10:34 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Elustiil
lühendatud link
28460

Saudi Araabia inimtühjas kõrbelinnas kõndis miniseelikus ja nabapluusis naine

TALLINN, 23. juuli — Sputnik. Video, kus modell nimega Khulud kõnnib ringi miniseelikus ja nabapluusis, põhjustas kuningriigi ortodokssete moslemite seas skandaali, portaal Inosmi pakub lugemiseks kirjutise Saksamaa väljaandest Süddeutsche Zeitung.

Modelli paljad jalasääred on nüüd läbipaistmatu musta värviga üle võõbatud või punase ringiga tähistatud, et tõmmata tähelepanu skandaalile: Saudi Araabia inimtühjas kõrbelinnas kõndis miniseelikus ja nabapluusis naine, kellest on teada vaid tema nimi – Khulud.

Video, mis algselt postitati Snapchati sõnumirakenduse kaudu, näitab, et Khulud kõnnib ajaloolise paiga – Ushayqiri küla kitsastel liivakarva tänavatel. See paik asub pealinnast Ar-Riyāḑist kahe sõidutunni kaugusel ning on rangete komblusnõuetega islamiharu vahhabismi keskuseks. Seal tuleb tingimata kanda maaniulatuvat musta rõivastust – hidžaabi. Erinevalt pearätist, mida ei pea kandma kogu kuningriigi ulatuses, on hidžaab naistele tüüpiline rõivaese. Paljaid jalgu otsida on sealkandis mõttetu. Vastavalt siis reageerisidki paljud saudid videole nördimusega. Sotsiaalvõrgustikes nõuti Khuludi vahistamist. Peatselt levis teemaviitena araabiakeelne üleskutse: "Me nõuame modell Khuludi vastu kriminaalasja algatamist."

Sellest noorest naisest ei ole õieti midagi teada. Mõned netikasutajad kinnitavad, et ta ei ole saudi araablanna, vaid Jeemeni asukas. Ar-Riyāḑi politsei esindaja Fawaz al-Maiman kinnitas teisipäeval infot naise arreteerimisest. Ta võetakse ülekuulamisele. Järgnevalt teatatakse, et video avaldati ilma Khuludi teadmata.

Twitteris osutavad paljud saudide artiklile 41, mis kuulutab, et tuleb arvestada saudi ühiskonna väärtusi ning austada tolle tavasid ja tundeid.

Üks suhtlusmeedia kasutaja kirjutab sel puhul: "Läänes öeldakse meile sedasama, me peame seadusi austama. Need alastikaadrid kahjustasid meie riigi mainet ja solvasid 30 miljonit moslemit. Me peame teadma, kes selle taga seisab."

Kuid on ka vastupidiseid vaatenurki, nii mõnedki süüdistavad kritiseerijaid topeltmoraalis. Hukkamõistu tase oleneb naise rahvusest.

"Kui see naine oleks olnud välismaalane, siis kiidaksime tema ilu, aga kuivõrd ta on Saudi Araabia elanik, nõuate te tema vahistamist," kirjutas üks Twitteri kasutaja. Khuludi kehale monteeriti võrgustikus irvitava Ivanka Trumpi kujutis, mille alla oli kirjutatud: "Nonii, poisid, probleem on lahendatud."

Alles hiljuti põhjustas presidendi tütre külaskäik tõelise ažiotaaži temaviitega "Bint Trump", mis tõlkes tähendab "Trumpi tütar"; mõned saudid aga palusid blondiini kätt, kes oli oma visiidi ajal pearäti ja hižaabi kandmisest keeldunud.

Video ümber tekkinud konflikt avaldab survet riigi juhtkonnale. Möödunud aastal avalikustas kroonprints Mohammad bin Salman oma programmi "Nägemus 2030", mille eesmärgiks on vähendada riigi sõltuvust naftast. Kriitikud heidavad talle seda ette, et ta püüab järjekindlalt ka vahhabiitlikku ühiskonda moderniseerida. Khuludi video valas nüüd nende erimeelsuste osas õli tulle.

Toimetuse märkus: neiu võeti vahi alla, seejärel aga lasti uuesti vabaks. Talle ei esitatud mingisuguseid süüdistusi, nagu Saudi Araabia rahvusvahelise kommunikatsiooni keskus kolmapäeval teavitas.

Tagid:
skandaal, Khulud, Ivanka Trump, Trump, Donald Trump, Saudi Araabia

Peamised teemad