05:16 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Multimeedia
lühendatud link
24 0 0

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium rahastab järgmise kolme aasta jooksul Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tartu Ülikoolis küberkaitse valdkonna teadus- ja arendustegevusi kokku 1,5 miljoni euroga.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ütles, et Eesti riigi kogemust küberkaitses hinnatakse maailmas kõrgelt ning küberturvalisuse tähtsus ajas ainult kasvab, teatas Majandus- ja mommunikatsioniministeerium.

"Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooliga koostöös saame tugevalt arendada nii kübervaldkonnas tervikuna kui ka Eesti e-riikluse jaoks olulisi suundi. Ülikoolid avavad selleks teadusgrupid krüptograafia, digitaalse ekspertiisi ja küberkaitse juhtimise teemadel," selgitas minister.

"Küberkaitse valdkonna teadustöö peab käima tihedalt käsikäes ka senisest kvaliteetsema kõrghariduse pakkumisega. Erinevad e-lahendused on juba praegu kättesaadavad enamikes majandussektorites. Kuid küberruumis turvaliseks tegutsemiseks vajalikud kompetentsid ei ole sama kiiresti levinud ning seda me tahame muuta," sõnas Palo.

Tehisintellekt kui perearst >>

Küberkaitse teadus- ja arendustegevust rahastatakse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IKT-arenguprogrammist, mille eesmärk on IKT-sektori ja digimajanduse toetamine.

"Lisarahastus võimaldab meil luua ja testida praktilisi turvalisi lahendusi ning parandada õppe- ja teadustöö võimekust kogu riigi jaoks strateegilise tähtsusega alal. Tartu Ülikooli jaoks on oluline täiendada ülikooli seniseid tugevusi just rakendusliku suunitlusega küberkaitse kompetentsikeskuse arendamisega," kommenteeris Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juht Jaak Vilo.

Tallinna Tehnikaülikooli küberkaitse programmijuht Rain Ottis ütles, et ülikoolide jaoks on rahastus vajalik ennekõike digitaalse ekspertiisi ja küberkaitse juhtimise suundade teadus- ja õppetöö arendamiseks.

"TTÜ-l on võimalik senisest paremini toetada nii avalikku kui erasektorit erinevate küberturbe küsimuste lahendamisel. Saame seda teha nii koolituste kui rakendus- ja fundamentaaluuringute kaudu," rääkis ta.

Eesti on koos veel seitsme riigiga maailma digitaalse arengu eliidis, selgus mullu suvel USA Tuftsi ülikooli juures tegutseva Fletcheri kooli ja Mastercardi koostöös läbiviidud uuringust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Jaapanlased näevad Eestit kõrgelt arenenud IT-riigina >>

Uuringu kohaselt moodustavad Singapur, Ühendkuningriik, Uus-Meremaa, Araabia Ühendemiraadid, Eesti, Hongkong, Jaapan ja Iisrael maailma digitaalse eliidi, mida iseloomustab digitaliseerituse kõrge tase ning samas ka digiarengu kiire tempo.

Tagid:
IT, küberturvalisus, rahastamine, tehnoloogia, majandus, toetus, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Tallinna Tehnikakõrgkool, , Urve Palo, Eesti

Peamised teemad