05:06 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Elustiil
lühendatud link
Meedialahingud (290)
116 0 0

Niipea kui demokraatia piim laguneva NSV Liidu totalitaarsetele aladele valgus, muutusid Balti riigid ookeanitaguse isamaa ustavateks poegadeks, imedes neid toitvast rinnast välja kogu piima. Pimesi kõiki nõuandeid ülima tõe pähe võttes, korrati isanda iga sammu.

Repini õlimaal: Leedu konservatiivid kirjutavad kirja Adidase juhatusele nõudes Nõukogude vapi ja USSR kirjaga retro-särkide eemaldamist. Londoni kauplustest. Nad on valmis minema võiduka lõpuni. Ja kui miski muu ei aita, kaebavad "Spordilotole". 

Balti poliitikud protestisid CCCP-särkide müügi vastu USA poeketis, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Põhimõtteline ja range kasvatustöö on kahtlemata kasulik. Tahaks ju ikkagi, et töö ja vaev poleks asjata, vaid et võsuke sirguks just selliseks, nagu teda näha tahaks, olgu või teoreetiliselt. Et võtaks õpetussõnu kuulda, peaks rangelt reeglitest kinni, ei kaotaks valvsust ega pühendumust oma õpetajate põhimõtetele, arutleb raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev.

Tõsi, kui üle pingutada, võib saada vastupidise tulemuse. Nööri mööda käima sunnitud idealismi taotlev nooruk võib lõpuks hakata õpetajaid endid paika panema.

Девушка в майке с надписью USSR компании Adidas
© Фото : adidas America Inc.
Adidase spordisärk Nõukogude Liidu sümboolikaga.

Demokraatia on omamoodi haridusreform. Mustrid on justkui ühesugused, õpetajad needsamad, kuid igas riigis on ta omanäoline, oma eripärade ja meetoditega. Mõnikord sedavõrd erinev, et jääb lausa arusaamatuks, mis neis üldse ühist on. Aga ühisosa on olemas – selleks on pädevate inimeste välja antud sertifikaat.

Moskvas reageeriti Leedu Seimi saadikute ettepanekule blokeerida Sputnik Lietuva >>

Kui dokumendis on kirjas, et riik on demokraatlik, siis järelikult nii ongi. Te võite kasvõi nahast välja pugeda, üritades omas riigis midagi samalaadset kokku keevitada, aga kui sertifikaati pole, siis järelikult pole ka demokraatiat ette nähtud.

Niipea kui demokraatia piim laguneva NSV Liidu totalitaarsetele aladele valgus, muutusid Balti riigid ookeanitaguse isamaa ustavateks poegadeks, imedes neid toitvast rinnast välja kogu piima. Pimesi kõiki nõuandeid ülima tõe pähe võttes, korrati isanda iga sammu.

Nüüd on käsklused selgeks õpetatud ja tingrefleksid välja arendatud. Tulemuseks on russofoobset adrenaliini täis pumbatud idapiiri jälgivad valvekoerad. Elanuks nad inkvisitsiooni päevil, täitnuks nende aupaiste kogu maailma. Kahjuks on need ajad möödas. Tänane võitlus on pisut erinev, miskipärast nimetatakse seda "külmaks", kuigi protsess ise on küllaltki "kuum".

Euroopas hinnatakse russofoobset häälestatust samuti, kuid rohkem moe pärast, erilise innuta. Seal on see tsiviliseeritum: te ei hammusta ju inimest käest vaid seetõttu, et ta teile ei meeldi. Inimese tõelisele sõbrale on seda aga raske selgeks teha: niipea kui venelast märkan – kihvad tagumikku! Seepärast Euroopas, kus samuti nõukogude hirmulugusid räägitakse need rahvast eriti ei hirmuta, paljudele teeb see isegi nalja.

Seal on rahulikum – Venemaa piirid on kaugemal ja Stalini piltidega särgid, Leninit kujutavad nokkmütsid, Trotski näolapiga T-särgid ning ükskõik millele maalitud sirp ja vasar on igati lubatud. Balti riikides on lugu teine. Siin võib selliste tempude eest kohtu alla sattuda. Panid selga – lähed istuma.

Baltimaadest Lääneriikidesse siirduv tõeliste patriootide vool ei rauge. Seal pesevad nad nõusid ja armastavad väga oma mahajäetud kodumaad. Ärge norige loogika kallal – tegu on "südameasjaga". Kaasaegsele linnaelanikule on seda raske seletada, kuid endised kolhoosnikud mõistavad olukorda hetkega. Ja sealsamas, välismaal, elavad nad jätkuvalt sisseharjunud põhimõtete järgi, oma valvsust kaotamata.

Nii leidsidki Leedu patrioodid Londonis Adidase poest retro T-särgid. Valge kirjaga punasel taustal: USSR. Ja veel Nõukogude vapiga. Joosti kokku, löödi lokku! Facebook, Instagram, preemiad suurima repostide arvu eest.

Eesti ja Leedu ühinesid ENPA-s tavapäraselt Venemaa vastu >>

Patriootide südamete suhtes tundlikud isamaalised rahvasaadikud, kes Leedus traditsiooniliselt konservatiivsesse parteisse kuuluvad, andsid asjale kohe ametliku käigu. Nad istusid maha ja hakkasid Saksamaale Adidasele kirja kirjutama. "Dusja," kirjutasid nad, "sa ajad mind vihale!"

Isegi Leedu välisministeerium ei suutnud säutsust hoiduda. "Impeeriumi nostalgiasse haigestunud, seda ikka veel juhtub. Kuulsalt Adidaselt oli seda veidi raske oodata."

Pragmaatilisus ja sõltumatus: Leedu valis parteitu presidendi >>

Loomulikult ei saanud Läänes keegi midagi aru. Kuigi vanemad inimesed tundsid ära mõne ammuununenud noodi. Aga üldiselt oli vastuseks: "Mi..iiiiii..da?" "Kuidas "mida", vastake, kas te müüte NSV Liidu logoga T-särke?." - "Kus?" - "Londonis." - Londonis? - "Jah, Londonis. See on koht, kus süüakse kala ja kartulikrõpse, väga kehva toitu, ja ilm on sageli vastik..." – "No ja mis siis?" - "No, kuulge! Nõukogude vapp!" – "Ah soo ... Vabandust ... aga mis selles halba on?" – Kuidas, "Mis?" 

"Kas teil on seal mingi nostalgia impeeriumi järele? - "Millise impeeriumi?" – "Kuidas "Millise?" Nõukogude muidugi?" - "Me ei ole kunagi Nõukogude impeeriumis olnud, seega ei saa meil ka nostalgiat olla." - "Aga meie olime! Ja meil võib see tekkida! Seetõttu keelasime me kõik ära!!!" - "Vabandage, aga kes te olete?" - "Leedu." - "Leedu?" - "Jah, Leedu!" - "Kus see on? Kas see on NSV Liidus? Oi, vabandust ... Aga me ei müü neid teie juures. Milles on teie pretensiooni sisu?"

Etskae sakslasi! Täissöönud pürjelid. Tegelgu poliitikud nende ärikatega. Mõelda vaid, lasid retro-dressid müüki. Nii ei saa, seltsimehed eurooplased, te ei tohi russofoobset meelsust kaotada! Ja pidage meeles: liiga põhimõttekindlaks kasvatatud järeltulijad võivad teile endile seda ninapeale viskama hakata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

NSVL-i sümboolika Postimehes: toimetus palus vabandust
Sotsioloogid avastasid ukrainlaste nostalgia NSV Liidu järele
Stalini tunnustamise tase püstitas Venemaal ajaloolise rekordi
Rüütel hoiatas NSV Liidu näitel EL föderaliseerumise eest
Tagid:
russofoobia, sümboolika, logo, NSV Liit, Leedu, Adidas

Peamised teemad