14:57 20. Jaanuar 2018
Tallinn-3°C
Kuula otse
Eesti sõdurid Iraagis.

Mogherini tahab luua Brüsselisse EL-i välisoperatsioonide peakorteri

© REUTERS / DAVID FOLEY
Uudised
lühendatud link
1301

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles neljapäeval, et tahab rajada Brüsselisse kõiki EL-i sõjalisi ja tsiviilmissioone juhtiva peakorteri.

TALLINN, 8. september — Sputnik. Mogherini ütles usutluses ajalehele La Repubblica, et peakorteri loomine on üks neljast ettepanekust, mille ta esitab Suurbritannia otsuse järel EL-ist lahkuda bloki liidritele.

Itaalia eksvälisminister kordas, et ta ei propageeri EL-i sõjaväe loomist, ent Suurbritannia eelseisev lahkumine ei jäta teistele liikmesriikidele muud võimalust, kui liikuda edasi EL-i kaitsevõime tugevdamisega, teatas BNS.

Mogherini sõnul tuleb olemasolevad mitmerahvuselised kiirreageerimisüksused ehk lahingugrupid tegevusse rakendada.

"Me saame ja peame võtma vastu otsuse muuta nad ressursiks, mida kasutada, kui meil läheb vaja kiiret Euroopa sekkumist," ütles ta.

Teine prioriteet on EL-i aluslepingute artikkel 44 kasutamine, mis lubab väiksemal riikiderühmal viia läbi sõjalisi aktsioone kogu EL-i nimel.

Kolmas on "ühisoperatsioonide peakorteri loomine Brüsselis, mis juhiks kõiki praegusi ja tulevasi sõjalisi ja tsiviiloperatsioone", lausus Mogherini.

"Sellest võib saada tuum, mille ümber ehitatakse Euroopa ühine kaitsestruktuur," sõnas ta.

Neljas prioriteet on EL-i välispoliitikajuhi sõnul Euroopa valitsuste "ressursside koondamine kaitsesektoris vajalike hiiglaslike investeeringute jaoks".

Mogherini on alustanud EL-i liidritega kõnelusi bloki ülemaailmse julgeolekustrateegia üle. Brexiti hääletuse järel on tema sõnul olemas üleüldine üksmeel, et selles valdkonnas tuleb edasi liikuda.

"Kui vaadata arvamusküsitlusi, on eurooplaste peamised mured majandus ja julgeolek. Sisejulgeolek eeldab ka välismõõdet, kaitsevõimet," ütles Itaalia eksvälisminister.

Mogherini sõnul ei pea ta silmas Euroopa sõjaväge, vaid EL-i kaitsevõimet. "See on midagi, mida me saame teha otsekohe," ütles ta.

 

Tagid:
kaitsestruktuur, Brexit, peakorter, peastaap, Federica Mogherini, Brüssel, Suurbritannia, EL

Peamised teemad

 • Prantsuse president Emmanuel Macron

  Prantsuse president Emmanuel Macron teatas riigi sõjaväelastele plaanist moderniseerida oma viieaastase valitsemisaja jooksul riigi tuumajõudude kaks põhiliiki

  4
 • Maailm tähistab USA president Donald Trumpi valitsemise esimest aastapäeva

  2017. aasta 20. jaanuaril andis Washingtonis ametivande vabariiklaste ridades USA riigipeaks valitud Donald Trump ning sai seeläbi Ameerika Ühendriikide 45. presidendiks

  44
 • EL ja Eesti lipud

  Kõik liikmesriigid, nende seas Eesti, peavad Euroopa Liidu eelarvesse rohkem panustama, ütles president Kersti Kaljulaid neljapäeval kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

  13