14:11 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
13 0 0

Serbia peaminister kinnitas Venemaale, et tema riigi sõlmitud kokkulepe NATO-ga ei muuda tõsiasja, et Serbia peab kinni neutraliteedist ega püüdle liikmelisuse poole alliansiga.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Serbia jääb sõjaliselt neutraalseks riigiks, teatas Serbia peaminister Aleksandar Vučić kohtumisel Venemaa suursaadiku Aleksandr Tšepuriniga. Nagu ütles Serbia valitsusjuht, soovib Serbia isegi pärast oma välispoliitilise eesmärgi saavutamist, EL-ga liitumist säilitada ja edasi arendada traditsiooniliselt häid suhteid Venemaaga.

Vučić ja Tšepurin konstateerisid, et poliitilised suhted kahe riigi vahel on väga kõrgel tasemel ja rahvaste vahel valitseb traditsiooniline sõprus.

Varem veebruaris rääkis peaminister Aleksandar Vučić NATO-ga liitlassuhete pooldamisest ja Serbia skupštšina (parlament) ratifitseeris Belgradi ja NATO poolt alla kirjutatud individuaalse partnerlusplaani (Individual Partnership Action Plan). See plaan näeb muuhulgas ette NATO sõdurite vaba liikumise kogu riigi territooriumil ja annab neile diplomaatilise immuniteedi. Alliansi vara ja tema esindajad vabastatakse kõikidest riigi- ja tollimaksudest. Dokument näeb ette ka konfidentsiaalse teabe vastastikuse vahetamise.

NATO on meile vajalik kui liitlane, kes kaitseks meie rahvast Kosovos ja Metohias," teatas Aleksandar Vučić kommenteerides NATO-ga sõlmitud koostöökokkuleppe ratifitseerimist. Peaminister lisas, et ei näe selles midagi halba.

"See on veel üks oluline samm Serbia vaikseks kaasamiseks allianssi," hoiatas opositsioonilise Demokraatliku partei liider Sanda Rašković Ivić. "Selle seadusega pääseb NATO Serbiasse ilma tema formaalse liikmelisuseta alliansis ja Belgrad kaasatakse venemaavastasesse sõjalisse liitu." Ta nõudis president Tomislav Nikolić'ilt seadusele veto panemist.

Serbia parlamendi poolt vastu võetud dokument ei ole esimene NATO-ga sõlmitud lepe. Möödunud aasta märtsis kirjutas Serbia NATO-ga alla individuaalse partnerluse plaani (IPAP) kokkuleppe millega andis NATO-le õiguse kasutada kogu sõjalist taristut ja avas alliansile sõjalise harjutuskeskuse "Jug".

Serbia suursaadik Moskvas Slavenko Terzic teatas varem samuti riigil NATO-ga liitumise ja Venemaavastaste sanktsioonidega ühinemise kavatsuse puudumisest. "Mis puutub NATO-ga liitumise küsimust, siis ütlesin ma selgelt, et Serbia on välja kuulutanud sõjalise ja poliitilise neutraliteedi ja keegi ei ole seni seda seisukohta muutnud. Serbia ei valmistu antud momendil NATO-sse astuma, " ütles Terzic.

 

 

Peamised teemad