00:17 18. Jaanuar 2018
Tallinn-7°C
Kuula otse
Multimeedia

„Reaktsiooniline pööre ei lähe läbi!“ Moskva, august 1991

lühendatud link
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)
4803
© RIA Novosti.

NSV Liidus toimus 1991. aasta 19. –22. augustil riigipöördekatse. Vaadake arhiivikaadreid, kuidas arenes Moskvas sündmustejada, mis viis REOK-i krahhini.

Riigipöördekatse Nõukogude Liidus algas 1991. aasta 19. augustil. NSV Liidu kõrgema juhtkonna esindajad, kes ei olnud päri Mihhail Gorbatšovi uutmispoliitikaga, asutasid Erakorralise Olukorra Riikliku Komitee (REOK).

Putšistide põhiline eesmärk seisnes selles, et mitte lubada allkirjastada uut liidulepingut, mis muudaks NSV Liidu konföderatsiooniks. Massimeedia kaudu edastati avaldus, milles öeldi, et „seoses Mihhail Sergejevitš Gorbatšovi tervisliku seisundiga, mis ei võimalda NSV Liidu presidendikohustusi täita" lähevad vastavalt NSVL-i põhiseaduse paragrahvile 127.7 „NSV Liidu presidendi volitused üle asepresident Hennadi Janajevile".

Krimmis puhkusel viibiv Mihhail Gorbatšov oli suletud valitsuse suvilasse Forosis.

Moskvasse toodi ligi 4000 sõjaväelast, 362 tanki, 427 soomustransportööri ja lahingusoomukit. Täiendavad õhudessantväeüksused olid paisatud Leningradi, Tallinna, Tbilisi ja Riia ümbrusse. Vastuseks puhkesid massimeeleavaldused ja protestimiitingud.

Vastupanu putšistidele juhtis Vene Nõukogude Föderatsiooni president Boriss Jeltsin.

Kolme päeva pärast oli selge, et riigipöördekatse on läbi kukkunud. 21. augusti hommikul algas vägede väljaviimine Moskvast ja 22. augustil naases Mihhail Gorbatšov perega Moskvasse.

Kõik REOK-i liikmed (välja arvatud enesetapu sooritanud Boriss Pugo) ja neid abistanud kaitseministri asetäitja armeekindral Valentin Varennikov ning hulk teisi tegelasi (sealhulgas NSV Liidu Ülemnõukogu esimees Anatoli Lukjanov) arreteeriti. Neile esitati süüdistus Vene NFSV Kriminaalkoodeksi paragrahv 64 alusel.

23. veebruaril 1994. aastal vabastati nad vanglast Riigiduuma poolt välja kuulutatud amnestia alusel.

 

 

Teema:
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)

Veel videosid

Peamised teemad