20:50 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Uudised
lühendatud link
Panama paberid (27)
6410

Panama kompanii Mossack Fonseca järjekordse dokumendipataka avaldamine põhjustas skandaali Brüsselis – maksuvabade firmade juhtimisega seotud isikute seas on endine EL-i volinik Neelie Kroes.

ТАLLINN, 23. september — Sputnik. Järjekordse portsjoni niinimetatud „Panama paberite" avaldamine tekitas tõsise skandaali Euroopa Liidus. Dokumentidest selgub, et EL-i endine konkurentsivolinik Neelie Kroes juhtis Bahamal registreeritud maksuvaba firmat, mis oli loodud rahalisteks tehinguteks korporatsiooniga Enron.

Ajakirjanike rahvusvaheline konsortsium jätkab arvukatel kõrgetel ametikohtadel töötanud klientidel maksudest kõrvale hoida aidanud Panama ettevõtte Mossack Fonseca andmebaaside sügavikest kes-teab-kuidas kopeeritud dokumentide avaldamist. Järjekordne patakas avaldatud pabereid kätkeb endas avastusi, eeskätt EL-i endise voliniku Neelie Kroesi tegemistest, kes aastail 2009 kuni 2009 juhtis direktorina Bahamal registreeritud ettevõtet Mint Holdings Limited.

Anonüümne isik Araabia Ühendemiraatidest asutas selle firma rahade pumpamiseks USA energiahiidu Enron, mis oli siis juba pankroti äärel. Korporatsiooni krahh leidiski aset, kuid 6,3 miljardit eurot, mis pidanuks olema Bahama off-shore firma Mint Holdings arvel, sattus kuhugi mujale. Pettust ei toimunud, kuid volinik Kroesi seotust selle firmaga võib lugeda tõestatuks.

Volinik peab olema kristalselt puhas

Euroopa Komisjoni kõrgete ametnike käitumiskoodeksi kohaselt, nagu meenutab väljaanne Euroactive, on neil rangelt keelatud osaleda ettevõtluses ja üldse igasuguses muus tegevuses peale töö Euroopa Komisjonis. Liiatigi ei teavitanud Kroes oma tööandjat kunagi maksuvaba ettevõtte Mint Holdings olemasolust.

Eksvolinik Neelie Kroes kureeris kuni 2014. aastani Brüsselis digitaaltehnoloogia juurutamise küsimusi ja teda loeti üheks kõige karmikäelisemalt korporatsioonidesse suhtuvaks Euroopa poliitikuks. Just tema saavutas karistuse korporatsioonile Microsoft rekordilise trahvi näol kogusummas ligi 1,7 miljardit eurot turuliidri positsiooni kuritarvitamise ja põhjendamatult kõrgete hindade eest. Ta võitles aktiivselt selliste korporatsioonide nagu E.ON ja GDF Suez monopolistlike ambitsioonide vastu.

Võtab täieliku vastutuse

Kroesi advokaadid teatasid ajakirjandusele, et nende klient „möönab, et vormilisest küljest oleks ta pidanud deklareerima oma ametikoha direktorina" maksuvabas firmas.

„Proue Kroes teavitab Euroopa Liidu presidenti oma eksimusest ja võtab endale selle eest täieliku vastutuse," teatasid advokaadid ajalehele Guardian. Nad väitsid ühtlasi, et nende klient oli veendunud, et Mint Holdings likvideeriti juba 2002. aastal ja tema oma ametikohal selles firmas mingit tasu ei saanud.

Euroopa Komisjoni esindaja teatas ajakirjanikele, et Kroes tegi neile oma seotuse maksuvaba firma tegevusega teatavaks ja et „me kontrollline ja analüüsime seda informatsiooni, kuni saab otsustada," milliseid meetmeid rakendada.

Käesoleval ajal täidab eksvolinik Neelie Kroes maksunõuniku rolli pangas Bank of America ja etevõttes Uber.

 

 

Teema:
Panama paberid (27)
Tagid:
Mossac Fonseca, Neele Kroes, Panama

Peamised teemad