19:16 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Elustiil
lühendatud link
9110

Perekonnal kulub Riias toidule, eluasemele ja transpordile ühes kuus 617 eurot, Tallinnas 510 ning Vilniuses 486 eurot.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Elamine Riias osutub kolme Balti riigi pealinna seas kõige kulukamaks. Läti pealinnas kulutab perekond toidule, eluasemele ja transpordile 617 eurot kuus, Tallinnas 510 eurot ja Vilniuses 486 eurot. Ja seejuures on riialaste sissetulekud kasinamad kui naabritel, teatab Sputnik Läti osundusega ajalehele Dienas Bizness.

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse uuringu kohaselt kulutavad Riias elavad pered kõige enam igapäevastele vajadustele, nende peresissetulek aga on märgatavalt väiksem kui näiteks Eestis. Kahelapselisele perekonnale, kus mõlemad vanemad teenivad pealinna keskmist palka, jääb pärast maksude mahaarvamist Riias kätte 1601 eurot, Tallinnas aga 2433 eurot.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Барсегян

Tõsi, Leedu pealinnas jääb statistiliselt keskmise perekonna rahakotti peale kõikide maksude tasumist keskeltläbi 1559 eurot, kuid sellegipoolest, arvestades seda, et elukallidus on Vilniuses tublisti madalam kui Riias, kulub siin igapäevasteks vajadustest märgatavalt vähem raha.

Tallinnas elaval perekonnal jääb kulutustest toidule, eluasemele ja transpordile ja teistele argivajadustele üle 1924 eurot, samal ajal kui Vilniuses on selleks summaks 1073 eurot ning Riias kõigest 984 eurot.

Riialaste sissetulekuid mõjutab suurel määral maksukoormus, aga ka võrdlemisi väikesed riiklikud toetused. Lisaks sellele on töötasude kasvutempo olnud Riias 2016. aastast peale tagasihoidlikum kui Tallinnas ja Vilniuses. Näiteks Tallinnas on keskmine kuupalk viimase kahe aastaga oluliselt kasvanud, töötasult makstavad maksud aga vähenenud. Niiviisi maksvad tallinlased, teenides 360 eurot enam, maksudena ära isegi veidi vähem kui kaks aastat tagasi. See on seotud muudatusega üksikisiku tulumaksu määras, eeskätt maksuvaba miinimumi tõstmisega. Nii et kui Riias on keskmise palga puhul (1044 eurot) maksuvaba miinimum 0 eurot, siis Tallinnas (keskmine palk 1383 eurot9 on selleks 298 eurot ning Vilniuses (keskmine töötasu 967 eurot) on maksuvaba 97 eurot.

"Kõrgemat palka saada on Eestis märksa kasulikum kui Lätis või Leedus, kuna siin on kõrgem lävend, millest alates kehtib kõrgem tulumaksumäär. Põhimõte "mida suuremad sissetulekud seda kõrgemad maksud" tabab Lätis töötajaid kiiremini kui naaberriikides," selgitas Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse ekspert Evija Kropa.

Kodumajapidamised vähendasid kulutused tubakale
© Sputnik / Владимир Астапкович

Pealekauba on peretoetuste määr Leedus ja Lätis Balti riikide seas kõige madalam. Eestis on lastetoetus kahe lapse puhul 110 eurot, Leedus 60,04 eurot ning Lätis koos äsja kehtestatud lisatasuga kõigest 44,14 eurot. Nii jääb rõivaste, majapidamistarvete, tervise, hariduse ja meelelahutuse jaoks tallinlaste majapidamistes kaks korda rohkem vabu vahendeid kui Riia ja Vilniuse elanikel.

Toidukaubad

Toidukaubad on jätkuvalt suurimaks kuluartikliks kõigi kolme pealinna majapidamistes, kusjuures Riias kulutavad pered seetarvis naabritest rohkem. Läti pealinnas kulub perekonnal toidukaupadele 377 eurot kuus, Tallinnas 329 ja Vilniuses 293 eurot.

Euroopa Liidu elanike kulutused alkoholile
© Sputnik / Deniss Grabussov

Riias on registreeritud ka 2016. aastast peale suurim toidukulutuste kasv – 24 euro võrra. Tallinnas elavad pered kulutavad toidukaupadele omakorda 18 eurot enam kui kaks aastat tagasi, Leedus aga tänu paljude toodete hinnalangusele 16 euro võrra vähem kui 2016. aastal.

"Toidukorvile kulutavad Läti perekonnas märkimisväärse osa on sissetulekuist – 21%". Kahtlemata on toidule uluv summa eluaseme- ja transpordikuludega võrreldes tublisti paindlikum kuluartikkel ja võimaldab raha kokku hoida, ostes näiteks poodides allahinnatud toidukaupu või kasutades sooduspakkumisi. Muuhulgas, nagu näitas Swedbanki Rahandusasjade Teabekeskuse poolt 2017. aasta lõpul läbiviidud küsitlus, tajub 72% Läti elanikest igal juhul toidukaupade hinnatõusu negatiivset mõju oma igakuisele eelarvele," märgib mainitud keskuse ekspert.

Eluase

Eluase on Baltimaade pealinnade majapidamiste jaoks teiseks suurimaks kuluartikliks. Riias maksab perekond korteri eest igakuiselt keskmiselt 172 eurot ehk 11% oma sissetulekuist, Tallinnas kulub elamispinna eest 180 eurot ehk 7% ning Vilniuses 128 eurot ehk 8% perekonna sissetulekuist.

Olulised erinevused eluasemekulude määrast on Baltimaades tingitud elamute erinevatest hoolduskuludest. Tallinnas pole korterite üürimäärad viimase kahe aastaga sisuliselt muutunud, Leedus aga on need koguni 23 euro võrra vähenenud tänu kütte-, vee- ja elektritariifide alandamisele. Ja ainult Riias on igakuised eluasemekulud vaatamata kütte- ja elektrihindade alanemisele viimase kahe aastaga 7 euro võrra kasvanud. Selle peamiseks põhjuseks on elamute hoolduskulude maksumuse tõus, mis on põhjustatud sellistele teenustele käibemaksu kohaldamisest.

Aktsiisitõusu vastased sõitsid autode kolonnis Lätti
© Sputnik / Илона Устинова

"Naaberriikide pealinnadega võrreldes võidavad Riias elavad pered madalamate küttetariifide arvelt, samal ajal kui Vilniuse majapidamised maksavad vähem elektri, veevarustuse ja kanalisatsiooni eest. Seevastu Riia elanikele on elekter kulukam, takkapihta peavad nad arvestama kinnisvaramaksuga, mida Vilniuse ja Tallinna majapidamised üldse ei maksa," kommenteerib Evija Kropa.

Transport

Kulutused transpordile on majapidamiste jaoks suuruselt kolmas kuluartikkel. Riia on ühistranspordi hindade poolest jätkuvalt liidrikohal, selles osas ei ole olukord viimaste aastatega muutunud: Läti pealinnas elav perekond kulutab transpordile igakuiselt ligi 100 eurot, samas kui Tallinna elanikud sõidavad ühissõidukeis jätkuvalt tasuta, Vilniuses aga moodustavad perede transpordikulud keskmiselt 64 eurot kuus.

Tagid:
kulutused, sissetulek, Swedbank, Talliin, Vilnius, Riia, Balti riigid

Peamised teemad