09:43 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Rahvusvaheline Kriminaalkohus mõistis islamisõdalase Ahmad al-Faqi al-Mahdi süüdi sõjakuriteo sooritamises .

Islamiäärmuslasest vandaal Abu Tourab sai üheksa aastat vanglakaristust

© Flickr / International Criminal Court
Uudised
lühendatud link
4101

Rahvusvaheline kriminaalkohus tunnistas esmakordselt ajaloos UNESCO maailma kultuuripärandisse kantud ajaloomälestiste lõhkumise sõjakuriteoks. Süüdlane, Mali tuareeg Ahmad al-Faqi al-Mahdi mõisteti kohtuotsusega üheksaks aastaks vangi.

ТАLLINN, 28. september — Sputnik. Rahvusvaheline Kriminaalkohus mõistis islamisõdalase Ahmad al-Faqi al-Mahdi süüdi sõjakuriteo sooritamises — Malis UNESCO kaitse all olevate ajaloomälestiste purustamises. Esmakordselt ajaloos määrati reaalne vanglakaristus inimesele, kes osales ülemaailmsesse pärandisse kuuluvate kultuuriväärtuste lõhkumises.

Põhja-Mali sunniitliku rühmituse ususõdalaste juht Ahmad al-Faqi al-Mahdi tunnistas end süüdi. Kohus mõistis talle üheksa-aastase vanglakaristuse, kuigi prokurörid nõudsid palju pikemat karistusaega.

Kohus menetles asja tuareegide ülestõusu ajal 2012. aasta suvel Põhja-Aafrikas Mali riigi Azawadi provintsis Timbuktus toimunud kümne religioosse tähendusega rajatise tahtliku hävitamise ja kahjustamisena.

Parem istuda vangis istuda kui olla tapetud

Аl-Mahdi, keda on tuntud ka nime all Abu Tourab, sai süüdistuse selles, et ta kohaliku tuareegide sunniitliku rühmituse Anṣār ad-Dīn (Usukaitsjad) ülemana ja islamikohtu esimehena kavandas, andis käsu ja osales ise vahetult lammutusaktsioonis kohaliku mošee, hauakambrite ja mausoleumide kallal, millest osa on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Jääb arvata, et karistuse kandmine Euroopa vanglas paistis talle märksa meeldivama väljavaatena kui tõenäoline kohtumine vaenulike islamigrupeeringute esindajate või Prantsusmaa erivägedega, kes aitasid Mali valitsusel tuareegide ülestõusu maha suruda.

UNESCO peadirekror, ÜRO peasekretäri ametikohale kandideeriv Irina Bokova, nagu kirjutab ÜRO uudisteteenistus, tervitas selle sensatsioonilise juhtumi kohtuliku menetluse lõpulejõudmist. Bokova nimetas al-Faqi süüasjas langetatud kohtuotsust ajalooliseks, kuivõrd UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud ajaloomälestiste purustamine tunnistati esmakordselt sõjakuriteoks ja süüdlasele mõisteti kohtuotsusega vanglakaristus.

„Ma käisin Malis möödunud aastal, kui me avasime 14 taastatud mausoleumi. Ma nägin mitte lihtsalt suurt rõõmu, vaid ütleksin, et kohalike elanike kiindumust [nendesse mälestistesse]," nentis Irina Bokova.

Ta usub, et rahvusvahelise kohtu otsus — see on otsustav samm teel kultuuripärandi kaitse tunnistamisele üheks rahu ja turvalisuse peamistest teguritest, mis on lahutamatult seotud inimelude kaitsega. Tema sõnul kalduvad kallaletungid kultuurimälestistele muutuma „kultuuripuhastuste" strateegia osaks.

Sõjakuritegude nimekirja on laiendatud

Ahmad al-Faqi al-Mahdile esitati süüdistus Rahvusvahelise Kriminaalkoodeksi Rooma statuudi artiklis 8 sätestatud sõjakuritegudes, mis kvalifitseeruvad sõjakuritegudeks nii otseste kallaletungidena religioosse tähendusega rajatistele, haridusele, kunstile, teadusele või heategevusele kui ka ajaloomälestistele. Irina Bokova sõnul on kõnealune kohtuotsus signaaliks neile, kes selliseid kuritegusid sooritavad, et nad ei jää karistamata.

Rahvusvaheline kriminaalkohus, mis loodi 2001. aastal kooskõlas 1998. aasta 17. juulil allkirjastatud Rooma statuudiga, on sõltumatu alaliselt tegutsev kohtuinstants. Kohtu jurisdiktsioon on piiritletud õigusemõistmisega genoitsiidi, inimsusevastaste kuritegude ja sõjakuritegude üle. Säärased kuriteod kuuluvad selle kohtu pädevusse juhul, kui need on sooritatud Rooma statuudi ratifitseerinud riigi territooriumil või Rooma statuudiga ühinenud riikide kodanike poolt.

Ligikaudu 70 ÜRO liikmesriiki, kaasa arvatud USA, Venemaa ja Hiina ei ole seniajani Rahvusvahelise Kriminaalkohtu Rooma statuudiga ühinenud (https://www.icc-cpi.int/) ja seega ei ole nad formaalselt kohustatud selle otsuseid aktsepteerima, pidades seda süsteemi „erakorraliseks kohtuks".Kuid Venemaa teeb siiski selle kohtuga koostööd ja osaleb tema tegevuses vaatlejana. USA, Hiina, India, Iisrael ja Iraan ei ole rahvusvahelise kriminaalkohtu idee enesega põhimõtteliselt päri.

 

Tagid:
UNESCO, kohus, Ahmad al-Faqi al-Mahdi

Peamised teemad