08:06 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Presidendi valimised riigikogus.

Fraktsioonid lubasid koostööd presidendi äravalimiseks esmaspäeval

© Sputnik / Вадим Анцупов
Uudised
lühendatud link
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
1910

Riigikogu kõigi kuue fraktsiooni esimehed leppisid esmaspäeval kokku, et asuvad tegutsema selle nimel, et president saaks valitud nädala pärast toimuval riigikogu erakorralisel istungil ning samas loobutakse juba kandideerinud poliitikute esitamisest.

TALLINN, 26. september — Sputnik. Kõigi fraktsioonide esindajad olid ühel meelel selles, et järgmiste päevade koostöö tulemuseks peab olema see, president valitakse ära järgmisel esmaspäeval riigikogus, ütles riigikogu esimees Eiki Nestor esmaspäeval ajakirjanikele pärast vanematekogu koosolekut.

Teiseks leiti ühiselt, et kandidaatide sõelumisel on mõistlik mitte nimetada nende nimesid, kes on juba presideniks kandideerinud. Oodatakse uusi nimesid, lisas Nestor, teatas BNS.

Kolmandaks otsustasid fraktsioonide esimehed koguneda uuesti juba teisipäeval kell 13.

Nestori sõnul leidsid fraktsioonide juhid, et esitataval kandidaadil peaks enne valimisi olema vähemalt 68 saadiku toetusallkirjad. "Praegu on latt isegi natuke kõrgemal. 68 oleks vähe, aga see oleks miinimum," ütles ta.

Riigikogu esimehe sõnul ei leppinud fraktsioonide juhid kokku kindlat kuupäeva presidendikandidaadi esitamiseks. "See pole lõppkokkuvõttes mitte vanematekogu, vaid riigikogu küsimus ja me soovime, et kandidaadil jääks küllaldaselt aega saadikutega kohtuda. Mingit lõpptähtaega me ei seadnud, aga leidsime, et seda on mõistlik arutada teisipäeval," lausus Nestor. "Mulle tundub, et fraktsioonide juhid juba räägivad omavahel, nagu ka erakondade juhid."

BNS-i küsimusele, kas kandidaat peaks olema parteiväline, vastas Nestor, et "see on nii ja pole ka". "Ma eeldan, et sellised täna aktiivselt poliitikas olevad inimesed, nende puhul oleks riigikogus kahe kolmandiku häälte kokku saamine kaunis keeruline. Kandidaadid ei pea olema parteitud, aga nad võiksid olla sellised inimesed, kes aktiivses poliitikas täna igapäevaselt ei osale. See oleks mõistlik ja tuleks talle kasuks," lausus riigikogu esimees.

Presidendivalimiste uus voor toimub nädala pärast, esmaspäeval, 3. oktoobril riigikogus.

 

Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
Tagid:
valimised, president, Riigikogu, Eiki Nestor

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47