05:26 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Presidendi valimised Riigikogus.

Igaüks peab saama hääletada oma südametunnistuse järgi

© Sputnik / Вадим Анцупов
Uudised
lühendatud link
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
710

Presidendivalimised on Põhiseaduse kohaselt salajased. Igaüks peab saama hääletada oma südametunnistuse järgi.

TALLINN, 23. september — Sputnik. Õiguskantsler Ülle Madise sõnul peab valimiskogu liige saama hääletada oma südametunnistuse järgi, teatas õiguskantsleri kantselei.

"Valimiskogu liikmel on õigus rääkida, kelle poolt ta hääletas või kavatseb hääletada. Teda ei tohi aga seada olukorda, kus ta peab täidetud hääletussedeli avaldama. Salajasuse põhimõte nõuab seda, et hääletajatele on loodud tegelik võimalus jätta valik enese teada," selgitas õiguskantsler.

Avalikkus mõistis täidetud sedelite avaldamise Riigikogu valimisvoorude järel põhjusega hukka. "Kui täidetud sedeli avaldamist hukka ei mõisteta, viib see lõpuks salajasuse põhimõtte murdmiseni, sest valiku mitteavaldamine muutub sisuliselt võimatuks. Seda eriti olukorras, kus valijate arv on suhteliselt väike ja ka mõnede täidetud hääletussedelite avaldamine võib seada ohtu teiste hääletajate õiguse salajasusele," ütles Madise.

Tema sõnul ei ole hääletaja kontrollimine valimishetkel lubatud ega põhiseaduspärane. Tegemist on ennekõike valimiskogu liikmete väärikuse ja poliitilise kultuuri küsimusega.

 

 

Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
Tagid:
valimised, õiguskantsler, Ülle Madise

Peamised teemad