18:39 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Peipsijärv

Alates tänasest on lubatud minna jalgsi Peipsi järve jääle

© Flickr / Priit Tammets
Elustiil
lühendatud link
1510

Alates 22. detsembrist on lubatud Eesti poolel lisaks Lämmijärve, Pihkva, Vaniku, Pattina, Kriiva ja Pabra järve minna jalgsi ka Peipsi järve jääle. Seda Eesti Vabariigi territooriumil Jõgeva- ja Tartumaa piires kaldast kuni kolme kilomeetri kaugusele.

TALLINN, 22. detsember — Sputnik. Piirivalvurite jääluure andmed näitavad, et keskmiselt on Peipsil jääkate 5-20 cm paks, mis tähendab, et jääle minek jalgsi on nüüd juba ohutu, teatas Politsei- ja Piirivalveamet.

Küll aga tuleb jääkattel liikujatel olla tähelepanelik, sest jääolud järvistul on paiguti üsna ebaühtlased.

Lämmijärve ja Pihkva järve jääle võib minna jalgsi>>

Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits soovitas, et kindlasti peaks jääle mineja kaasa võtma laetud mobiiltelefoni, navigatsiooniseadme ja jäänaasklid ning teavitama oma lähedasi järvele minekust.

"Järvele minnes tuleks arvestada oma tervisliku seisundiga ja hinnata jõuvarusid, et hiljem probleemideta tagasi oma lähedaste juurde jõuda," lisas Ernits.

Piirivalvurid soovitavad järvejääle minek ja tagasitulek lähimas kordonis registreerida, kuna selliselt on võimalik ennetada õnnetusjuhtumeid ja säästa inimelusid.

Värskeimat infot jääolude kohta saab politsei kodulehelt, lähimast kordonist või piiriveekogu.ee rakendusest.

Päästeamet võtab siseveekogud erilise tähelepanu alla>>

Ohu korral helistage hädaabinumbrile 112.

Hulljulged kalamehed seavad end ohtu

Nõrgal jääl juhtub inimestega õnnetusi igal aastal. Tihti just kalameestega, kes arvavad, et kogemustest tulenevalt ei juhtu nendega midagi ja unustavad lihtsad õpetussõnad - edastas Sputnik Eesti hiljuti.

Läbi jää vajudes peab inimene arvestama, et jääaluse vee temperatuur on kõigest paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt 10 minutit.

Päästeamet võtab siseveekogud erilise tähelepanu alla>>

Kui märkad hädalist või vajad ise abi, siis tuleb esimesel võimalusel helistada hädaabi numbril 112.

Kalur kõneles talvise kalapüügi ohutusreeglitest>>

Kuidas käituda?

Kui jääl viibides ilmnevad ohumärgid – jää pragisemine või vajumine, tuleb viivitamatult keharaskus laiali jagada ning lahkuda. Selleks heida kohe käpukile ja mine kiiresti tuldud teed pidi tagas -edastas Sputnik Eesti varemi.

Kui aga jää pragisedes ette ei hoiata ja juhtud läbi vajuma, tuleb peatada sügavamale vette vajumine. Kukkumise ajal aja käed laiali ja kalluta ennast tahapoole. Nii takistad enda üleni vee alla vajumist.

Ida-Virumaa suurimal festivalil Baltic Sun esinevad nelja päeva jooksul Narva kindluse maa-alal muusikatähed üheksast riigist
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Mida rutem jääaugust välja saad, seda parem, sest külmas vees muutub inimene kiiresti teovõimetuks. Jääaugust välja saamisel on suureks abiks jäänaasklid. Jääle vinna ennast sinna poole, kust tulid.

Jääle pääsenuna rulli ennast või rooma jääaugust eemale. Kaugemal võid püsti tõusta, et lahkuda jäält tuldud teed pidi kindlale maale ja võimalikult soojadesse oludesse.

Tagid:
PPA, Peipsi, järv, Eesti

Peamised teemad