07:46 16. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1643
  • RUB72.4844
Dragomir Anđelković.

Politoloog: ka EL-is võib oma riiklike huvide eest seista

© Фото: Medija centar Beograd
Uudised
lühendatud link
1611

Ungari on riik, kes rändekriisi ajal tõeliselt oma huve kaitseb ja seejuures säilitab häid suhteid Venemaa Föderatsiooniga, vaatamata survele Euroopa Liidu poolt, nentis politoloog Dragomir Anđelković.

ТАLLINN, 7. september — Sputnik. Ungari võiks saada Serbiale eeskujuks kui riik, keda Euroopa Liitu kuuludes võiks pidada oma huvide eest seisva pragmaatilise võitluse mudeliks, ütles Dragomir Anđelković intervjuus agentuurile Serbia Sputnik, kommenteerides Ungari peaministri Viktor Orbáni visiiti Serbiasse, mida politoloog loeb esmajärgulise tähtsusega sündmuseks.

Ungaril õnnestub kaitsta oma rahvuslikke huve hoolimata EL-i liikmesusest. Ta ei taha muutuda neokoloniaalseks üksuseks, kus tal tuleb ennast teiste heaks ohverdada. Ungari kaitseb rändekriisi küsimustes tõeliselt oma huve, kuid seejuures säilitab häid suhteid Venemaa Föderatsiooniga, vaatamata survele Euroopa Liidu poolt. Arvan, et Serbiale on saabunud aeg võtta üle Ungari mudel oma piiride kaitseks Lähis-Idast saabuvate migrantide eest, on Anđelković veendunud.

Ungari murdis läbi psühholoogilise müüri

Ta meenutas, et varem ei saanud Serbia seda teha, kuna „see, mis on lubatud Ungarile, ei ole lubatud Serbiale".

Samas nüüd, mil Ungari on murdnud läbi selle psühholoogilise müüri ja kehtestanud oma positsiooni valdavana Euroopa Liidu sees, peab Serbia ise kasutama seda kogemust, et ei juhtuks nii, et ta ise muutub koondumiskeskuseks sisserändajatele, kes tahavad siirduda Euroopasse ega saa seda teha Ungari kehtestatud meetmete tõttu.

Arvan, et Ungari kogemus ja abi, mida ta on Serbiale pakkunud, „võib olla meile kasulik, see riik ise aga võib saada meie advokaadiks" — kaitsa Serbiat Belgradi migratsioonipoliitikaga potentsiaalselt rahulolematute Euroopa keskuste surve eest, selgitab Anđelković.

Sisserändajate küsimuses jõuti kokkuleppele

Tema sõnade kohaselt on Ungaril seda, millest õppida. Sealhulgas mudelid väliskaubanduse edendamisest riikidega, kes ei ole EL-i liikmed — ennekõike Venemaaga. Ungarlased kohaldavad edukalt koostöömudeleid põllumajanduses, on suurepäraselt korraldanud oma kohaloleku vene turul ning arendavad tootmist Ungaris endas.

„Me koputame sageli valele uksele ja võtame üle halbu kogemusi. Siin tuleb meil toimida teisiti: võtta õppust Ungari kogemusest, kus on saavutatud edu rahvuslike huvide kaitsmisel," rõhutas ta.

Tuletame meelde, et Ungari peaministri Viktor Orbáni visiidi ajal Belgradi toimusid läbirääkimised Serbia peaministri Aleksandar Vučićiga. Peaministrid toonitasid, et kahe riigi suhted arenevad igas suunas, samuti leppisid nad kokku edasises koostöös rändekriisi küsimustes.

 

 

 

Tagid:
riigihuvid, EL, Serbia, Ungari

Peamised teemad