13:37 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Elustiil
lühendatud link
9210

Üksteist Euroopa Liidu, peamiselt Ida-Euroopa riiki ei ole samasooliste abielusid veel seadustanud. Sel sügisel, hoolimata Brüsseli survest, kavatseb Rumeenia kirjutada geiabielude keelu põhiseadusesse. Varssavi on Bukarestile selles küsimuses moraalseks toeks.

TALLINN, 25. september — Sputnik. Erinev lähenemine homoseksuaalsusele on saanud EL-s veel üheks Ida ja Lääne vaheliseks pingeteguriks — RIA Novosti materjalis.

Abikaasad olgu vaid erisoost

Rumeenia on homoseksuaalsusesse kõige skeptilisemalt suhtuv Euroopa riik. Kriminaalvastutus homoseksuaalsuse eest kehtis siin kuni 2002. aastani ja kaotati alles siis, kui Brüssel tegi Bukarestile selgeks, et tema liitumine ELiga ei saa toimuda ilma kodanikuõiguste täieliku garantiideta LGBT kogukonnale. Rumeenia tunnustas seda tingimust, kartmata, et "täielike kodanikuõiguste" mõiste võiks laieneda. Kuid just see selle sajandi teisel aastakümnel juhtus, kui Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia seadustasid samasooliste abielud.

Sellised väljavaated ei ole Rumeenia ühiskonnale sugugi meele järele. Samasooliste armastuse vastu olev õigeusu kirik on riigis väga mõjukas. 2013. aastal algatas kirik kampaania samasooliste suhteid reguleerivate õigusaktide karmistamiseks. Kirik tahtis isegi välistada võimaluse, et Euroopa Liidu surve all võiks tulevaste põlvkondade rumeenlased homoseksuaalseid liitusid tunnustada.

Baltic Pride 2013. Vilnius.
© AFP 2019 / PETRAS MALUKAS

Peetakse silmas põhiseaduse artikli 48 sõnastust, mis räägib abielust. Ettepaneku kohaselt tuleks tekstis sõnad "abikaasad" asendada sõnadega "mehed ja naised" — see välistaks samasooliste abielude legaliseerimise.

Välisministeerium avaldas austust Baltiriikide LGBTI kogukondadele>>

2017. aasta juunis hääletas parlamendi alamkoda muudatusettepanekute poolt ja käesoleva aasta septembris sai see senati heakskiidu. Nüüd seisab riigis 7. oktoobril ees rahvahääletus. Tulemus on kergesti prognoositav: avaliku arvamuse küsitluste kohaselt toetavad muudatusettepanekut 83 protsenti kodanikest.

Väärtused vahetatakse raha vastu

Muudatused Rumeenia õigusaktides on vastuolus Brüsseli poliitikaga homoseksuaalide õiguste laiendamise kohta.

Juunis kinnitas Euroopa Kohus taas oma pühendumust sellisele lähenemisele, rahuldades Rumeenia kodaniku Adrian Comani hagi, milles too nõudis ühinemist oma Ameerika "abikaasa" Claiborne Robert Hamiltoniga. Tegelikult elavad nad mõlemad Ameerika Ühendriikides, kuid Comani jaoks oli põhimõtteliselt tähtis, et tema abikaasa saaks ka Rumeeniasse sissesõiduviisa.

Euroopa Kohtu otsus on EL liikmesriigile kohustuslik. Bukarest tunnistas seda, kuid kiirendas põhiseaduse muutmise menetlust.

Venemaa LGBT kaheldav võit>>

Ühe Euroopa Liidu vaesema riigi vastasseis Brüsseliga on Euroopa ühtsuse tugevusproov. Rumeenia sõltub olulisel määral Euroopa rahalisest abist, millest lõviosa pärineb Saksamaa eelarvest, kus eelmisel aastal homoabielud legaliseeriti. EL mõjukad poliitikud, sakslased ja prantslased, on korduvalt väitnud, et nad sooviksid oma raha eest vastu saada lojaalsust Euroopa väärtustele. Kuid ühiskonna tõrjuv suhtumine homoseksuaalsetesse abieludesse raskendab Bukarestil tegemast selles küsimuses mingeidki järeleandmisi.

Poola lähenemine tundlikule teemale

Bukarest keskendub Ida-Euroopa riikidele, kes leidsid end samas olukorras. Kõik saavad EL-lt subsiidiume, kuid on endiselt homoabielude vastu.

Suurim ja majanduslikult tugevaim selles grupis on Poola. Kusjuures Varssavil pole põhiseaduslik reform vajalik: seaduses on abielu niigi määratletud mehe ja naise vahel sõlmitud liiduna. Sel aastal ütles president Andrzej Duda, et riik ei ole valmis põhiseadust muutma ja ka sotsioloogilised küsitlused näitavad ühiskonna täielikku solidaarsust riigipeaga.

Еuroopa Parlament võttis vastu resolutsiooni Tšetšeenia geide toetuseks>>

Patriootliku "Õiguse ja õigluse" partei moodustatud Poola valitsus on äärmiselt konservatiivne. Selle partei siseminister Joachim Brudzinsky süüdistas geisid, et nad rüvetasid riigilippu, trükkides ära oma pildid selle taustal. Justiitsminister Zbigniew Ziobro astus avalikult välja trükikoja kaitseks, mis keeldus täitmast homoseksuaalsete klientide tellimust. Tõsi, kohus andis õiguse kannatanutele.

Poola katoliku kirik, nii nagu ka õigeusu kirik Rumeenias, on aktiivselt samasooliste abielude vastu, surudes Ida-Euroopa riike konservatiivsete väärtuste pinnal liituma. Nendega võivad ühineda ka Baltimaad ja Slovakkia, kuid Tšehhis on suhtumine homoabieludesse sallivam.

Kiievi valik

Brüssel nõuab aastaid ametlikult EL liikmeks püüdlevalt Ukrainalt sama — vastutulekut LGBT-kogukonnale, kuid Ukraina rahvuslased suhtuvad homoseksuaalidesse halvemini, kui kus tahes mujal Euroopas. Ka sealne ühiskondlik arvamus ei toeta geiühendusi.

President Viktor Janukovitši ajal oli Kiievi ja Euroopa Liidu vaheliste läbirääkimiste komistuskiviks diskrimineerimisvastane seadus. Juba pärast Maidani, 2014. aastal õnnestus presidendi kohusetäitjal Aleksander Turtšinovil alles suure vaevaga veenda rahvasaadikuid hääletama sarnase dokumendi poolt, mille olid välja töötanud juba uued võimud. Tuli isegi ähvardada euroorganisatsiooni läbirääkimiste katkemisega.

Riias toimus geiparaad Baltic Pride 2018
© Sputnik / Sergey Melkonov

Hiljem avaldas Ukraina valitsus peaminister Arseni Jatsenjuki allkirjastatud "Inimõiguste muutmise kava", mille kohaselt pidi Kiiev 2017. aasta lõpuks samasooliste abielud legaliseerima, kuid ühiskonna ettearvamatu reaktsiooni kartuses jättis Kiiev dokumendi seisma, Jatsenjuk astus tagasi ja tema kohale asus gei-liitude vastane Groisman.

Ligi pooled Eesti inimestest toetavad kooseluseaduse tühistamist>>

Vaadates raskusi, millega Rumeenia silmitsi seisab, peab Kiiev juba aegsasti endale ELs liitlased leidma. Doonorriikidega ei pruugi Ukrainal ühist teed olla.

Tagid:
homoabielu, abielu, LGBT, homoseksuaal, Andrzej Duda, Euroopa Liit, Rumeenia, Poola, Ukraina

Peamised teemad