale aga ehitatakse elamud.

Таллиннский ипподром
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Kuni seda veel toimunud ei ole ning hipodroomile kohale jõuda ei ole veel sugugi keeruline, võib iga huviline siia ekskursioonile tulla ja tema ajaloost mõndagi teada saada, hobustega tutvust teha, sõitjatega suhelda ja traavivõistlusi vaadata. Hipodroomil on ka oma totalisaator, kuid Eestis kehtib seadus, mis keelab seda reklaamida, kuna see lõbustus kuulub hasartmängude hulka, seetõttu on ka panused ja võidud üsna tagasihoidlikud.

Проходит очередной заезд на Таллиннском ипподроме
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna hipodroom.

Tallinna Hipodroom on ainulaadne, tal on üks Euroopa kõige pikemaid sirgeid jooksuradu. Lisaks on ta üks Baltimaade vanimaid hipodroome, kuid tuleb tunnistada, et tema seisukord jätab suuresti soovida. Ta nõuab rahalisi investeeringuid ja rekonstrueerimist.

Tallid on poolenisti tühjad

Ekskursiooni korraldas meile Tallinna Hipodroomi arendusjuht Valentina Purtova. Ta rääkis, et hipodroom ei kuulu riigile, vaid on eraomanduses ja kõik siis toimuv saab teoks ainult vabatahtlikkuse alusel ja sponsorite soovil.

"Kõiki maailmas leiduvaid hipodroome vajatakse esmajoones traavivõistluste korraldamiseks. Mõnedel neist on olemas tallid, kus hobused saavad elada. Tallinna oma on nimelt üks sellistest," ütleb Purtova.

Tema sõnul mahub igasse pealinna talli elama 10 kuni 30 hobust. Üldse on hipodroomil kakssada hobukohta, tänasel päeval elab siin sadakond hobust.

Участники экскурсии по Таллиннскому ипподрому кормят лошадь
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Arendusjuht märkis, et hobust, nagu mis tahes muudki looma, on mõnikord võimatu kontrollile allutada ja seetõttu teeb ta siin mõningaid toiminguid vabatahtlikult. Looma võib ehmatada äkiline liikumine või vali hääl. Sellepärast tasub tallidesse ekskursioonile minnes ennast viisakalt ja kenasti ülal pidada.

Tallinna Hipodroomil tehti imesid

Esimesed hobused tõi pealinna hipodroomile krahv Orlov ja neid nimetatigi Orlovi traavliteks. Neil aegadel vedasid need loomad nii inimesi kui kaubakoormaid, selleks aga oli tarvis tugevaid, kiireid ja vastupidavaid hobuseid.

Nüüd on kõik hipodroomi tallid rendile antud. Pärast seda, kui krahv Orlov hobuste tarnimise lõpetas, hakati neid tooma Soomest, Rootsis ja Norrast.

Дети учатся ухаживать за лошадьми
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Siin kasvatati loomad suureks, tegeldi tõuaretusega ja tohterdati võistlustel saadud traumadest terveks.

"On fakte, et siia saadetud hobuseid kanti maha kui tarbetuks osutunud, kuid meie treenerid hoolitsesid loomade eest sedavõrd hästi, et nad püstitasid rekordeid mitte ainult Tallinna Hipodroomil, vaid said ka kodus auhinnalisi kohti," jutustab Purtova.

Tallinna Hipodroomil on üles kasvanud suur hulk ratsaspordis rekordeid püstitanud hobuseid, traaviraja ajalugu aga ulatub ligi 100 aasta pikkuseks. Hipodroomi jaoks on hädavajalik hea pinnasega maa ning see võib tulevikus, kui ta linnast välja viiakse, probleemiks kujuneda.

Hobune elab keskmiselt 30 – 35 aastat. Vanadus saabub siis, kui loomal tekivad mured hammastega. Siis ei saa loom enam hästi toitu mäluda ja see aeglustab ainevahetust.

Лошади на прогулке
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Traavliteks aretatud hobused hakkavad võistlustel osalema kaheastasena ja lõpetavad 16-aastaselt. Soomes tohivad nad võistelda kuni kaheteiskümnenda eluaastani.

Мальчик кормит лошадь на Таллиннском ипподроме
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Ratsahobused alustavad oma karjääri kolmeaastaselt. Asi on selles, et nemad sõidutavad ratsanikku oma seljas ja seetõttu on vaja rohkem aega, et keha oleks korralikult välja arenenud. Traavlid aga veavad sõitjat kaherattalisel kaarikul, nii et selle sportliku ekopaaži kaalu hobune peaaegu ei tunnetagi.

Hea ettevalmistus on edu pant

Tallinna Hiplodroomil on oma sepp, kes valmistab hobustele kabjaraudu. Valentina Purtova sõnul võivad ainult eliithipodroomid lubada endale päris oma seppa, kes teeb ja valib igale hobusele just talle mõeldud kabjarauad.

В кузнице Таллиннского ипподрома
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

"Traavliteks aretatud hobuste jaoks on korralik kabjaraud edu pandiks võistlustel. Mida paremini ja korralikumalt on kabjarauad tehtud, seda kiiremini ratsu lippab," märkis ta.

Arendusjuht nentis, et kabjad on hobustel sellised kehaosad, millest olenebd kogu organismi vereringe. Kui kapjade eest hästi hoolt kanda, elab loom kaua. Kabjaraudu vahetatakse keskeltläbi kord kahe kuu jooksul.

Kabjarauad erinevad üksteisest nii paksuselt kui laiuselt. Mida suurem hobune, seda rohkem ta kaalub ja seda laiem peab olema ka kabjaraud. Hobuse kaal ulatub keskmiselt 700 kilogrammini. Ühtekokku on olemas ligi 5000 erinevat kabjaraua liiki: talvised, suvised ortopeedilised ja muud. Kogenud ratsanik õpib oma hobust tundma, tunneb tema eripärasid ja valib talle kabjarauad.

Участникам экскурсии рассказывают о подковах
© Sputnik / Ангелина Мандрыка
Tallinna hipodroom.

Usutakse, et hobuse kabjaraud toob õnne, kuid kaugeltki kõik ei tea, millest see uskumus tuleneb. Valentina Purtova rääkis, et iidammusel ajal otsustas üks valitseja teha oma ratsudele kullast kabjarauad, aga üks hobune kaotas oma kabjaraua ära. Keegi mees leidis selle, müüs maha ja ostis saadud raha eest hästi palju vilja. Sellest ongi tulnud uskumus, et hobuseraud toob õnne, lisas ta.

Tagid:
jooksurada, hobune, traavivõistlus, hipodroom

Peamised teemad