05:24 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Elustiil
lühendatud link
13120

Kui „selgeltnägija“ ja Dalí DNA-näidud kattuvad, saab Abel õiguse tema perekonnanimele ja autoriõigustele ning 25%-le tema pärandist

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Neljapäeval ekshumeeritakse Salvador Dalí surnukeha vastavalt kohtu otsusele, mis rahuldas "naisprohveti" hagi, kes kinnitab, et kuulus sürrealistist maalikunstnik oli tema lihane isa, teatati RIA Novostile Figuerese linna (Girona provintsis Kataloonia maakonnas) linnavalitsusest.

Pilar Abel Martinez on sündinud 1. veebruaril 1956. aastal Kataloonia linnas Figuereses. Tema emal olevat olnud salasuhe Gironi provintsi Port Lligat sadamalinnakeses elanud kunstnikuga, kus naine töötas ühe kohaliku perekonna koduabilisena. 1955. aastal kolis ema Castellón de Ampurias´i, läks seal mehele ja mõne aja pärast sündis tal tütar. Pilari sõnul kuulis ta esimest korda sellest, et ta on Dalí sohitütar, vanaemalt, oma seadusliku isa emalt. "Ma tean, et sa ei ole minu poja tütar, sa oled suure kunstniku sigitatud, aga mina armastan sind niikuinii," ütles vanaema, lisades, et Pilar on "sama imelik kui ta isagi (pidades silmas Dalíd – toim.)," kinnitab "selgeltnägija".

2015. aastal esitas Pilar Abel esimese hagiavalduse isaduse tuvastamiseks. 2017. aasta juunis rahuldas kohus lõpuks "selgeltnägija" taotluse.

Dalí haud asub Salvador Dalí teater-muuseumis, mille rajas kunstnik ise Figuereses 1983. aastal. Oma testamendis käskis ta matta ennast nii, et inimesed saaksid tema haual jalutada, seepärast on keha müüritud ühe teater-muuseumi toa põranda alla. Dalí suri 23. jaanuaril 1989. aastal oma 85. eluaastal.

Figuerese juhtkond on püüdnud ekshumeerimist edasi lükata – möödunud nädalal teatas linnapea Marta Felip, et "kogu tahtmise juures kohtuotsust täita, ei ole seda 20. juulil võimalik teha."

Ta meenutas, et kunstnik puhkab krüptis kiviplaadi all, mis kaalub terve tonni. Pealegi kuulub hoone riikliklikku kultuuripärandisse kuluvate kultuuriväärtuste hulka. Seega on tööde teostamiseks vaja taotleda vastav luba.

Kohus linna juhtkonna arvamust kuulda ei võtnud. Töid alustatakse õhtul kell 20.00 kohaliku aja järgi (Eesti aja järgi kell 21.00) ja reede hommikuks on Dalí maised jäänused endisel kohal tagasi.

Kaheksa aastat on Pilar Abel Martinez esinejanimega Jasmine juhtinud saadet Girona kohalikus televisioonis, kus ta pakkus televaatajatele "tulevikuennustusi".

Esimene skandaal selle naise ümber puhkes mõned aastad tagasi seoses hagiavaldusega, mille ta esitas 2005. aastal ajakirjaniku ja kirjaniku, hispaania kaasaegse kirjanduse ühe tähtteose "Salamise sõdurid" autori Javier Cercase vastu. Ta leiab, et tema on saanud raamatutegelase Conchi prototüübiks ning et kirjanik on kahjustanud tema au ja väärikust, kuivõrd raamatutegelast on kujutatud "võhikliku, rumala, häbematu ja pealiskaudsena". Pilar nõudis valurahaks ligi 700 000 eurot. 2009. aastal keeldus kohus lõplikult seda hagi rahuldamast, kuna Javier Cercas isegi ei tundnud seda "sensitiivi".

Kui "selgeltnägija" ja Dalí DNA-näidud kattuvad, saab Abel õiguse tema perekonnanimele ja autoriõigustele ning 25%-le tema pärandist. Mõningatel hinnangutel käib jutt 300 miljoni euro suurusest summast.

Tagid:
ekshumeerimine, kunstnik, sürrealist, Salvador Dalí, Hispaania

Peamised teemad