14:11 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Multimeedia
lühendatud link
42 0 0

Liina Triškina-Vanhatalo lavastatud film "Võta või jäta" sai auhinna Svetlogorskis toimunud XVI rahvusvahelisel filmifestivalilt "Baltic Debuts".

TALLINN, 16. juuli - Sputnik. "Võta või jäta" on Eesti film, milles näidatakse noore üksikisa rasket valikut ja vastutust oma lapse ees. Film läks Venemaal toimuva rahvusvahelise filmifestivali "Baltic Debuts" žüriiliikmetele hinge ja sai žüriilt eriauhinna teatab RIA Novosti.

Olla või mitte olla

Eesti režissööri Liina Triškina-Vanhatalo filmi "Võta või jäta" tunnustati "üksikisa olemuse sügava ja realistliku avamise" eest. Rahvusvaheline žürii, keda juhtis itaalia filmiprodutsent ja filmikriitik Marco Muller, kirjeldas filmi, kui muljetavaldavat lugu 30 aastasest Soomes töötavast eesti ehitajast Erik, kes saab ootamatult teada, et on saanud isaks. Ja kellest saab üksikisa.

Peategelase endine tüdruk Monika, keda Erik ei olnud juba pool aastat näinud, teatas, et ei ole valmis emaks saama ning nende peagi sündiv laps antakse kasuperre, juhul kui Erik ei ole nõustu last enda hoolde võtma.

"Võta või jäta" oli Trishkin-Vanhatalo debüüt täispika filmi autorina. Pärnust pärit 43-aastane Liina Triškina-Vanhatalo on varem olnud tegev dokumentalistikas, selles vallas nii stsenaristina, toimetajana kui ka monteerijana. Ka oma debüütfilmi "Võta või jäta" stsenaariumi kirjutas filmi rezisöör ise.

Filmi põhiosatäitjad olid Raimo Sagor, Nora Altrov, Emili Viikman, Liis Lass, Adel Sepp ja Epp Eespäev. Filmi valmis kinokompaniis Allfilm. Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 2018. aasta septembris nomineeriti film "Võta või jäta" prestiižsele Ameerika auhinnale "Oskar". Seekord kategoorias, kui parim võõrkeelne film. 2019. aasta mais näidati filmi Peterburis toimunud Balti Filmifestivalil.

Svetlogorsk sai Balti kino keskuseks

Iga-aastane XVI Balti debüütide rahvusvaheline filmifestival avati 6. juulil Kaliningradi oblastis Svetlogorskis, Vene Föderatsiooni Kultuuriministeeriumi, Kaliningradi oblasti ja Svetlogorski administratsiooni toetusel.

Festivali avatseremoonial andis Anton Alikhanov üle Krzysztof Zanussile kuberneri auhinna kui väljapaistvale rezozöörile "Kino arendamise panuse eest". Festivali avafilmiks oli valitud Boris Akopovi film "Härg".

16-й международный кинофестиваль «Балтийские дебюты»
© Фото : © Балтийские Дебюты

Konkursiprogrammis "Baltic Debuts" aastal 2019 osales 18 filmi - kümme "Rahvusvahelisel konkursil" ja kaheksa - "Vene debüütide konkursil". Enamiku teoste jaoks oli see esmaesituseks Venemaal. Sellesse valikusse kuulusid - melodraama Aurora, Soome režissööri Miia Tervo debüütteos, film "Saša oli siin" Leedu režissöör Ernestas Jankauskaselt ja Norra film "Fööniks" režissöör Camilla Ström Henriksenilkt.

Anna Parmase lavastatud film "Let's Divorce" võitis parima stsenaariumi ja parima debüüdi auhinnad Kinotavr-2019. Alexander Zolotukhin, Alexander Sokurovi õpilane, esitas oma täispika debüüdfilmi "Vene poiss". Festivali omaette programmiks olid animatsioonifilmid, kus näidati kõige uuemaid Vene joonisfilme, neid oli 40 töö ringis.

Parimad tööd valis välja žürii, mida juhatas Marco Muller. Marco Muller on juhtinud žüriide tööd mitmetel-erienvatel festivalidel Veneetsias, Rotterdamis ja Locarnos. Rahvusvahelise žürii mitmed liikmed olid varem osalenud žüriide töös "Kahe nädala direktorid" Cannes'is ja rahvusvahelisel filmifestivalil Pingyaos (Hiina). Samuti olid mitmete žüriide töös osalenud filmikriitik Alena Šumakova, filmikriitik, Minski rahvusvahelise filmifestivali korraldaja Igor Sukmanov, produtsent ja stsenarist Ilkka Matila. Vene debüütivõistluse žüriid juhatas kirjandusajakirja redaktsiooninõukogu esimees, kirjanik ja näitekirjanik Juri Poljakov, mille liikmeteks olid näitleja ja filmirežissöör Alexander Galibin, produtsent, Rahvusvahelise Euroopa produtsentide Assotsiatsiooni ACE liige Jekaterina Filippova ning teatri ja kinonäitleja Anna Tšurina.

Festivalist võtsid osa režissöör Vladimir Hotinenko, ÜLevenemalise kinoinstituudi õppe- ja loometöö osakonna juhataja Tatjana Jakovleva, režissöör Krzyshtof Zanussi, VGTRK-i peadirektori asetäitja, Kultura telekanali direktor ja peatoimetaja Sergei Šumakov, lavastaja, näitleja, stsenarist Renat Davletrovjov. ja laulja Jevgenia Malahova, lavastaja ja producent Hannu-Pekka Vatikainen, näitleja Ildar Zakirov, animatsiooni ja multimeedia õppejõud Jelena Jarmenko ja paljud teised tuntud kinotegelased.

Peamised teemad