00:37 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
54 0 0

Hollandi uurijad asusid avalikustama esialgseid uurimistulemusi juurdlusest Malaisia reisilennuki Boeing МН17 allakukkumise kohta Ukraina kohal 2014. aasta juulis. Sugulaste sõnutsi on neile teatatud, et lennuk tulistati alla Venemaalt toodud raketiga.

ТАLLINN, 29. september — Sputnik. Hollandi rahvusvaheline uurimisrühm väitis МН17 lennukatastroofis hukkunute sugulastele, nagu oleks lennuki alla tulistanud Buk-tüüpi rakett toodud Venemaalt ning Ukraina relvajõud ei ole lennuki allakukkumisega kuidagi seotud, teatasid meediaväljaannetele hukkunute sugulased.

„Ma kahtlustasin, et see (Buk — toim.) oli tarnitud Venemaalt, aga ma ei olnud selles kindel. Nüüd nad kinnitasid, et tegemist oli vene süsteemiga. Ma usun seda täiesti," ütles ajakirjanikele üks tragöödias hukkunute sugulastest hollandlaste uurimisrühma raporti avalikustamise eel. Roby Hulersi sõnul, kelle nõbu Daisy Hulers hukkus koos oma kaaslasega, ei ole raketi väljatulistanud isikute nimesid teada antud. Ta lisas, et juurdlus ei andnud vastust küsimusele, kas maakaitseväelased tegutsesid omapäi või oli neile justkui antud käsk „Vene väejuhatuse poolt".

Kolmapäeval avalikustasid Hollandi kriminaaluurijad esimesed uurimistulemused Malaisia reisilennuki Boeing МН17 allakukkumisest Ukraina kohal 2014. aasta juulis, mille tagajärjel hukkus 283 reisijat ja 15 meeskonnaliiget.

Hollandi peaprokuratuur ei seosta MH17 allakukkumist otsesõnu Vene Föderatsiooni ega Venemaa kodanike tegevusega, teatas peaprokurör Fred Westerbeke. Tema sõnul jätkab rahvusvaheline uurimisrühm tööd 2018. aasta alguseni.

„Raketi tulistati välja maakohas Pervomaiski lähedal," ütles pressikonverentsil Hollandi riikliku politsei keskuurimisbüroo juht Wilbert Paulissen. „(Me uurisime võimalust) raketi väljatulistamisest Zaroštšenskest, kuivõrd Venemaa kaitseministeerium tunnistas selle koha raketi võimalikuks väljatulistamise paigaks. Me suutsime kindlaks teha, et seal raketti ei käivitatud," teatas Paulissen.

Tema sõnade kohaselt näitavad esitatud tõendusmaterjalid, sealhulgas läbikuulatud venekeelsed telefonivestlused, et Zaroštšenskest raketti välja ei lastud, ja tõestavad ühtlasi, et piirkond oli miilitsajõudude kontrolli all.

Käesolevaks ajaks on lennuki allatulistamise ja raketisüsteemi Buk kohaletoimetamisega ühel või teisel määral seotud ligi 100 inimest, teatas Hollandi peaprokurör Fred Westerbeke.Ta väitis, et nende isikud on kindlaks tehtud.

Isehakanud Donetski rahvavabariigi operatiivjuhtimise ülema asetäitja Eduard Barussin teatas, et juurdluskomisjoni poolt tehtud järeldused Malaisia MH17 katastroofi kohta Donbassis ei ole tõesed.

„Pärast seda, kui Boeing oli alla tulistatud, ilmus ameeriklaste poole avaldus, et see tulistati alla miilitsa kontrolli all olevalt territooriumilt, viitega sellele, et nende valduses on nende oma satelliitide poolt jäädvustatud fotod. Möödunud on kaks aastat, ja sellist ülesvõtet ei ole keegi näinud. Seepeale, kui pöörduti Ukraina poole, et nad esitaksid ette oma radarite salvestatud materjalid selle kohta, millised lennukid sel ajal õhus viibisid, ei ole mitte midagi ette näidatud. Kuid samas hakati otsekohe väitma, et lennuk tulistati alla Buk-süsteemi raketiga miilitsa kontrollialuselt territooriumilt. Ma leian, et asja aetakse nimelt tupikusse, komisjon teeb juba teist korda järeldusi,mis ei pea paika" ütles Barussin ajakirjanikele.

Malaisia Boeingu 2014. aastal Donetski piirkonnas allakukkumise asjaolude uurimisega kaasnevad spekulatsioonid, teatas ajakirjanikele Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

„Kogu see lugu on raamitud paraku tohutu hulga spekulatsioonidega, kontrollimatu, asjatundmatu infoga. Sellega käib kaasas tervete suurte infokoguste ning radarite andmete salgamine ja varjamine mitmete riikide poolt," ütles Peskov ajakirjanikele. „Vene pool on teatanud, et tema on esitanud põhjalikku teavet, mis tema käsutuses selle tragöödia kohta on," lisas ta.

„Eksisteerivad täiesti erinevad vaatenurgad, ekspertide seisukohad ja ümberlükkamatud faktid. Kahtlemata on oluline jõuda järeldusteni, arvestades viimatist informatsiooni, mille avaldasid meie sõjaväelased — esmased radariandmed, mis fikseerisid kõik miilitsa kontrolli all oleva territooriumi kohal lennanud õhusõidukid ja objektid, ja mis oleks sel hetkel võinud startida või õhus viibida," ütles Peskov.

Lennufirma Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777, mis sooritas reisi MH17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse, kukkus alla 17. juulil 2014. aastal Ida-Ukrainas Donetski oblastis. Ukraina võimud ja isehakanud Donetski rahvavabariigi esindajad süüdistasid juhtunus teineteist.

Hollandi julgeolekunõukogu avaldas 2015. aasta oktoobris 500-leheküljelise raporti, milles kinnitati, et liinilennuk sai pihta raketiga seeriast 9M38 lõhkepeaga 9Н314М, mis tulistati välja raketisüsteemist Buk umbes 320 ruutmeetri suuruselt alalt Ida-Ukrainas. Täpset tulistamiskohta ei õnnestunud kindlaks määrata.

Vene kontsern Almaz-Antei esitas omapoolsed eksperimentaalselt tõendatud tulemused, milleni katastroofi uurimisel jõuti. Spetsialistid kinnitasid, et Boeing tulistati alla pind-õhk-tüüpi raketisüsteemist Buk, kuid mitte Hollandi julgeolekunõukogu poolt osutatud piirkonnast, vaid Zaroštšenske asulast, mis oli katastroofi toimumise päeval Ukraina vägede kontrolli alla. Lisaks sellele jõudsid kontserni eksperdid järeldusele, et tulistamisel kasutati Hollandi julgeolekukomitee poolt eeldatust märksa vanema modifikatsiooniga raketti, nimelt 9М38 lõhkepeaga 9Н314. Selliste rakettide tootmine lõpetati 1986. aastal ja kõik seda tüüpi raketid aga eemaldati Venemaal relvastusest 2011. aastal.

 

Teema:
MH17 katastroof (29)
Tagid:
Buk, katastroof, MH17, Malaisia, Holland

Peamised teemad