06:04 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Elustiil
lühendatud link
11110

Amazonase vihmametsade kadumise pärast mures olevad Eesti pealinna elanikud korraldavad Brasiilia uue presidendi Jair Bolsonaro vastase protestimeeleavalduse.

TALLINN, 11. veebruar — Sputnik. Amazonase džunglitest pealtnäha kauges Eestis leidub inimesi, kes on tõsimeeli mures Brasiilia võimude röövelliku suhtumise pärast meie planeedi kopsudesse.

Neljapäeval, 14. veebruaril, sõbrapäeval kella 13-st 15-ni toimub Brasiilia Föderatiivse Vabariigi saatkonna ees Tallinnas Lauteri tänaval pikett Amazonase vihmametsade hävitamise ja Brasiilia uue presidendi Jair Bolsonaro poliitika vastu.

21. märtsil tähistatakse rahvusvahelist metsapäeva, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Eesti riigimetsandus saab saja-aastaseks>>

Piketi korraldajaks on ühiskonnategelane Tiiu Lausmaa. Üritus on korrakaitseseaduse nõuete kohaselt registreeritud Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuris.

Mis ähvardab Amazonase metsi

Amazonase vihmametsad laiuvad tohutu ulatusega lauskmaal, ümbritsedes vööndina peaaegu kogu Amazonase jõgikonda. Nende metsade üldpindala on 5,5 miljonit ruutkilomeetrit, hõlmates üheksa riigi territooriumi (Prantsuse Guajaan, Brasiilia, Venezuela, Peruu, Colombia, Ecuador, Boliivia, Guyanma ja Suriname).

Amazonase mets on maailma suurim troopiline metsamassiiv. See hõlmab poole kogu maailma allesjäänud troopilistest vihmametsadest. Lõuna-Ameerika vihmametsade niiskustingimused üllatavad oma bioloogilise mitmekesisusega, erinevaid taime- ja loomaliike on seal tublisti rohkem kui Aafrika ja Aasia vihmametsades. Oga kümnes kirjeldatud looma- või taimeliik on levinud just Amazonase džunglites.

Незаконная вырубка леса в Бразилии
© AP Photo / Andre Penner
Metsade maharaiumine on mõjunud halvasti Amazonase metsade haprale looduslikule tasakaalule.

Jätkuvate kliimamuutuste ja puud maharaiumise tõttu võivad Amazonase ulatuslikud vihmametsade muutuda cerradoks – tänases Brasiilias valdavaks kujunenud kuivanud savanniks. Amazonase üleujutusi jälgiva satelliitseire põhjal on teadlased täheldanud metsamassiivide vähenemist 70% võrra.

Puidu põletamise vastu Ida-Viru jaamades ollakse kolmeteistkümnes riigis>>

Metsade maharaiumine on mõjunud halvasti Amazonase metsade haprale looduslikule tasakaalule ja viinud paljude puuliikide ning taime- ja loomaliikide kadumiseni. Lisaks sellele põhjustab kändude ja muu taimestiku lagunemine raietööde tagajärjel ja metsapõlengud atmosfääri paiskuva süsihappegaasi heitmekoguse suurenemise veerandi võrra. See omakorda süvendab kasvuhooneefekti.

Brasiilia Trump

Jair Messias Bolsonaro on Brasiilia president 2019. aasta 1. jaanuarist, olles võitnud oma konkurente valimiskampaanias loosungi all "Brasiilia ennekõike, Jumal üle kõigi". Ta on tuntud oma paremäärmuslike, rahvusmeelsete ja konservatiivsete vaadete ning skandaalsete väljaütlemiste poolest.

Президент Бразилии Жаир Мессиас Болсонару во время инаугурации
© AP Photo / Andre Penner
Jair Messias Bolsonaro on Brasiilia president 2019. aasta 1. jaanuarist.

Bolsonaro on korduvalt esinenud avaldustega, mida avalikkuses on hinnatud rassistlikeks, homofoobseteks ja naisi vihkavaks: on nimetanud mustanahalisi kodanikuaktiviste "loomadeks, kelle koht on loomaaias" ning sageli solvanud naispoliitikuid.

Oma eeskujudeks on ta nimetanud omaaegset Peruu presidenti Alberto Fujimorit, kes parlamendi laiali saatis ja paljude kuritegude eest süüdi mõisteti, ja USA presidenti Donald Trumpi.

Tagid:
mets, president, Eesti, Amazona, Donald Trump, Brasiilia

Peamised teemad