23:38 16. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1223
 • RUB70.3975
Illustreeriv foto

Venelastele öeldi, et teie ballile ei lähe

© Sputnik / Вадим Анцупов
Elustiil
lühendatud link
52 0 0

Lahkhelide eest Suurbritannia ja Moskva suhetes on maksnud Venemaa debütandid – nende iga-aastane ball Londonis jäeti ära, kuna jõukatel külalistel ei õnnestunud viisat saada, teatab briti ajaleht.

TALLINN, 15. september —Sputnik. Ühe lugeja kommentaar: "See teeb Kremlile kindla peale kahju. Ma olen kindel, et Suurbritannia välisministeeriumis õnnitletakse praegu üksteist reaalse edusaavutuse puhu, edastab portaal Inosmi.

"Venemaa debütantide ball on viimased viis aastat toimunud Mayfairis GrosvenorHouse´i imekaunis saalis ja nimelt sellel ballil ilmus enamus ballikleitidesse riietatud kõrgseltskonna tütarlastest esimest korda "suurilma pilgu ette". Aga pärast mürgitusjuhtumit Salisburys muutusid suhted oligarhidega Suurbritannias veelgi jahedamaks ja ball sai lähemaks kaheks aastaks ära jäetud, kuna viisapiirangute tõttu on venemaalastel aina raskem sinna pääseda, edastab portaal Inosmi.

London
© Sputnik / Александр Юрьев

Varasematel aastatel patroneeris seda balli viimase Vene tsaari Nikolai II sugulane printsess Olga Romanova, võttes seal vastu Suurbritannia kuningliku perekonna liikmeid, näiteks Kenti printsessi. Need, kes maksid pääsme eest 290 kuni 590 naelsterlingit (26 000 kuni 53 000 rubla), said Euroopa ühes suurimas ballisaalis vaadata debütantpreilide tantsu ratsaväevormis meestega.

Viinist pärinev Elisabeth Smagin-Melloni korraldab balle Roomas, Riias, Baden-Badenis, Biarritzis ja Montreux´s. "Venelased põrkuvad suurte probleemidega viisa saamisel, neile öeldakse sageli ära," lausus ta. "Needsamad inimesed võivad ilma igasuguste probleemideta saada Schengeni viisa (et 26 Euroopa riigis vabalt ringi reisida). Need on korralikud keskklassi inimesed, nad on käinud Riia ja Viini ballidel. Viimasel aastal aga on kõik läinud palju halvemaks."

"Vene ball" Tartus!>>

Elisabeth Smagin-Melloni nentis, et venelastest külalised, ärimehed ja VIP-id on rääkinud, et Suurbritanniasse viisat saada läheb üha raskemaks. Paljud on viimasel aastal tekkinud probleemide tõttu olnud sunnitud piletid ära andma ja paluma neile raha tagasi maksta.

Balli ametlik esindaja Charlotte Ellis ütles: "Suurema osa pileteid müüme me venemaalastele, aga neil on läinud raskeks Londonisse kohale jõuda, et ballil kohal olla. Ma olen kindel, et mürgitamine on olukorda veelgi süvendanud."

Valitsus vaatab praegu läbi enam kui 700 jõuka venelase õigust Suurbritannias elada, kuna tahab pärast Salisbury mürgitusjuhtumit Kremli mõjuvõimu piirata.

Seetõttu on Smagin-Melloni keskendunud hoopis uuele paigale debütantide balli jaoks: Hiinas. Möödunud aastal korraldas ta oma esimese Viini balli Shanghais ja see osutus väga nõutavaks – paljud ootavad järgmist.

Seda võimad kinnitada ka vanima debütantide balli, kuninganna Charlotte balli korraldajad. Viis aastat tagasi paluti neil korraldada Shanghai debütantide ball, kolmel viimasel aastal aga valiti ka kolm hiina debütanti nende Londoni ballil osalema, kõrvuti kolme ameerika neiuga ja 14 inglise neiuga. Balli korraldaja Jennie Hallam-Peel lausus, et nad hakkasid hiina debütante kutsuma seepeale, kui nende juurde sammus "mingi triljonär", kes ütles, et "me tahaksime, et hiina tütarlapsed samuti siin osaleksid."

Küsimusele, kas venelased võivad saada kutsutud, vastas ta: "Kuninganna Charlotte ballile piletit osta ei saa, teid peab kutsutama. Venelastel on oma debütantide ball, nii et neil on loogilisem sinna minna. Meie ball on arvestatud 150 külalisele ja ma soovin, et sellele saaks pääseda ainult isikliku kutse kaudu. See sarnaneb pigem kutsutud külaliste eraviisilise õhtusöögiga kui suure korporatiivse peoõhtuga.

Rõõmus tants

George III korraldas Suurbritannia esimese debütantide balli 1780. aastal oma naise, kuninganna Charlotte sünnipäeva auks. Debütantideks loeti traditsiooniliselt noori leedisid aristokraatlikest perekondadest, kes olid jõudnud täisikka ja valmis selleks, et suurilma astuda ja endale sobiv mees leida. Sõna "debütant" on laenatud prantsuse keelest ja tähendab "alustaja".

Debütante esitleti kuningale ja õukonnale. Neid pidi saatma sugulane, kes ise oli juba õukonnas tuttavaks tehtud. Neidudel pidid olema seljas süütuse värvi valged kleidid.

Kuninganna katkestas selle traditsiooni 1958. aastal, mil pieteediajastu kuningliku perekonna suhtes otsa sai ja teda hakati avalikult kritiseerima. Lord Altrincham nimetas seda piinlikuks rituaaliks, mis oleks pidanud "ilma liigse kärata 1945. aastal lõppema."

Edinburghi hertsog kuulutas, et see traditsioon on "paganama tobedus" ning printsess Margaret seletas hiljem, et neil tuli see tava katkestada, sest "iga neiuke Londonis üritas sinna pääseda".

Kuninganna nõbu Margaret Rhodes sõnas, et üleüldine püüd debütandiks saada kujunes "juhitamatuks"

Sellest ajast peale korraldatakse kuninganna Charlotte balli kõrgseltskonnast pärit entusiastide poolt Londoni hooajal heategevusüritusena.

Tagid:
ball, Viin, London, Hiina, Venemaa

Peamised teemad

 • Türgi ja S-400: tõrksa taltsutamine ei õnnestunud

  Venemaa seniitraketikompleksi S-400 jõudmine Türgisse sõjaväelise riigipöördekatse kolmanda aastapäeva eel – võimuhaaramiskatse toimus 16. juulil 2016 – ei ole mitte sümboolne kokkusattumus, vaid Ankara otsene ja karm vastus Washingtoni survele ja välise juhtimise katsetele, selgitab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

  22
 • Kreenholmi tehaste hooned Narvas

  Baltnews meenutab kahe kunagise Eesti suurettevõtte – Tallinna Masinaehitustehase ja Kreenholmi Manufaktuuri saatust.

  27
 • Aleksander Nosovits

  Venemaa majandusteadlane ja politoloog Aleksandr Nossovitš rääkis Sputnik Eestile, miks Balti riikide poliitikud ei täida oma lubadustest lahkuda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsest Assambleest.

  26