19:08 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Uudised
lühendatud link
10 0 0

Reinarti sõnul ei kajastu avatum protsess paraku julgeolekunõukogu suhtumises, kes ei anna oma hääletustulemustest peasekretäri kandidaatide üle teistele ÜRO liikmesriikidele teada.

TALLINN, 22. september — Sputnik. Eesti korraldas kolmapäeval ÜRO 71. peaassamblee avanädala raames Costa Rica, Soome ja Vanematekoguga servaürituse, millel osalenud välisministeeriumi asekantsler Väino Reinart märkis, et ÜRO peasekretäri valimisprotsess olgu avatum ning tema ametiaeg peaks olema ühekordne.

„ÜRO liikmesriigid, laiem rahvusvaheline üldsus, kodanikuühiskond ja meedia on ühiselt avaldanud survet, et pärast 70 aastat salatsemist oleks lõpuks ka julgeolekunõukogust väljaspool ülevaade peasekretäri valimisest," märkis Reinart. „Praeguseks on kõigil ülevaade peasekretäri kandidaatidest, keda hetkel on üheksa. Samuti toimusid esmakordselt nende kuulamised," teatas BNS.

Reinarti sõnul ei kajastu avatum protsess paraku julgeolekunõukogu suhtumises, kes ei anna oma hääletustulemustest peasekretäri kandidaatide üle teistele ÜRO liikmesriikidele teada. „Julgeolekunõukogu peaks uuendustega samuti kaasas käima ning avatum olema," ütles ta.

Reinart rõhutas veel, et kõrgete ametikohtade täitmisel peab ÜRO peasekretär olema sõltumatu. „Eesti toetab peasekretäri iseseisvuse kindlustamiseks tema ametiaja ühekordseks muutmist, et vältida tagasivalimiskampaaniaga seonduvat perioodi," ütles ta.

Lisaks asekantsler Reinartile võtsid arutelus ÜRO peasekretäri valimiste teemal sõna Costa Rica president Luis Guillermo Solis, Soome välisminister Timo Soini ning Vanematekogu esindajatena Soome endine president Martti Ahtisaari ja Norra endine peaminister Gro Harlem Brundtland.

Eesti kuulub koos Costa Rica ja Soome ning kokku 25 riigiga ÜRO julgeolekunõukogu töömeetodite survegruppi ACT. Šveitsi algatatud initsiatiivi eesmärk on muuta ÜRO julgeolekunõukogu otsustus- ja tegutsemismehhanismid usaldusväärsemaks, läbipaistvamaks ja tulemuslikumaks ning anda liikmesriikidele võimalus protsessis aktiivselt osaleda. Viimasel kahel aastal on Eesti ACT grupis läbipaistvuse teema eestvedajana tegelenud aktiivselt uue ÜRO peasekretäri valimisprotsessi avatumaks muutmisega.

Uus ÜRO peasekretär asub ametisse 1. jaanuaril 2017. Tõenäoliselt jõutakse valimisprotsessiga lõpule oktoobrikuu jooksul.

 

Tagid:
peaassamblee, ÜRO, peasekretär, Väino reinart

Peamised teemad