09:57 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Elustiil
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
69 0 0

Tänavu algab traditsiooniline, 28. Tallinna Heakorrakuu teistmoodi.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Tallinna Heakorrakuu avaürituseks saab perepühapäev, mis toimub pühapäeval, 14. aprillil pealinnas Eesti Meremuuseumi Lennusadamas. Perepühapäeva keskne teema on mereprügi ja selle oht mere keskkonnale ja inimestele, edastas Tallinna Linnavalitsuse pressiteenistus.

Heakorrakuust on ammu saanud ülelinnaline keskkonnakampaania, kus linna territooriumi koristamise kõrval pööratakse suur tähelepanu elanikkonna keskkonnateadlikkuse suurendamisele.

Pirita tee ääres mõõdavad haisutaset e-ninad
© Sputnik / Елена Черышева

Mereäärse linnana vastutab Tallinn rannaalade puhtuse eest. Uuringud näitavad, et 80% mereprügist pärineb maismaalt. Seoses sellega on heakorrakuu kampaania fookuses tegevused, mis aitavad vähendada merealade prügistamist ja suurendavad inimeste teadlikkust mereprügi ohust keskkonnale.

Firenzes saavad turistid tänaval söömise eest 500 eurot trahvi>>

Abilinnapea Züleyxa Izmailova arvamusel on oht keskkonnale alati lõppkokkuvõttes oht inimestele.

"Plastik, mis jõuab merre, laguneb mikroplastikuks ja imab endasse mürkaineid. Kalad neelavad mürgise mikroplastiku alla. Mürgine kala jõuab lõpuks inimeste toidulauale", kommenteeris abilinnapea Züleyxa Izmailova. "Puhas keskkond tähendab puhast toitu, seega vähem mereprügi tähendab tervist", lisas ta.

Lennusadamas toimuva perepühapäeva kavas on erinevad tegevused, mis annavad teavet, kuidas säästa merekeskkonda. Külla tuleb PRÜGIHUNT, kes õpetab, mis on mereprügi ja kuidas selle sattumist merre ennetada. Suures õppeklassis saab vaadata näitust mererannast leitud prügist "Kunst prügist", mis koosneb rannatalgutel Tallinnas, Helsingis ja Turus leitud prügi piltidest. Samuti võib uudistada põnevat meresaaste installatsiooni.

Talgud Tallinnas.
© Фото : пресс-служба управы Пыхья-Таллинна

Sputnik Eesti tuletab meelde, et lisaks on Tallinna, Helsingi ja Turu linnapead allkirjastanud üleskutse kõiki Läänemere-äärseid omavalitsusi nii Eestis kui ka Soomes ühinema 4. mail 2019 Läänemere ranniku koristustalgutega.

Põua tagajärjel on osa vee-elustiku hukkumine paratamatu>>

Endine Tallinna linnapea Taavi Aas, Helsingi linnapea Jan Vapaavuori ja Turu linnapea Minna Arve, kutsusid aprilli alguses Läänemere-äärseid omavalitsusi nii Eestis kui ka Soomes kaasama elanikke ranna koristamise talgutele. Koristustalgutega soovitakse juhtida inimeste tähelepanu üha suurenevale keskkonnaohule – mereprügile.

Nagu oli mainitud moodustab 80% mereprügist maismaalt merre uhutud rämps. See kahjustab Läänemere habrast ökosüsteemi, sest jäätmed lagunevad looduses väga aeglaselt.

Kõige enam tekitab muret plast, mis ei lagune aja jooksul täielikult, vaid muutub väiksemateks osakesteks – mikroplastiks. Uuringud näitavad, et 90%-l merelindudest on kõhus plasti, mis põhjustab tihti nende enneaegse huku. Plast jõuab lõpuks ka inimeste toidulauale, sest seda leidub koguni 25% merekalade seedesüsteemis.

Kahe riigi vaheline piir poolitab Narva jõge
© Sputnik / Сергей Компанийченко

"Pöördume Läänemere-äärsete omavalitsuste poole ettepanekuga korraldada 4. mail 2019 koristustalgud Läänemere, merre suubuva jõe või merega ühendatud veekogu rannas või toetada kohalike elanike algatatud rannatalgute korraldamist", öeldakse üleskutses.

Tallinn, Helsinki ja Turu teevad aktiivselt koostööd Läänemere kaitseks. 2006. aastal algatasid Helsinki ja Turu linn "Läänemere väljakutse", millega on ühinenud 270 omavalitsust (sealhulgas Tallinn), eraettevõtet, riigi- ja haridusasutust, vabaühendust ja organisatsiooni.

18. mail korraldab ka Peterburi linn oma koristustalguid Läänemere rannikul.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Prügi EL riikides
Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
Lennusadam, prügi, Läänemeri, heakorratalgud, heakorrakuu, Tallinn

Peamised teemad