14:55 20. Jaanuar 2018
Tallinn-3°C
Kuula otse
USA valimised.

Mainekas ajaloolane lubas Trumpi võidu korral USA-st lahkuda

© Sputnik / Джереми Хоган
Uudised
lühendatud link
7 0 0

Pulitzeri preemiaga pärjatud ning holokaustile keskendunud ajaloolane Saul Friedländer lubas USA-st vabariiklaste kandidaadi Donald Trumpi võidu korral emigreeruda.

TALLINN, 23. september — Sputnik. Teise maailmasõja ajal end natside eest Prantsusmaal varjanud Friedländer (83) nimetas Trumpi "ohtlikult hulluks".

Vabariiklaste kandidaati võib 8. novembri presidendivalimistel edu saata, kuna tema demokraadist rivaalil Hillary Clintonil on "kalduvus valetada ja varjata", ütles ta.

"Donald Trumpi võitu välistada ei saa, kuigi ta on ohtlikult hull," sõnas ta. "Ta ütleb, mis iganes talle pähe tuleb," lausus Friedländer.

"Me ei tea, mida (Trump) mõtleb," sõnas kirjanik, kelle vanemad hukkusid Auschwitzis pärast seda, kui Prantsuse Vichy vabariigi võimud nad natsidele üle andsid.

"Samal ajal unistab suur hulk ameeriklasi, peamiselt vaesed, vihased ja valge nahavärviga tema Valgesse Majja jõudmisest. Ta on nagu ventiil nende vihale võimuladviku vastu, mida kehastavad Barack Obama ja Hillary Clinton," ütles ta.

Samuti võttis ajaloolane sõna Iisraeli-Palestiina küsimuse kohta, väljendades muret Iisraeli riigi eksisteerimise kahtluse alla seadmise pärast. Tema sõnul on äärmuslus mõlemal poolel teinud "sügavat kahju" Lähis-Ida rahuleppeni jõudmise väljavaadetele.

"Rahu tarbeks on meil tarvis peatada asundustegevus, hävitada isetekkelised asundused ja hüljata teised," ütles ajaloolane.

"Kui me seda ei tee, siis me riskime sellega, et kaotame õigluse ja võrdsuse väärtused, mis olid kunagi Iisraeli ja sionismi alustalaks," ütles Friedländer.

 

Tagid:
valimised, Donald Trump, USA

Peamised teemad

 • Prantsuse president Emmanuel Macron

  Prantsuse president Emmanuel Macron teatas riigi sõjaväelastele plaanist moderniseerida oma viieaastase valitsemisaja jooksul riigi tuumajõudude kaks põhiliiki

  4
 • Maailm tähistab USA president Donald Trumpi valitsemise esimest aastapäeva

  2017. aasta 20. jaanuaril andis Washingtonis ametivande vabariiklaste ridades USA riigipeaks valitud Donald Trump ning sai seeläbi Ameerika Ühendriikide 45. presidendiks

  44
 • EL ja Eesti lipud

  Kõik liikmesriigid, nende seas Eesti, peavad Euroopa Liidu eelarvesse rohkem panustama, ütles president Kersti Kaljulaid neljapäeval kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

  13