07:30 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Elustiil
lühendatud link
7720

Briti kuningakoda peetakse Euroopas üheks "kõige kallimaks"

TALLINN, 5. november — Sputnik. Ent see on pigem erandiks. Enamasti on Euroopa suurimate kuningakodade ülalpidamiskulud üpris tagasihoidlikud. Igatahes mitte niisugused, nagu väikestes vürstiriikides. Siin on, muide, huvitav seaduspärasus.

Оleg Obuhhov, raadio Sputnik

Tore on olla kuninganna… Ja ka prints olla on tore. Ajakirjanikud on võrrelnud, kes Euroopa monarhidest mil määral omadega rahul on. Esikohal, mis pole üllatav, on Suurbritannia kuninganna Elisabeth Teine. Riigi eelarvest eraldatakse Tema Majesteedile igal aastal 86 miljonit eurot. Nii suur kui see summa ka ei tundu, siis kõigi alamate peale ära jagades polegi seda eriti palju — alla pooleteise euro. Väärib märkimist, et seniajani peetakse brittide kuningakoda üheks kõige „kallimaks". Vaatamata sellele, et viimastel aastatel on majanduskriiside tõttu toimunud mitmeidki tolle koja vajaduste ja nõudmiste kärpimisi. Üldiselt on tulnud vöörihma üksjagu kokku tõmmata.

Elizabeth II on maailma ainus monarh, kes on samal ajal rohkem kui ühe iseseisva riigi pea.
© AP Photo / Kirsty Wigglesworth

Pisut tagasihoidlikum iga-aastane summa eraldatakse riigieelarvest Monaco vürstile Albert II-le — 63 miljonit eurot. Lausa tagasihoidlik paistab üldisel taustal Hispaania kuningas Felipe I. Tolle monarhi poolt paistab olevat võetud kurss kokkuhoiule. Tulemuseks on 236 000 eurot. Tema naisele Letiziale eraldatakse ligi kaks korda vähem — 130 000. Võib öelda, et nemad on peaaegu võrdsustatud Euroopa poliitikutega.

Austria kantsler Sebastian Kurz, näiteks, teenib palgarahana 306 446 eurot aastas. Veider küll, et Saksamaa kantsler Angela Merkel teenib vähem — 292 000 eurot. Tahaks loota, et siin ei ole tegemist soolise diskrimineerimisega. Austria president Alexander Van der Bellen teenib samuti kolmesaja tuhande kandis. Nagu, muide, paljud teisedki presidendid.

Paraad kuninganna Elizabeth II auks>>

Ühesõnaga, kui riigi poolt ülalpidamiseks eraldatud raha monarhe ei rahulda, võivad nad oma vajadusteks ise raha teenida. Mida nad ka teevad. Näiteks Liechtensteini vürst Hans Adam II, kes on tunnistatud Euroopa kõige rikkamaks monarhiks, teeb edukalt raha pangateenustega tegeleva erafirma abil, mis kuulub Liechtensteini vürstlikule perekonnale ja pakub teenuseid ülirikastele inimestele üle kogu maailma. Kusjuures nende klientideks on peaaegu kõikide Euroopa kuninglike perekondade esindajad.

Tagid:
Elisabeth II, Eesti

Peamised teemad