05:50 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
39 0 0

Abe visiit Venemaale on sel aastal teine ja mõni päev enne seda teatas Kreml, et Putin sõidab detsembris esimest korda pärast 2005. aastat Jaapanisse. Kahe riigi liidrid on aastaid püüdnud Kuriili saarte vaidlusele lahendust leida, mõlemad pooled kinnitasid, et saarte teema tuleb jutuks ka Vladivostoki majanduskohtumisel.

TALLINN, 3. september — Sputnik. Jaapani peaminister Shinzo Abe kutsus laupäeval Vene presidenti Vladimir Putinit üles alustama uut ajastut suhetes, mida on varjutanud Teise maailmasõja aegadesse ulatuv territoriaalvaidlus.

"Tehkem lõpp sellele 70 aastat kestnud ebanormaalsele olukorrale ja alustagem Vene-Jaapani suhetes uut ajastut, mis kestab järgmised 70 aastat," lausus Abe Putinile ühisel pressikonverentsil pärast kõnelusi Venemaa Kaug-Ida linnas Vladivostokis, teatas BNS.

Vene-Jaapani suhteid tumestab tüli Kuriilide pärast, mille Jaapanis Põhjaterritooriumina tuntud neli lõunasaart Nõukogude väed Teise maailmasõja lõpus hõivasid.

Kuriili vaidluse tõttu ei ole Venemaa ja Jaapan allkirjastanud tänini Teise maailmasõja rahulepet ning see häirib ka kaubandust ja investeeringuid.

Tegemist on Abe jaoks teise visiidiga Venemaale. Detsembris peaks Jaapanit omakorda külastama Putin.

Vladivostokis majandusfoorumil laupäeval esinenud Jaapani peaminister kutsus Putinit üles kohtuma linnas igal aastal.

Vene president Vladimir Putin ütles reedel enne Jaapani peaministri Shinzo Abega kohtumist, et Moskva on väga huvitatud Kuriili saarte territoriaalvaidluse lahendamisest.

"Me ei räägi mingist vahetusest ega müügist," ütles Putin usutluses Bloomberg Newsile.

"Me räägime lahendusest, mille puhul kumbki pool ei tunneks end kaotajana."

Putin ütles, et Jaapaniga rahuleppe allkirjastamine on "võtmeküsimus" ja et Moskva "tahab väga leida koos oma Jaapani sõpradele sellele probleemile lahendust".

 

Tagid:
Shinzo Abe, Vladimir Putin, Kuriilid, Vladivostok, Jaapan, Venemaa

Peamised teemad