18:36 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Elustiil
lühendatud link
33010

Loomade pidamise keelustamine karusnaha tootmise eesmärgil ei leidnud riigikogu saalis toetust ning eelnõu langes menetlusest välja.

TALLINN, 22. jaanuar — Sputnik. Eelnõu tagasilükkamise poolt hääletas 28 rahvasaadikut, vastu oli 25 ning erapooletuid oli üks.

Eelnõu algatasid saadikud Reformierakonna, Keskerakonna ja sotside fraktsioonist: Jaanus Karilaid, Keit Pentus-Rosimannus, Helmen Kütt, Madis Milling, Liina Kersna, Marianne Mikko, Eiki Nestor, Jevgeni Ossinovski, Oudekki Loone, Hannes Hanso, Heimar Lenk, Hardi Volmer, Toomas Jürgenstein, Heljo Pikhofi, Heidy Purga, Inara Luigase, Barbi Pilvre ja Yoko Alender.

Rongkäik karusloomade kaitseks
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigikogu puldis kaitses eelnõu Barbi Pilvre, kes märkis, et karusloomakasvatus on Eestis niigi täiesti marginaalne majandusharu, edastas ERR.

Meeleavaldusel karusloomafarmide keelustamise poolt osales üle 100 inimese>>

"Ka karusnahatööstus jätkab Eestis kokkukuivamist, sest inimesed eelistavad kergeid, kaasaegseid materjale karusnahale."

Debati käigus tõstatas mitu riigikogu saadikut küsimuse, kas sotsiaaldemokraadid on eelnõuga siirad, kui nende siseminister kannab karusnahast kasukat.

Pilvre algatab karusloomade kasvatamist lõpetava seaduseelnõu>>

Pilvre ütles, et loomakaitsjate arvates on pigem ökoloogiline ära kanda olemasolevad kasukad.

"Elame sellises kultuurimuutuses, meil on jäänud kasukaid, inimesed kannavad nad lõpuni, neid on võimalik osta taaskasutuskeskustest, komisjonidest."

Tallinnas toimub erakorraline meeleavaldus karusloomafarmide vastu, illustratiivne foto
© Sputnik / Андрей Александров

Enamikes riikides, kus karusloomakasvandused on keelustatud, on seda tehtud eetilistel kaalutlustel - teatas Sputnik Eesti varem. Karusloomafarmid on keelustanud Inglismaa ja Põhja-Iirimaa 2002. aastal, Austria 2004. aastal, Horvaatia 2007. aastal, Holland 2012. aastal, Makedoonia 2014. aastal, Brasiilia 2014. aastal, Bosnia ja Hertsegoviina 2009. aastal, Samti Sloveenia, Saksamaa liidumaad Baier, Hesse, Nordrhein-Westfalen ja Schleswig-Holstein ning Belgia suurim piirkond Valloonia täielikult. Osaliselt on seda teinud Šveits, Taani, Rootsi, Uus-Meremaa, Ameerika Ühendriigid.

Eestis kasvatatakse karusloomadena tšintšiljasid, küülikuid, naaritsaid ja rebaseid. Kokku peetakse Eestis umbes 200 000 karuslooma. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti registri, kuhu peavad kuuluma karusnahakasvanduse hooned ja territooriumid, andmetel (2017. a. - toim) on sini- ja hõberebasefarme kolm, mingi ehk ameerika naaritsa farme samuti kolm ja tšintšiljafarme 26.

Tagid:
riigikogu, karusloom, karusloomafarmid

Peamised teemad