13:00 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Endine CIA töötaja Edward Snowden.

USA ühiskonnaladvik otsustas Snowdeni lõplikult „põrmustada“

© Sputnik / Валерий Мельников
Uudised
lühendatud link
3010

Kõige järgi otsustades armuandmist ei tule. Ehkki USA president, eriti oma võimuloleku viimastel kuudel, võiks vastavale määrusele alla kirjutada kuni 20. jaanuarini.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Endine CIA töötaja Edward Snowden lükkas ümber osa USA kongressi esindajatekoja luurekomitee raportis sisalduvaid andmeid. Raport ise räägib „kohutavast vihast" ja tahtest kätte maksta, ütles Sputniku raadios politoloog Leonid Gussev.

Ameerika eriteenistuse endine töötaja Edward Snowden lükkas ümber mõned andmed, mis kätkesid USA kongressi esindajatekoja luurekomitee raportis, mis avaldati 15. septembril.

Raportis on öeldud, et suur osa varastatud andmetest puudutab sõjalisi ja riigikaitselisi saladusi ja neil ei ole mingit pistmist USA kodanike isikliku eluga. Komitee keeldus andmast Snowdenile ühiskonna huvides paljastusi teinud aktivisti staatust. Dokumendis märgitakse, et Snowden on tekitanud tohutut kahju rahvuslikule julgeolekule.

Lisaks sellele on dokumendis öeldud, et Edward Snowden valetas väites, et ta ei ole läbinud sõjalist algõpet jalaluumurdude tõttu, kui tegelikult käis jutt põlevevalust. Samuti süüdistati Snowdenit tema töö tulemuslikkusele antud hinnangute võltsimises ja tööandja testitulemuste varastamises.

Edward Snowden ise oli väga üllatunud kuuldes, et ta on oma „töö tulemuslikkuse hindeid võltsinud".

„See on üllatav avaldus, arvestades, et ma teatasin CIA personali iga-aastaste töötulemuste hindamise süsteemi haavatavusest häkkerite rünnakute suhtes," kirjutas Snowden Twitteris.

Ta märkis ka, et enne armeest vabastamist veetis ta mitu nädalat rehabilitatsiooniosakonnas ja lahkus sealt karkudel. „Nii ei tehta põlvevalu korral," teatas ta.

2013. aasta juunis andis Snowden meedia käsutusse hulga saladokumente USA ja Suurbritannia eriteenistuste jälitusprogrammidest internetis. Venemaa pakkus Snowdenile ajutist varjupaika aastase tähtajaga tingimusel, et ta lõpetab oma tegevuse USA vastu. 1. augustil 2014. aastal sai endine USA eriteenistuse töötaja Venemaal kolmeaastase elamisloa.

Edward Snowden eeldab, et USA president Barack Obama annab talle armu, enne kui tema ametiaeg riigipeana lõpeb. Seda väitis endine eriteenistuse töötaja intervjuus The Guardianile.

Venemaa Välisministeeriumi Moskva Riikliku Rahvusvaheliste Suhete Instituudi vanemteadur Leonid Gussev märkis, et Obamal on võimalus Snowdenile armu anda enne 2017. aasta jaanuari, kuid praegustes tingimustes selleks väljavaateid ei ole.

„Kõige järgi otsustades armuandmist ei tule. Ehkki USA president, eriti oma võimuloleku viimastel kuudel, võiks vastavale määrusele alla kirjutada. Kusjuures ta saaks seda teha ka pärast valimisi — kuni 20. jaanuarini. Aga kui Snowdeni-vastane kampaania on juba nii hoogsalt käima lükatud, siis ei maksa armuandmist oodata. Obama tuli demokraatide poolt kui rahusobitaja. Nüüd tuleb nende eestkõnelejana Clinton, aga see, nagu öeldakse, on hoopis teine lugu. Seetõttu on demokraadid suurima tõenäosusega otsustanud, et nad ei hakka „pehme poliitika" žeste tegema," ütles Leonid Gussev Sputniku raadiosaates.

Tema hinnangul sarnaneb USA kongressi esindajatekoja luuekomitee raportis esitatu enimal määral kättemaksuga.

„Raportis tiritakse esile sellised seigad, mida ühiskonnas tavaliselt kogu avalikkuse pilgu ette ei tooda. Tähendab, on kohutav viha Snowdeni vastu ja toimitakse nii, et teda lõplikult põrmustada. Kongressi enamuse moodustavad vabariiklased, kuid nähtavasti on nii vabariiklased kui demokraadid ühinenud oma püüdlustes talle maksimaalselt säru teha. See on nagu jõuline kättemaks ameeriklaste ühiskonnaladvikult Snowdeni vastu. Nad ei ei ole valmis selleks, et talle armu anda. Olgugi et paljud ameeriklased on Snowdenile armuandmist nõudvale petitsioonile alla kirjutanud ja see on kogunud juba palju toetushääli," märkis Leonid Gussev.

 

Tagid:
armuanne, president, CIA, Edward Snowden

Peamised teemad